„Radioactive": gwiazdorska obsada

„Radioactive" jest reżyserowany przez Marjane Satrapi. Francusko-irańska artystka zyskała sławę dzięki „Persepolis”, który otrzymał specjalną nagrodę jury w Cannes w 2007 roku. W rolę polskiej noblistki wcieli się Rosamund Pike, Brytyjka, która zasłynęła dzięki roli dziewczyny Bonda w „Śmierć nadejdzie jutro”. Jej męża, Piotra Curie, zagra Sam Riley. Rola córki Curie - Irène, przypadła natomiast Anya Taylor-Joy.

„Radioactive": Rosamund Pike opowiada o filmie

Rosamund Pike i Marjane Satrapi chciały stworzyć film, który byłby opowieścią o fascynującym świecie nauki, ale też o prywatnym życiu naukowców. Maria Skłodowska-Curie staje się bohaterką, której historia pokazuje, że odkrycia jednego człowieka mogą zarówno przysłużyć się medycynie, jak i doprowadzić do powstania bomb czy trucizn.

ZOBACZ TEŻ: Kobiety, które zmieniły świat: Polka numerem jeden na liście!

Pike w rozmowie z 90.7Wmfe. przyznaje, że Maria Skłodowska-Curie wydała jej się fascynująca postacią. Była daleka od ówczesnych standardów kobiecości i w tym właśnie tkwiła jej siła i ogromny potencjał. Jednocześnie sama przyjmowała swoją wyjątkowość z obojętnością i roztargnieniem. To połączenie pozwala nam się spodziewać ciekawej aktorskiej interpretacji. 

Marjane Satrapi i ja miałyśmy wizję Marii jako "niesfornego pierwiastka”, który nie zachowuje się tak, jak powinien. […] Chciałyśmy pokazać ją jako postać, która rzuca wyzwanie tradycyjnym, kobiecym standardom swojej epoki.

Dalej zdradza, jak skonstruowana będzie postać Marie Skłodowskiej-Curie. Okazuje się, że możemy się zaskoczyć. Choć była świadoma swojej wyjątkowości, nie stawiała się w roli wzoru dla współczesnych sobie kobiet. Mimowolnie stała się symbolem równouprawnienia. 

W zasadzie wręcz przeciwnie… Myślę, że byłoby delikatną przesadą powiedzieć, że była ambasadorką innych kobiet. To raczej my uczyniłyśmy z niej symbol, kobiety, którą warto naśladować. [...] Wydawała się nie być zainteresowana, gdy ludzie wspominali, że przecież jest jedną z niewielu kobiet w świecie nauki.

Dalej w wywiadzie dla 90.7Wmfe. Pike zdradza, że pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu zainteresowania nauką, ale też historiami naukowców. Wyznaje, że jest podekscytowana, że może opowiedzieć o jednej z nich.

W filmie nie zabraknie również historii miłosnej. Pike mówi, że po zakończeniu zdjęć do filmu tęskniła za historią Marii i Piotra. Opowiada również o tym, jak wiele znaczył mąż dla słynnej noblistki.

Wydaje mi się, że nigdy do końca nie podniosła się po stracie męża. Mogę patrzeć na jej dowolne zdjęcie i stwierdzić czy było zrobione przed, czy po śmierci Piotra. Żal jest wyryty na jej twarzy.

„Radioactive” dostępny będzie na platformie Amazon prime. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana, ale oficjalnie mówi się o roku 2020.

ZOBACZ TEŻ: Powstanie nowy film na podstawie książki Olgi Tokarczuk: tytuł produkcji was zaskoczy!