Końcówka listopada to dla wielu osób czas odliczania do świąt, ale jeszcze wcześniej nadchodzą magiczne andrzejki. Niewiele osób jednak wie, że andrzejki były nocą wróżb dla panien, a poprzedzała je inna okazja na przepowiednie dla panów – katarzynki. Kiedy są katarzynki i z czym się wiążą? Podpowiadamy, jak się przygotować. Przygotuj to 1 danie na katarzynki, a przyciągniesz fortunę. Sprzyja też w miłości i przynosi szczęście. Przeczytaj o szczegółach.

Przygotuj to danie na katarzynki – staropolski przesąd

Katarzynki obchodzone są 24 listopada, w wigilię dnia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Uważano je za odpowiednik andrzejek dla kawalerów, którzy szukali kandydatki na żonę. Tego wieczoru wykonywano wróżby, które miały wskazać przyszłą ukochaną, ale także przepowiadać losy danego śmiałka. Z czasem katarzynki uznano za wieczór podobny do andrzejek, który mógł wiele zmienić w życiu danej osoby. Wystarczyło tylko spełnić pewne stare przesądy.

Jeden z przesądów na katarzynki nakazywał przygotowanie pierników na wieczór 24 listopada. Należało zrobić ciasto samemu i wykonać ciastka tak, jak podpowiada intuicja (i tradycyjne przepisy). Mówiło się, że jeśli zrobisz to danie na katarzynki, a przyciągniesz fortunę. Miało pomagać także w innych sferach życia.

Zobacz także:

Pierniki na katarzynki – tak przyciągniesz fortunę i miłość

Na wieczór, gdy obchodzono katarzynki, 24 listopada, tradycja nakazuje upieczenie pierników. Miały być one próbą generalną przed pieczeniem tych ciasteczek na święta. Dodatkowo takie świętowanie katarzynek miało przypominać o tym, że to najwyższa pora na zrobienie ciasta na staropolski piernik długo dojrzewający.

Pierniki na katarzynki wykazywały ponadto magiczne właściwości:

  • przyciągały fortunę i bogactwo w przyszłości,
  • pomagały znaleźć prawdziwą miłość,
  • przynosiły szczęście,
  • zapewniały dobrą wróżbę co najmniej do świąt Bożego Narodzenia,
  • chroniły daną osobę przed pechem i złymi siłami.

Niezależnie od tego, czy obchodzisz katarzynki, warto kontynuować tę staropolską tradycję. Przygotuj to danie na katarzynki, a rodzina lub przyjaciele na pewno ucieszą się z pysznych pierniczków. Przy okazji zapewnisz sobie dobrą wróżbę na przyszłość.

Zobacz także:

Sprawdź także: