Przesilenie letnie 2019: kiedy wypada?

Przesilenie letnie oznacza moment, kiedy wypada najdłuższy dzień w roku i jednocześnie najkrótsza noc. To moment, kiedy na półkuli północnej oś Ziemi jest najbardziej wychylona w kierunku Słońca. Przesilenie letnie na półkuli północnej wypada 20 lub 21 czerwca.

Przesilenie letnie oznacza rozpoczęcie astronomicznego lata. W roku 2019 przesilenie letnie wypada 21 czerwca w piątek, ale już w 2020 roku wypadnie 20 czerwca. Te daty są ruchome i powiązane z rokiem przestępnym.

Przesilenie letnie 2019: ile trwa przesilenie letnie?

W związku z tym, że przesilenie letnie to jednocześnie astronomiczny początek lata i najdłuższy dzień w roku, to w zależności od rejonów Polski dzień będzie miał różną długość. Najdłuższy dzień w roku podczas przesilenia letniego będzie w rejonie Jastrzębiej Góry (ok. 17 h 20 min), natomiast na południu Polski będzie krótszy o ponad godzinę. 

Czasami możemy spotkać się z innym określeniem na przesilenie letnie - przesilenie czerwcowe. Kiedy na półkuli północnej jest przesilenie letnie, to na półkuli południowej mamy do czynienia z przesileniem zimowym.

Przesilenie letnie: jakie ma skutki dla naszego zdrowia?

Przesilenie letnie, podobnie jak każde inne przesilenie (przesilenie wiosenne, czy przesilenie zimowe) jest odczuwalne dla naszego organizmu. Możemy wtedy odczuwać ogólne rozbicie, senność i znużenie. Ale oprócz takich objawów podczas przesilenia letniego mogą występować inne, bardziej odczuwalne i męczące dolegliwości, jak na przykład: bóle głowy, niedotlenienie, kołatanie serca, zaburzenia apetytu, bóle mięśni, czy większa podatność na infekcje. Wiele z nas może skarżyć się na brak motywacji do działania, bóle głowy czy wypadanie włosów. Te dolegliwości chociaż są chwilowe, to potrafią nas osłabić i utrudnić nam normalne funkcjonowanie.

Jak zatem radzić sobie z objawami przesilenia letniego?

Przesilenie letnie: jak sobie z nim radzić?

Przesilenie letnie i związany z nim chwilowy spadek formy musimy po prostu przeczekać. Warto w tym czasie zaopiekować się sobą w postaci odpowiedniego nawodnienia i dotlenienia organizmu. Zamiast spędzić przesilenie letnie w łóżku, lepiej postawić na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

Taka forma spędzania czasu oprócz dobroczynnych fizycznych korzyści dla naszego organizmu zapewni nam spory zastrzyk endorfin, które jak nic innego pozytywnie wpływają na poprawę naszego samopoczucia. Jeśli do tego dodamy dietę bogatą w składniki odżywcze, to możemy z otwartymi ramionami wyczekiwać lata no i co się z tym wiąże przesilenia letniego.

Czy Wy odczuwacie skutki przesilenia letniego?