"Ratujmy Kobiety 2017": co to jest?

"Ratujmy Kobiety 2017" to kobieca inicjatywa, która powstała w obliczu zmian politycznych, jakie w ostatnich miesiącach zaszły w naszym kraju. Celem "Ratujmy Kobiety 2017" jest walka o prawa reprodukcyjne kobiet w Polsce. Co to oznacza w praktyce? "Ratujmy Kobiety 2017" walczą o to, by każda Polka mogła sama zdecydować o najważniejszych życiowych sprawach, jak korzystanie z antykoncepcji czy - w dalszej perspektywie - urodzenie dziecka. To też walka o kompleksową i rzetelną edukację seksualną w naszym kraju.

"Ratujmy Kobiety 2017": projekt ustawy

Jednym z głównych działań "Ratujmy Kobiety 2017" było przygotowanie projektu ustawy, której celem jest należyta ochrona praw kobiet, w szczególności praw reprodukcyjnych. W akcję "Ratujmy Kobiety 2017" zaangażowały się gwiazdy i osobistości ze świata sztuki i kultury. Wielu aktorów, piosenkarzy i dziennikarzy wsparło inicjatywę i manifestowało swoje poparcie przez social media. Dzięki temu, przy wsparciu medialnym i zaangażowaniu setek kobiet udało się zebrać odpowiednią ilość podpisów, a projekt "Ratujmy Kobiety 2017" trafił jesienią do Sejmu jako obywatelski projekt ustawy.

"Ratujmy Kobiety 2017": odrzucony projekt

Projekt "Ratujmy Kobiety 2017" zakładał liberalizację obowiązujących przepisów w sprawie aborcji, m.in. przywrócenie tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty i prawo do przerywania ciąży na żądanie kobiety do końca 12. tygodnia. Jego losy ważyły się w ostatnich dniach. Finalnie, posłowie zdecydowali w środę w głosowaniu, że projekt „Ratujmy Kobiety 2017” nie będzie dalej procedowany. Za odrzuceniem projektu głosowało 202 posłów, przeciw było 194, wstrzymało się siedmiu posłów. Co sądzicie o decyzji Sejmu? I co to znaczy dla kobiet? My nie przestajemy przyglądać się sprawie i kibicować kobiecym ruchom społecznym! Kobiety górą!

 

#RatujmyKobiety #womensrights #prawakobiet #martafrej #feminism

Post udostępniony przez ✨HelloFromDNH ✨ (@hellofromdnh) Sty 11, 2018 o 3:14 PST