Przezroczysty aparat na zęby – co to jest?

Przezroczysty aparat na zęby to świetna opcja dla osób, który chciałbyby, aby ich leczenie ortodontyczne pozostało dyskretne i niezauważalne dla innych osób. Zamiast metalowych zamków na zęby zakłada się silikonowe nakładki. Oprócz względów estetycznych przezroczysty aparat na zęby ma jeszcze jedną zaletę – jego noszenie jest mniej bolesne niż w przypadku klasycznego metalowego aparatu ortodontycznego. Przezroczyste nakładki są spersonalizowane, to znaczy dopasowane do kształtu naszych zębów i dziąseł. Łatwo się je zakłada i zdejmuje, możemy robić to nawet samodzielnie przed myciem zębów czy posiłkiem. Jednak należy pamiętać, że czas noszenia przezroczystego aparatu ortodontycznego nie powinien być krótszy niż 22 godziny na dobę.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Platinum Klinika (@klinika_platinum) Sie 20, 2019 o 4:02 PDT

Aparat ortodontyczny przezroczysty – jak wygląda leczenie?

Jeśli chcielibyśmy rozpocząć leczenie ortodontyczne i założyć na zęby aparat ortodontyczny przezroczysty, musimy udać się na kwalifikację do ortodonty. Podczas takiej wizyty lekarz sprawdza wyjściowe ustawienie zębów i ocenia jaka forma ich prostowania będzie najlepsza. W ramach przygotowania do zabiegu konieczne jest wykonanie kilku badań, na przykład zdjęcia pantomograficznego i cefalometrycznego. Na ich podstawie ortodonta opracowuje plan leczenia, czyli zmiany, które muszą zajść w ułożeniu zębów, aby uzyskać pożądany efekt.

Aparat ortodontyczny przezroczysty składa się z zestawu 3 nakładek o różnych stopniach grubości: soft, medium i hard. Zmieniamy je co 1-2 tygodnie, bo taki czas jest mniej więcej potrzebny, aby zęby lekko się przesunęły. Kiedy wykorzystamy wszystkie trzy lekarz ortodonta na wizycie kontrolnej ocenia efekty oraz zleca zrobienie kolejnych nakładek. Za każdym razem zbliżamy się więc do końcowego ustawienia. Proces ten trwa zazwyczaj pół roku. Jednak konkretny czas jest przede uzależniony od stopnia zmian, który chcemy uzyskać. Ogólne ramy czasowe są więc dosyć szerokie: 3-28 miesięcy.

Przezroczysty aparat na zęby – czy jest dla każdego?

Przezroczysty aparat na zęby jest równie skuteczny co metalowy, więc pozwala skorygować równie skomplikowane wady w uzębieniu. Mogą go założyć zarówno dzieci, jak i dorośli. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest jednak spełnienie dwóch podstawowych warunków. Po pierwsze wszystkie nasze zęby muszą być zdrowe, to znaczy wyleczone. Po drugie musimy również oczyścić je z kamienia nazębnego.

Oprócz tego przezroczysty aparat na zęby jest bardzo komfortowy i nie wymaga od nas wielu wyrzeczeń. Dzięki temu, że możemy zdejmować go przed posiłkami, potrawy zakazane w przypadku osób noszących aparat metalowy nie stanowią problemu. Niewskazane jest jedynie palenie papierosów, bo dym odbarwi nakładki, przez co aparat przestanie być niewidoczny.

Tym, co może wykluczyć nas z leczenia mogą być mosty lub korony zębowe. Niestety czasem te rozwiązania uniemożliwiają przesuwanie zębów. Jest to kwestia indywidualna, więc decyzja może być różna u różnych osób.

Przezroczysty aparat na zęby – cena

Przezroczysty aparat na zęby jest rozwiązaniem znacznie droższym od aparatu metalowego. Cena jest uzależniona od długości leczenia i zaczyna się granicach 6000 zł.