Na rynku wciąż pojawiają się jakieś nowinki pomagające nam uporać się z urodowymi problemami. Czy BTL też się na tym skupia?
Przełomowe odkrycia w medycynie estetycznie - wbrew pozorom nie zdarzają się tak często. To, co nowego się pojawia, jest raczej dopracowanym, zaadaptowanym pomysłem, który od jakiegoś czasu już sprawdzał się w normalnej medycynie. Tak przecież było chociażby z viagrą. Tabletka na serce okazała się świetnie działać w zupełnie innych obszarach. Podobnie jest z nowoczesnymi technologiami. Pewne innowacje rodzą się przez przypadek, niektórym pomaga ciągły rozwój nauki i możliwości oraz miniaturyzacja urządzeń. Dopóki maszyny posługujące się technologią HIFEM były wielkości pokoju a ich obsługa wymagała ogromnej wiedzy - nie były zbyt użyteczne w medycynie estetycznej. Ale kiedy to się zmieniło: dziś urządzenie zmieści się w każdym gabinecie a procedury są tak opracowane, że właściwie wystarczy przeczytać instrukcję obsługi, żeby się nimi bezpiecznie posługiwać - okazały się prawdziwym hitem w tej dziedzinie. 

I wtedy pod swoje skrzydła wzięła je firma BTL?
BTL jest firmą specjalizującą się w produkcji oraz dystrybucji najwyższej jakości aparatury medycznej i chociaż jej główna siedziba mieści się w Wielkiej Brytanii, laboratoria firmy są rozsiane po całym świecie. Zatrudniają ponad 300 najlepszych inżynierów i cała rzeszę naukowców z różnych dziedzin. Firma specjalizuje się miedzy innymi w takich dziedzinach jak medycyna estetyczna, fizjoterapia, uroginekologia, kardiologia ale ostatnio wyprodukowaliśmy także na przykład najwyższej jakości… maski ochronne na twarz. Maska FFP2, składa się z naładowanych elektrostatycznie mikrowłókien, które przyciągają i zatrzymują 98% cząsteczek unoszących się w powietrzu. Ma optymalną konstrukcję i najwyższej jakości materiały filtrujące. Słowem: zapewnia niezawodną ochronę i najlepszą oddychalność. Wrażliwość na bieżące potrzeby rynku jest bardzo ważna w tej branży. 

No dobrze ale co z tą słynną ostatnio technologią HIFEM? I co to w ogóle jest?
High-Intensity Focused Electromagnetic Technology to zaawansowana technologia elektromagnetyczna o wysokiej intensywności. Wywołuje ona selektywnie supramaksymalne skurcze mięśni. HIFEM poprawia strukturę mięśni, ponieważ pobudza wzrost włókien kurczliwych, tworzenie nowych białek i rozrost włókien mięśniowych. Jej skuteczność wynika z tego, że jest w stanie wywołać i utrzymać przez wiele sekund supramaksymalne skurcze. Pierwsze urządzenia wykorzystujące pole magnetyczne w BTL pojawiły się w 2011 roku, aby potem wypłynąć na dobre w nowej, lepszej wersji w 2016r. Technologię HIFEM w wielkim skrócie można przyrównać do rezonansu magnetycznego. Jednakże, podczas gdy w rezonansie używa się pola magnetycznego o wartości 3 tesli w medycynie estetycznej maksymalnie dochodzi się do 2 tesli. Działamy tu delikatniej za to z większą częstotliwością. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, ono jest najważniejsze. W drugiej kolejności bardzo poprawia to komfort zabiegu. 

Supramaksymalne skurcze? Brzmi kosmicznie
W dużym uproszczeniu: mięsień na który działamy podczas zabiegu, poddawany jest 20 tysiącom skurczy. Wyobraźmy sobie, że w trakcie jednej sesji ćwiczeń robimy 20 tysięcy brzuszków czy przysiadów (zabieg trwa ok pół godziny). Niemożliwe prawda? Energia HIFEM jest skuteczna w rozbudowie mięśni, ponieważ potrafi wywołać i utrzymać przez wiele sekund te supramaksymalne skurcze. Mówiąc najprościej „ćwiczy” mięśnie ze znacznie większą mocą i częstotliwością niż jest to możliwe podczas jakiegokolwiek treningu. Co więcej nie jesteśmy w stanie wywołać tak intensywnych skurczów samodzielnie, a także nie potrafimy fizjologicznie odpowiednio długo ich utrzymać. Są one kierowane bezpośrednio do nerwów obwodowych, niezależnie od funkcji mózgu. 

