Przesądy i zwyczaje wigilijne

Wigilijne przesądy zaczynają się już od samego rana. Podobno jaka Wigilia - taki cały rok, więc powinniśmy być tego dnia mili i życzliwi dla wszystkich. W dzień Wigilii nie należy nic naprawiać, bo wtedy cały rok upłynie nam właśnie na różnych pracach i naprawach

Podobnie jest ze zdrowiem, jeśli w ten dzień się przeziębisz, to wróży problemy ze zdrowiem przez cały rok. Czego jeszcze nie wolno? Nic nikomu pożyczać, bo osoba obdarowana będzie odczuwała niedostatek w nadchodzącym roku.

Przesądy i zwyczaje wigilijne przypominają nam również o powieszeniu na choince kilku pierników świątecznych, cukierków i orzechów zawiniętych w złotko. Dzięki temu w kolejnym roku będzie nas czekał dobrobyt.

Pamiętajmy także o tym, żeby nie pokłócić się w Wigilię, bo będziemy to robić przez cały rok.

Zobacz takżeBurza wokół limitu osób na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia 2020. "Wystarczy nie otwierać drzwi" - radzą prawnicy

Przesądy i zwyczaje wigilijne związane z wieczerzą

A co w czasie kolacji wigilijnej? Najważniejsza jest oczywiście pierwsza gwiazdka, bo to wraz jej pojawieniem się na niebie siadamy do rodzinnej kolacji. Plany może nam pokrzyżować pochmurna pogoda, no ale od czego jest wyobraźnia. Oczywiście wigilijna pogoda też niesie ze sobą pewne wróżby. Niebo pochmurne zwiastuje zamążpójście pannom starym i bogatym, zaś piękna słoneczna pogoda – pannom biednym i młodym.

Kolejnym bardzo ważnym polskim zwyczajem jest zostawianie pustego nakrycia dla niespodziewanego gościa, bo w tej niezwykły wieczór nikt nie powinien być samotny i głodny. Pod każdy talerz należy schować monetę, bo gwarantuje to pomyślność finansową w Nowym Roku. Podobnie działa też noszenie w portfelu łuski z karpia. Kolejny przesąd mówi o tym, że przed Wigilią trzeba uregulować wszystkie długi, aby portfel w nadchodzącym roku nie świecił pustkami.

Przygotowując wigilijny stół pamiętajmy o tym, żeby udekorować go na czerwono i złoto. To kolory bogactwa i szczęścia.

Należy też spróbować każdej z licznych wigilijnych potraw bo tylko wtedy niczego nam w życiu nie zabraknie, aż do kolejnej Wigilii oczywiście.

To Cię również zainteresuje:

Bożonarodzeniowy świecznik DIY - pomarańcza i goździki

Jak stylowo udekorować dom na Święta? Najpiękniejsze pomysły na świąteczne aranżacje

Jak sprawić, by choinka jak najdłużej zachowała świeżość?