Przebarwienia po trądziku – dlaczego powstają?

Gdy wyprysk jest aktywny, zaczerwienienie należy traktować jako naturalną reakcję organizmu na stan zapalny. Ślad po jego wygojeniu to już inna historia. O intensywności przebarwień potrądzikowych decydują nie tylko wielkość i głębokość zmian, ale przede wszystkim: nasze wrodzone predyspozycje, karnacja oraz sposób leczenia wyprysku (jednym z najważniejszych przewinień jest oczywiście "wyciskanie" pryszczy). Ślady potrądzikowe zdecydowanie częściej pojawiają się u osób o ciemnym odcieniach skóry. Dzieje się tak ponieważ stany zapalne powodują wzrost poziomu hormonów wzmagających produkcję melaniny, która u osób o ciemniejszej skórze z natury występuje w większych ilościach. 

Przebarwienia po trądziku – jakie kosmetyki stosować, aby je usunąć? 

Jeżeli nie zrobisz zupełnie nic, aby pomóc swojej skórze, proces znikania przebarwień na twarzy może trwać od kilku miesięcy do nawet roku. Jednym z najlepszych sposobów, aby go przyspieszyć jest stosowanie kosmetyków z witaminą C. Bogate w nią kremy i sera mają działanie rozjaśniające i ujednolicające koloryt, dlatego świetnie sprawdzą się u osób, które stale zmagają się z czerwonymi lub brązowymi plamkami po wypryskach. Pamiętaj jednak, aby nie stosować ich przed wyjściem na słońce lub chronić skórę wysokim filtrem. W przeciwnym razie witamina C w połączeniu z promieniowaniem UV tylko pogorszy sprawę. 
 

 
Terapię z witaminą C warto połączyć ze złuszczaniem kwasami. Jakie będą najlepsze? To zależy od tego, jak często zamierzasz ich używać oraz jak delikatną masz skórę. Kwas ferulowy, kojowy czy azelainowy – przynoszą najlepsze efekty, gdy stosujemy je codziennie lub kilka razy w tygodniu. Są też na tyle delikatne, że sprawdzą się u cer wrażliwych i skłonnych do alergii. Jako przykład może posłużyć nowość od marki Miya: maseczka oczyszczająca z kwasem azelainowym i biała glinką.  Ma świetny skład i opinie wśród naszych redaktorek.
 

 
Kwasy AHA, takie jak glikolowy lub mlekowy, warto wybierać w formie mocniejszych peelingów. Pamiętaj, aby nigdy nie łączyć kwasów AHA z witaminą C. Na przykład nie nakładaj bezpośrednio po peelingu z kwasami AHA serum z witaminą C. Dlaczego? Badania naukowe potwierdziły, że kwasy pozbawiają ją dobroczynnych właściwości.

Prawdziwym hitem wśród produktów opartych na kwasach jest peeling od marki The Ordinary - AHA 30% + BHA 2%, który daje efekt naprawdę głębokiego złuszczenia. My polecamy także oparty na kwasie glikolowym peeling Collistar. 

 
Warto dodać, że wymienione składniki mają nie tylko działanie rozjaśniające przebarwienia potrądzikowe, ale także antytrądzikowe i ograniczające produkcję sebum. 
 
Zobacz też: Składniki kosmetyków, których nigdy nie powinnaś łączyć. Sprawdź, zanim zrobisz sobie krzywdę
 

Przebarwienia po trądziku – jakie zabiegi je usuną? 

Jeśli masz za sobą poważne i rozległe zmiany trądzikowe i uważasz, że przebarwienia potrądzikowe na twojej twarzy wymagają poważniejszej interwencji, świetnym rozwiązaniem są profesjonalne peelingi w gabinetach kosmetycznych. Działanie złuszczające i rozjaśniające ma na przykład peeling kawitacyjny. Zaletą tego zabiegu jest fakt, że nie powoduje kilkudniowego zaczerwienienia i złuszczania. Jeśli jednak dysponujesz wolnymi dniami, bardzo skuteczne efekty zapewniają peelingi chemiczne. Spektakularne rezultaty przynosi Cosmelan – oparty na arbutynie, retinolu i kwasach: kojowym, askorbinowym i fitowym. 
 
W przypadku przebarwień potrądzikowych będących objawem uszkodzeń głębszych warstw skóry (zazwyczaj towarzyszą im nierówności) – warto zastanowić się nad laserem frakcyjnym. Podczas zabiegu wiązka światła rozbija melaninę, która zgromadziła się we fragmencie skóry, dzięki czemu znowu staje się ona jasna.