A jakie konkretnie urządzenia BTL bazują na tych super supramaksymalnych skurczach. I do czego konkretnie są używane?
Do rzeźbienia, wzmacniania i modelowania mięśni ciała oraz walki ze zbędnym tłuszczem opracowaliśmy dwa urządzenia: EMBODY i EMSCULPT. Najczęściej pracujemy nimi przede wszystkim nad brzuchem. Brzuch jest jedną z najtrudniejszych partii, często nawet szczupłe osoby mają tam nadmiar tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony ta partia a zwłaszcza mięśnie głębokie, są kluczowe dla zdrowia czy choćby prawidłowej postawy. Jeśli działamy na okolice brzucha - u szczupłej osoby może być przykładany jeden aplikator na jego środku (powierzchnia mniej więcej formatu B5) osoby tęższe mają przykładane dwa aplikatory po obu stronach brzucha. HIFEM rzeźbieni też mięśnie. O 16% wzrasta masa mięśniowa, 19 % tłuszczu zostaje zredukowane - ta efektywność została potwierdzone certyfikatami FDA i niezależnymi badaniami klinicznymi. Jest to jedyne urządzenie na świecie, które jednocześnie powoduje wzrost masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej i wyrzeźbienie mięśni. Fenomenalne rezultaty daje HIFEM również przy problemie, tak zwanej przepukliny brzusznej czy rozejścia się kresy białej, spowodowanej często ciążą. Moja żona miała taki problem. W ciąży bardzo przytyła, ale tylko w okolicy brzucha, mięsień prosty nie chciał się zrosnąć i pojawiła się przepuklina pępkowa. Do tej pory rozwiązanie było tylko jedno - mniej lub bardziej inwazyjna operacja polegająca albo na zszyciu mięśnia albo na wstawieniu specjalnej siatki, która miałaby wszystko spoić. Żona przeszła operację, ale zauważyła, że zmieniła się jej sylwetka, zniknęło wcięcie w talii. I tu wkroczyła nasza technologia HIFEM, która pozwala wzmocnić mięśnie i precyzyjnie je wyrzeźbić. Efekty wymodelowania są spektakularne zwłaszcza u osób szczupłych. Wykonana została seria zabiegów na brzuch (zabieg przeprowadzany jest 2 razy w tygodniu, seria to 4 zabiegi, efekty najlepiej widać 3-6 tygodni po wykonaniu terapii). Teraz wygląda jak przed ciążą (według mnie nawet lepiej), ma piękny, wymodelowany brzuch z mocnymi mięśniami i kobiecą talię. Oczywiście dba o siebie, regularnie ćwiczy, dobrze się odżywia. HIFEM to nie cud ale przedsmak tego, co możemy mieć i jak możemy wyglądać mądrze dbając o siebie.

Co poza brzuchem?
Kolejne przełomowe zastosowanie HIFEM to walka z tłuszczem trzewnym. W kwietniu tego roku wprowadziliśmy do Polski nową procedurę pozwalającą uporać się z tym problemem. Tłuszcz trzewny jest groźny dla naszych narządów, zakłóca pracę wątroby, nerek, spowalnia metabolizm. Jest podstępny - mogą go mieć nawet całkiem szczupłe osoby i praktycznie nie da się go zredukować ćwiczeniami. Zabieg EMBODY(EMSCULPT) pozwala go znacząco zredukować. I znowu przykład z własnego doświadczenia - efektem ubocznym jest zauważalne zwiększenie wydolności organizmu. Widzę to sam po sobie, słyszę od kolegów, którzy robili sobie zabiegi - biega się szybciej, lżej, człowiek mniej się męczy.

A co ostatnio jest najmodniejszym obszarem do modelowania? 
Modne ostatnio zastosowanie urządzeń z systemem HIFEM, szczególnie popularne na rynku amerykańskim, to lifting pośladków. Aby uzyskać efekt uniesienia i ujędrnienia pośladków musimy znowu wykonać serię 4 zabiegów (każdy trwa 30 minut). I znowu mój ulubiony rodzaj przekonywania - przykład: jedna ze współpracujących z nami fizjoterapeutek, bardzo sceptycznie nastawiona do wszelkich maszyn, dała się namówić na zabieg liftingu pośladków. Ponieważ jest szczupła i wysportowana - rezultaty widać było już po jednej sesji. I były one tak zauważalne, że następnego dnia zadzwoniła do mnie i zapytała: Sławek, kiedy mogę się umówić na kolejny zabieg? Osoby szczupłe namawiamy aby przed sesją zrobiły sobie zdjęcie w obcisłych dżinsach a potem zrobiły to samo po zabiegu. Reakcją zazwyczaj jest głęboki wdech albo pisk niedowierzania. Różnicę naprawdę widać. BTL EMSCULPT i EMBODY to pierwsze na rynku maszyny, które w nieinwazyjny sposób wykonują lifting pośladków, zwiększają ich jędrność i
umięśnienie. 

