Dlaczego przyjaźń jest w naszym życiu tak ważna?

Przyjaźń to odpowiedzialność za drugą osobę i umiejętność wybaczania. Przyjaźń opiera się na otwartości, szczerości, zaufaniu i wzajemnym szacunku. Ciężko jest znaleźć przyjaciela, a raczej przyjaźń rodzi się sama i nie ma co jej na siłę szukać. "Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać" - czytamy w książce "Mały książę". Prawdziwa przyjaźń opiera się na obustronnej akceptacji i zrozumieniu drugiej osoby. Przyjaźń może zrodzić się pomiędzy kobietami, możliwa jest też przyjaźń damsko-męska. 

Przyjaźń wpływa na nasze zdrowie

I chociaż każdy z nas zna setki powodów, dla których warto mieć przyjaciela, to naukowcy znaleźli dowody na to, że posiadanie przyjaciół pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Dlaczego? Zgodnie z najnowszymi badaniami osoby, które mają przyjaciół otrzymują znacznie więcej informacji o swoim stanie zdrowia, dzięki czemu szybciej wybiorą się do lekarza. Przyjaciel szczerze powie nam, że nagle schudłyśmy, czy przytyłyśmy, co może otworzyć nam oczy, że coś złego dzieje się z naszym zdrowiem.

Osoby, które mają przyjaciół łatwiej zrywają z nałogami, rzadziej do nich wracają, częściej zapinają pasy bezpieczeństwa i łatwiej podejmują decyzję o odchudzaniu. Naukowcy dowodzą, że osoby, które przyjaźnią się mają większą odporność organizmu, ponieważ wsparcie bliskich niweluje poziom stresu, który osłabia układ immunologiczny.

Przyjaźń to piękna rzecz, o którą warto dbać i którą warto pielęgnować. Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie, jak piękne i długie mogą być przyjaźnie. Nawet nie podejrzewacie, kto z kim się przyjaźni!