Ból głowy miewa różne przyczyny. Czasami jego sprawcą jest zwykłe przeziębienie, kiedy indziej przepracowanie, stres czy migrena. Bywa i tak, że ból odczuwany najsilniej w okolicach karku czy szyi informuje o skrzywieniu kręgosłupa lub wysokim ciśnieniu. Mimo że daje się we znaki, nie jesteśmy bezsilni. W sukurs przychodzi nam medycyna naturalna i klasyczna. Warto więc wypróbować oferowane przez nie sposoby i wybrać najlepszy z nich.

Czytaj także:


Kiedy dziecko boli głowa


Nie poddawaj się migrenie


A jeśli Twój ból jest oszustem?

Akupresura

Uciskanie odpowiednich punktów na ciele pobudza wydzielanie naturalnych substancji przeciwbólowych - endorfin. Ta metoda przynosi ulgę przy każdym rodzaju bólu głowy. Punkty akupresurowe trzeba uciskać rytmicznie ok. 20 razy przez dwie minuty.
- Najpierw palcem wskazującym uciskaj punkt położony między brwiami - w miejscu, gdzie nos łączy się z czołem.
- Potem kciukiem i palcem wskazującym wymasuj - na zmianę w obu dłoniach - punkty między kciukiem i palcem wskazującym.
- Przejdź do wgłębienia znajdującego się na środku karku, tuż pod włosami - naciskaj go palcem wskazującym.
- Na zakończenie wymasuj w obu stopach punkty znajdujące się między paluchem i drugim palcem.

Leki z apteki

Kiedy nie masz czasu na wypróbowanie naturalnych sposobów walki z bólem, sięgnij po gotowe preparaty. Zażyj je, gdy tylko zaczyna się atak.
Bardzo dobrze radzą sobie z bólem głowy środki zawierające kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna), ibuprofen (np. Ibuprofen, Ibuprom) lub paracetamol (np. Panadol, Apap). Na bardzo silne i często powtarzające się bóle migrenowe lekarz może przepisać preparaty zawierające sumatriptan (np. Imigran).

Masaż

Gładzenie, ugniatanie lub uciskanie napiętych mięśni twarzy i karku pomoże zwalczyć ból wywołany stresem. Osoba masująca staje za twoją głową i kładzie ci dłonie na czole tak, aby kciuki znajdowały się na jego środku, a pozostałe palce obejmowały boki twarzy. Potem powoli przesuwa kciuki w kierunku skroni. Taki ruch powtarza 20-30 razy, za każdym razem przesuwając kciuki nieco wyżej. Następnie masujący kładzie ci prawą dłoń na karku, tuż pod włosami, tak aby kciuk znajdował się po jednej stronie, a reszta palców po drugiej. Przytrzymując lewą dłonią czoło, prawą delikatnie ściska mięśnie karku - 20-30 razy.

Stretching

Przynosi ulgę przy bólach wywołanych zwyrodnieniami kręgosłupa. Wystarczy wykonać kilka prostych ćwiczeń.
- Usiądź wygodnie. Pochyl głowę w bok, tak by dotknąć uchem ramienia (nie unoś go). Policz do sześciu i wykonaj ćwiczenie w drugą stronę.
- Obróć powoli głowę w bok. Policz do sześciu, wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie, odwracając głowę w przeciwnym kierunku.
- Opuść głowę i powoli nią obracaj - w lewo lub prawo.

Zioła

Rośliny to skarbnica substancji mających dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie. Wśród nich znajdują się i takie, które szybko dają sobie radę z bólem głowy.

Mięta zawiera olejki eteryczne zmniejszające napięcie mięśni towarzyszące bólowi wywołanemu przez stres czy zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie. Gdy tylko zaczyna się atak, przygotuj napar: łyżkę ziół lub torebkę herbatki fix zalej szklanką wrzątku. Wypij lekko przestudzony. Kiedy po godzinie ból nie minie, wypij następną szklankę ziół.

Kora białej wierzby ma podobnie jak aspiryna właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego sprawdza się przy bólach występujących podczas infekcji przeziębieniowej. Półtorej łyżeczki sproszkowanej kory zalej 1/3 szklanki wrzątku. Pij po ćwierć szklanki naparu trzy razy dziennie.

Imbir powstrzymuje mdłości i wymioty. Doskonale radzi sobie z migreną i bólem, który pojawia się po suto zakrapianej kolacji. Przy silnych dolegliwościach jedz po odrobinie sproszkowanego imbiru 4-5 razy dziennie.