A w jaki sposób HIFEM pomaga spalić tłuszcz?
Mięśnie potrzebują energii, aby wywołać skurcze. Ponieważ w trakcie zabiegu mięśnie kurczą się do poziomu supramaksymalnego, mózg otrzymuje informację, że potrzebna będzie ekstremalna ilość energii. Ta informacja wywołuje silną reakcję uwolnienia energii i ponad maksymalną lipolizę. W bliskim sąsiedztwie kurczących się mięśni, m.in. z powodu zwiększonego przepływu krwi w tkance tłuszczowej, dochodzi do nagromadzenia wolnych kwasów tłuszczowych (FFA), a ich nadmiar wywołuje rozpad komórek tłuszczowych. Taka zasada apoptozy komórkowej wywoływana przez przelewanie się FFA była wcześniej obserwowana i wykazana w licznych badaniach klinicznych. Uwolniony w ten sposób z adipocytów tłuszcz jest w naturalny sposób metabolizowany i wydalany z organizmu. 
To, co pacjent widzi po serii zabiegów, to znaczny wzrost mięśni i redukcja tkanki tłuszczowej. 

Różnica między EMBODY i EMSCULPT?
EMSCULPT to system otwarty, można tu podłączyć dwa rodzaje aplikatorów co zwiększa nam możliwości zabiegowe. Oprócz brzucha czy pośladków rzeźbi i modeluje także ramiona – biceps i triceps – tzw. motylki oraz łydki. Oczywiście ma to funkcje estetyczne ale jest też niesamowitą pomocą dla osób po kontuzjach. Znowu przykład - jestem po operacji, zerwałem więzadła, pogruchotałem łękotkę (sport to zdrowie!) i praktycznie przez 6 tygodni nie mogłem robić nic. Mięśnie uda zanikają najszybciej - ja sam zauważyłem, że już po tak krótkim czasie moja kontuzjowana noga jest szczuplejsza o kilkanaście centymetrów od tej zdrowej. I tutaj EMSCULPT po prostu jest ratunkiem. Z jednej strony odbudowuje mięśnie, z drugiej wzmacnia je. A wszystko bez żadnego obciążania. Doskonały fizjoterapeuta, doktor Jacek Szwedo podsumował zabieg w technologii HIFEM jednym zdaniem: „Niesamowita wersja elektrostymulacji - to tak jakby do każdego włókna mięśnia podłączyć osobną elektrodę!”. EMBODY działa tak samo, niemniej nie jest tak rozbudowany jak EMSCULPT – posiada tylko duże aplikatory na obszar brzucha i pośladków. No i jest tańszy niż EMSCULPT. 

Czy działanie wysokiego pola magnetycznego jest na pewno bezpieczne dla pacjenta?
Tak jak wspomniałem na początku rozmowy - HIFEM to taki właściwie zmodyfikowany rezonans magnetyczny. To procedura stosowana przez lata a dowodem na to jak bardzo jest bezpieczna jest fakt, że można z niej korzystać nawet podczas ciąży. Oczywiście, nie proponujemy zabiegów estetycznych kobietom w ciąży ale wszystkie nasze urządzenia mają niezależne badania kliniczne i certyfikaty FDA. Fenomenem technologii HIFEM jest też praktycznie brak przeciwskazań. Poza oczywistymi - ciężkimi chorobami, czy aktywnym stanem zapalnym - najważniejszą przeszkodą są metalowe części w obszarze który ma być poddany zabiegowi. Czyli - nie możemy zrobić zabiegu na brzuch jeśli mamy metalową część na przykład w kości biodrowej. 

