Przebarwienia po trądziku – dlaczego powstają?

Gdy wyprysk jest aktywny, zaczerwienienie należy traktować jako naturalną reakcję organizmu na stan zapalny. Ślad po jego wygojeniu to już inna historia. O intensywności przebarwień potrądzikowych decydują nie tylko wielkość i głębokość zmian, ale przede wszystkim: nasze wrodzone predyspozycje, karnacja oraz sposób leczenia wyprysku (jednym z najważniejszych przewinień jest oczywiście "wyciskanie" pryszczy). Ślady potrądzikowe zdecydowanie częściej pojawiają się u osób o ciemnym odcieniach skóry. Dzieje się tak ponieważ stany zapalne powodują wzrost poziomu hormonów wzmagających produkcję melaniny, która u osób o ciemniejszej skórze z natury występuje w większych ilościach. 

Przebarwienia po trądziku – jakie kosmetyki stosować, aby je usunąć? 

Jeżeli nie zrobisz zupełnie nic, aby pomóc swojej skórze, proces znikania przebarwień potrądzikowych może trwać od kilku miesięcy do nawet roku. Jednym z najlepszych sposobów, aby go przyspieszyć jest stosowanie kosmetyków z witaminą C. Bogate w nią kremy i sera mają działanie rozjaśniające i ujednolicające koloryt, dlatego świetnie sprawdzą się u osób, które stale zmagają się z czerwonymi lub brązowymi plamkami po wypryskach. Pamiętaj jednak, aby nie stosować ich przed wyjściem na słońce lub chronić skórę wysokim filtrem. W przeciwnym razie witamina C w połączeniu z promieniowaniem UV tylko pogorszy sprawę. 
 

 
Terapię z witaminą C warto połączyć ze złuszczaniem kwasami. Jakie będą najlepsze? To zależy od tego, jak często zamierzasz ich używać oraz jak delikatną masz skórę. Kwas ferulowy, kojowy czy azelainowy – przynoszą najlepsze efekty, gdy stosujemy je codziennie lub kilka razy w tygodniu. Są też na tyle delikatne, że sprawdzą się u cer wrażliwych i skłonnych do alergii. Jako przykład może posłużyć nowość od marki Miya: maseczka oczyszczająca z kwasem azelainowym i biała glinką.  Ma świetny skład i opinie wśród naszych redaktorek.
 

 
Kwasy AHA, takie jak glikolowy lub mlekowy, warto wybierać w formie mocniejszych peelingów. Pamiętaj, aby nigdy nie łączyć kwasów AHA z witaminą C. Na przykład nie nakładaj bezpośrednio po peelingu z kwasami AHA serum z witaminą C. Dlaczego? Badania naukowe potwierdziły, że kwasy pozbawiają ją dobroczynnych właściwości.

Prawdziwym hitem wśród produktów opartych na kwasach jest peeling od marki The Ordinary, który daje efekt naprawdę głębokiego złuszczenia.
 

 
Warto dodać, że wymienione składniki mają nie tylko działanie rozjaśniające przebarwienia potrądzikowe, ale także antytrądzikowe i ograniczające produkcję sebum. 
 
Zobacz też: Składniki kosmetyków, których nigdy nie powinnaś łączyć. Sprawdź, zanim zrobisz sobie krzywdę
 

Przebarwienia po trądziku – jakie zabiegi je usuną? 

Jeśli masz za sobą poważne i rozległe zmiany trądzikowe i uważasz, że przebarwienia potrądzikowe na twojej twarzy wymagają poważniejszej interwencji, świetnym rozwiązaniem są profesjonalne peelingi w gabinetach kosmetycznych. Działanie złuszczające i rozjaśniające ma na przykład peeling kawitacyjny. Zaletą tego zabiegu jest fakt, że nie powoduje kilkudniowego zaczerwienienia i złuszczania. Jeśli jednak dysponujesz wolnymi dniami, bardzo skuteczne efekty zapewniają peelingi chemiczne. Spektakularne rezultaty przynosi Cosmelan – oparty na arbutynie, retinolu i kwasach: kojowym, askorbinowym i fitowym. 
 
W przypadku przebarwień potrądzikowych będących objawem uszkodzeń głębszych warstw skóry (zazwyczaj towarzyszą im nierówności) – warto zastanowić się nad laserem frakcyjnym. Podczas zabiegu wiązka światła rozbija melaninę, która zgromadziła się we fragmencie skóry, dzięki czemu znowu staje się ona jasna.