Dlaczego świetlice środowiskowe

Program „AXN. Nakręcamy wyobraźnię” odzwierciedla wartości marki AXN, takie jak: inspiracja, kreatywność, szacunek, działanie i jest urzeczywistnieniem planów telewizji, by zaangażować się w działania o charakterze społecznym. Działania, które będą inspirujące dla młodego pokolenia, a jednocześnie związane z budzeniem wrażliwości i otwartości na innych ludzi, na świat i sztukę filmową. Wybór padł na świetlice środowiskowe – niedocenione, niezwykłe miejsca, w których dzieci i młodzież szkolna mogą rozwijać swoje pasje. Według oficjalnej definicji świetlice środowiskowe, a właściwie „placówki wsparcia dziennego”, to ośrodki użyteczności publicznej o istotnej roli społecznej, działające niejednokrotnie na zasadzie wolontariatu, wspierające lokalną społeczność w procesie wychowywania dzieci i młodzieży (często wywodzących się  z rodzin będących w trudnej sytuacji).

-Na co dzień AXN inspiruje swoich widzów dostarczając im najlepsze seriale i wielkie przeboje kinowe. Poprzez Program chcą inspirować także młodych ludzi ze świetlic środowiskowych. "Wierzymy, że zaproszenie ich do świata filmowej wyobraźni oraz uważne wsłuchanie się w to, co chcą wyrazić zaprocentuje w przyszłości ich większą wrażliwością na innych ludzi, na świat i kulturę. Chcemy pokazać im nowe formy wyrażania siebie, docenić ich udział w pracy zespołowej i rywalizacji fair-play" – powiedział Marcin Skabara, Dyrektor Kanałów AXN i Marketingu HBO Polska.

Świetlice są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem liczby uczęszczających do nich dzieci,  jak i oferowanych programów opiekuńczo-wychowawczych i poziomu kadry. Jednak większość  z nich, to potrzebujące wsparcia i kipiące pozytywną energią miejsca, w których dzieciaki uwielbiają spędzać czas. Pod okiem opiekunów i wolontariuszy odrabiają lekcje, uczą się, bawią, rozwijają swoje zainteresowania, mogą zjeść ciepły posiłek. Wg danych GUS w Polsce jest 3250 świetlic środowiskowych. Brak dokładnych informacji ile dzieci korzysta z placówek, niemniej z dużym prawdopodobieństwem można oszacować tę liczbę na około 80-100 tys.  

Każda, nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Nie ma szans na objęcie programem wszystkich aktywnie działających świetlic, dlatego w pilotażowej edycji „AXN. Nakręcamy wyobraźnię” wezmą udział po trzy z każdego województwa, czyli 48 placówek. "Zaprosiliśmy je z pomocą Urzędów Wojewódzkich, które formalnie sprawują nad nimi nadzór. Każda z nich legitymuje się dopracowanym planem działania, programem wychowawczym i potrafi udokumentować swoją dotychczasowa aktywność. -Liczymy na to, że nagłaśniając ideę akcji uda nam się zwrócić uwagę nie tylko na świetlice zakwalifikowane do „AXN. Nakręcamy wyobraźnię”, ale także na pozostałe, te które codziennie pomagają w całym kraju tysiącom dzieci. Zależy nam także na tym, by program działał nie tylko „wewnętrznie”, ale i „zewnętrznie", i jak każdy społeczny pomysł otwierał głowy i budził serca do działania" - powiedział Marcin Skabara, Dyrektor Kanałów AXN i Marketingu HBO Polska.

Etapy programu

W pierwszym etapie telewizja AXN zaprasza dzieci i młodzież ze świetlic środowiskowych do przygotowania dowolną techniką obrazkowego scenariusza filmu przedstawiającego wyjątkowe wydarzenie lub dzień z życia ich świetlicy. Zadanie nie jest łatwe, dlatego zespoły w 48 świetlicach otrzymają specjalną instrukcję jak opowiedzieć w formie obrazkowej ciekawą historię.

W drugim etapie wszystkie prace nadesłane ze świetlic zakwalifikowanych do Programu telewizja uhonoruje udziałem w specjalnej wystawie w Warszawie. Trzy scenariusze charakteryzujące się największą pomysłowością, zaangażowaniem autorów i duchem pracy zespołowej zostaną zakwalifikowane do dalszego etapu przez Jury i widzów. Jury wybierze dwie finałowe prace. Widzowie wybiorą trzecią w głosowaniu na stronie internetowej Programu, pod adresem www.axn.pl, gdzie wszystkie prace zostaną zaprezentowane. 

Dzieci z trzech najwyżej ocenionych świetlic przejdą do finału i otrzymają nagrodę w postaci „Ekipy filmowej do dyspozycji”. Przy pomocy fachowców z ekipy filmowej nakręcą - na podstawie swoich scenariuszy - krótkie etiudy, które zostaną zaprezentowane na stronie internetowej Programu. Wybór zwycięzcy konkursu odbędzie się w drodze głosowania Jury oraz widzów stacji AXN (głosowanie internetowe). Każdy
z członków Jury będzie mógł zagłosować tylko na jedną pracę. Za głos członka Jury praca otrzyma jeden punkt. Dodatkowy punkt otrzyma praca, która zdobyła największą ilość głosów widzów.
W przypadku otrzymania przez dwie prace równej ilości punktów zwycięży praca wskazana przez widzów.

Zobacz także:

W ostatnim etapie dzieci ze zwycięskiej placówki otrzymają główną nagrodę – świetlicę marzeń. Architekt wraz z dzieciakami zaplanuje nowe wnętrze, a telewizja AXN zrealizuje pomysł (remont, wyposażenie).

Oni są z nami – znani wspierają Program

Program „AXN. Nakręcamy wyobraźnię” wspierają osobowości, których działalność w przestrzeni publicznej opiera się na byciu kreatywnym i inspirowaniu innych i które zgodziły się społecznie zaangażować w projekt. Adam Sztaba przygotował fantastyczną muzykę do spotów promujących program, a swój udział na dalszych etapach programu potwierdzili już: Grażyna Wolszczak, Majka Jeżowska, Cezary Harasimowicz, Grzegorz Markowski.