Jednak HIFEM to nie tylko rzeźba sylwetki i wyszczuplanie? To także system wspomagający zdrowie intymne, prawda?
O tak. Mamy w ofercie także urządzenie EMSELLA, które służy do stymulacji mięśni głębokich dna miednicy. Jest ono doskonałą pomocą w profilaktyce i leczeniu nietrzymania moczu u kobiet ale także znacząco poprawia satysfakcję seksualną podczas stosunków (ćwiczy mięśnie Kegla). Zabieg jest niezwykle komfortowy, nie trzeba nawet się rozbierać - po prostu siadamy na około pół godziny na kosmicznym krześle (tak wygląda ta maszyna a emitowane przez nią fale elektromagnetyczne HIFEM przenikają swobodnie przez odzież i kość miednicy, dzięki czemu pacjent nie musi rozbierać się do zabiegu). EMSELLA weszła już na stałe do oferty wielu gabinetów ginekologicznych a lekarze uważają, że seria zabiegów przeprowadzona profilaktycznie, po 40 roku życia, może sprawić, że problem nietrzymania moczu nigdy się u kobiety nie pojawi. W trakcie jednego 28-minutowego treningu maszyna wywołuje prawie 12 tysięcy skurczy o supramaksymalnej intensywności, nieosiągalnej dla pacjenta. W tym czasie za pomocą ćwiczeń Kegla kobieta jest w stanie wykonać ok. tysiąca skurczy, ale ich intensywność będzie niższa. Dla wzmocnienia mięśni dna miednicy ważna jest też długość trwania skurczu, a także odpowiednia relaksacja mięśni. Urorehabilitanci wskazują, że większość kobiet wykonuje ćwiczenia Kegla niewłaściwie: z reguły za szybko, za słabo, bez odpowiedniego rozluźniania mięśni. HIFEM nie tylko wywołuje intensywne skurcze, lecz także odpowiednio je utrzymuje i relaksuje mięśnie. To najlepsza siłownia dla mięśni dna miednicy. Zabieg modyfikuje strukturę mięśni, a konkretnie wywołuje wzrost włókien kurczliwych, tworzenie nowych białek i rozrost włókien mięśniowych. W ten sposób wzmacnia mięśnie dna miednicy. Uwaga mężczyźni! Prowadzone są także już zaawansowane badania nad wprowadzeniem zabiegów EMSELLI do wspomagania leczenia problemów prostaty. Takie prace prowadzi między innymi polska ginekolożka, dr Agnieszka Nalewczyńska. Poza redukcją problemu nietrzymania moczu u mężczyzn, zabieg EMSELLA będzie także wpływał na poprawę sprawności seksualnej. Bez bólu, bez rozbierania się, nieinwazyjnie i z gwarancją dłuższego, lepszego seksu. Według całej męskiej załogi BTL - brzmi to bardzo atrakcyjnie. 

A co BTL proponuje na poprawę kondycji i ujędrnienie skóry?
Skóra jest niezwykle ważna. Trzeba pamiętać że HIFEM to technologia przyszłości pozwalająca wyrzeźbić i wzmocnić mięśnie a także pozbyć się zbędnych złogów tłuszczu ( w tym tłuszczu trzewnego) ale warto pamiętać, że jeśli walczymy z nadwagą lub cellulitem, potrzebujemy jednocześnie ujędrnić i uelastycznić skórę. Dlatego sugerujemy zawsze łączenie HIFEM z zabiegami wpływającymi na produkcję i przebudowę kolagenu w skórze. Dwie najskuteczniejsze technologie walczące z cellulitem i wpływające na spektakularne ujędrnienie skóry połączyliśmy w naszym nowych urządzeniu EMTONE. W jednym aplikatorze mamy więc monopolarną falę radiową (radiofrekwencję) oraz falę akustyczną. Już jedna sesja niesamowicie wygładza, minimalizuje cellulit, napina, ujędrnia i co więcej - wzmacnia skórę. Ale żeby powiedzieć więcej na ten temat, potrzebujemy kolejnego wywiadu. 
 

Sławomir Sobusiak – pracuje w firmie BTL Polska na stanowisku Dyrektora Zarządzającego działu Estetyka. Odpowiada za wprowadzanie i sprzedaż urządzeń z działu medycyny estetycznej, dermatologii oraz SPA & Wellness w Polsce. W branży pracuje od 2002 roku. Jest wykładowcą na wielu kongresach i konferencjach. Wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu medycyny estetycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Praktyk i ekspert medycyny estetycznej w wielu czasopismach i programach telewizyjnych. Ukończył wiele szkoleń związanych z obsługą aparatów medycznych wykorzystywanych w medycynie estetycznej w kraju i za granicą. Prowadzi szkolenia związane z obsługą urządzeń medycznych oraz kosmetycznych.

 

BTL ul. Leonidasa 49, Warszawa, tel. 22 667 02 76 • btlestetyka.pl