Dlaczego warto regularnie wykonywać badania?

Regularne badania kontrolne mogą ratować życie i chronią przed obniżeniem jego jakości. Mówiąc prościej: dzięki wczesnemu wykryciu choroby można łatwo zapobiegać jej następstwom - i choć z pozoru brzmi to groźnie - nie ma nic strasznego we wczesnej diagnostyce i leczeniu, a lista regularnie wykonywanych badań powinna znaleźć się w kalendarzu każdej kobiety. Pamiętajmy, że ideą badań profilaktycznych jest przeprowadzanie regularnych kontroli stanu zdrowia - mimo braku objawów choroby. 

Szczegółowy kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet na różnych etapach życia będzie się nieco różnił, jednak pewne badania warto wykonywać regularnie - niezależnie od wieku.

Profilaktyczny rozkład jazdy na 2022 rok

Raz w miesiącu: samobadanie piersi

Samobadanie jest szybkie i proste. Możemy wykonać je wieczorem przed pójściem spać. Unieś rękę do góry. Zataczając niewielkie kółeczka sprawdź, czy na biuście lub w okolicach pachwin wyczuwasz guzki lub niepokojące zgrubienia. Piersi badaj trzema palcami. Wszystkie zmiany, które w jakiś sposób przykuły Twoją uwagę, warto skonsultować z lekarzem. W razie wątpliwości może on zlecić dodatkowe badania, jak np. USG.

Styczeń: cytologia

Cytologia to bez wątpienia podstawowe kobiece badanie ginekologiczne. To proste badanie wielkiej wagi, ponieważ może ono uratować życie. Pozwala bowiem na wykrycie wszelkich zmian nowotworowych, nawet tych w bardzo wczesnym stadium. Im wcześniej zmiany zostaną wykryte, tym większa szansa na całkowite wyleczenie. Badanie cytologiczne pozwala również na zdiagnozowanie ewentualnych infekcji dróg rodnych, a także wychwycenie komórek o nieprawidłowej budowie, które w przyszłości mogłyby przeistoczyć się w komórki nowotworowe. Dane statystyczne również mówią tu same za siebie. Dzięki regularnie wykonywanej cytologii możliwe jest wczesne wykrycie aż 90% przypadków raka szyjki macicy, a także połowy przypadków raka trzonu macicy.

Luty: lipidogram

Zobacz także:

Cholesterol to bez wątpienia bezpośrednia przyczyna większości incydentów sercowo - naczyniowych, takich jak udar mózgu i zawał serca. Wysoki poziom cholesterolu przyczynia się także do rozwoju chorób przewlekłych, z którymi zmaga się coraz większa część społeczeństwa. Temu problemowi można zaradzić, a z pomocą przychodzi tu lipidogram. Jest to podstawowe badanie, dzięki któremu uchronisz swoje naczynia krwionośne przed szkodliwym wpływem wysokiego stężenia cholesterolu. Profil lipidowy, wykonywany jako badanie przesiewowe, pozwala zidentyfikować problemy zdrowotne i wdrożyć skuteczne leczenie obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Marzec: badanie tarczycy

Choroby tarczycy to temat, z którym w ostatnich latach zaznajomiło się wiele kobiet. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy wywołują objawy, z których większość jest niecharakterystyczna. Warto zatem wykonać badania tarczycowe (TSH, FT3, FT4) - zwłaszcza, gdy dokucza nam senność, częste zawroty głowy czy niezidentyfikowane problemy z przemianą materii. Choroby tarczycy bardzo często przekazywane są również genetycznie. Jeśli wiesz, że w Twojej rodzinie pojawiały się podobne problemy i winowajcą okazała się tarczyca, powinnaś zawsze pamiętać o wykonywaniu regularnych badań laboratoryjnych. 

Kwiecień: morfologia

Morfologia to badanie krwi, pozwalające ocenić ogólny stan zdrowia naszego organizmu. Daje ono szczegółowy obraz zmian zachodzących w naszym ciele i jest niezbędne do prawidłowej diagnozy wielu chorób i schorzeń. Największą zaletą morfologii krwi jest to, że pozwala ona wykryć wiele chorób już w ich wczesnej fazie.

Maj: cukier we krwi

Badanie poziomu cukru pomoże ustrzec nas przed wieloma dolegliwościami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. To, co zwykle kieruje nas ku wykonaniu oznaczenia stężenia glukozy we krwi, to obawa przed cukrzycą. To dobra wiadomość, ponieważ odpowiednio wczesne wykonanie badania pozwala uchronić się przed tą chorobą. 

Czerwiec: badanie moczu

Ogólne badanie moczu pozwala na wczesne wykrycie uporczywych infekcji dróg moczowych, a także wspomnianej wcześniej cukrzycy i choroby nerek. Badanie to może dostarczyć również informacji o nieprawidłowej ilości spożywanych płynów.

Lipiec: kontrola stomatologiczna

Decydując się na regularne badania, nie zapominajmy również o kontroli naszego uzębienia. Kontrola pozwala na zapobieganie chorobom jamy ustnej i wykrycie próchnicy na wczesnych etapach - póki łatwo i bezboleśnie można ją wyleczyć. Jeśli chcesz długo cieszyć się pięknym i promiennym uśmiechem, warto pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym.

Sierpień: kontrola dermatologiczna

To bardzo ważne badanie, z czego wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy. Kontrola znamion jest niezbędna i pozwala ustrzec się przed rozwojem czerniaka. Nie zapomnij o tym zwłaszcza po gorących wakacjach lub częstych wizytach na solarium. Pamiętaj również, by regularnie kontrolować się w domu.

Wrzesień: poziom magnezu

Magnez często określany jest mianem pierwiastka życia. Dlaczego? Wspomaga układ nerwowy, kostny oraz mięśniowy. Objawy niedoboru magnezu stosunkowo łatwo zauważyć. Drgająca powieka czy mimowolne skurcze mięśni powinny skłonić nas do badań.

Październik: pomiar ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi to nic innego jak siła, z jaką przepływająca krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Pomiar ciśnienia tętniczego to rutynowa część każdego ogólnego badania lekarskiego. Pamiętaj, że regularnie wykonywane badania są najważniejszym elementem leczenia i profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.

Listopad: mammografia

Mammografia to kolejne typowo kobiece badanie, o którym nie można zapominać. Kobiety, które regularnie przeprowadzają samobadanie piersi,  mogą wykryć guz wielkości około 1 cm. Mammografia daje szansę na wykrycie zaledwie kilkumilimetrowych guzków oraz zmian tzw. bezobjawowych (czyli przedklinicznych). Badanie to można wykonać u lekarza ginekologa - wraz z rutynową cytologią.

Grudzień: witamina D

Witamina D jest niezbędna dla naszego zdrowia. Organizm wchłania ją głównie poprzez ekspozycję na słońce, a także niektóre pokarmy i suplementy diety. Niedobór witaminy D może spowodować, że kości staną się zniekształcone, kruche lub cienkie. Wiele badań wykazało również związek między niedoborem witaminy D a depresją. Pomiar witaminy D pozwoli na wdrożenie odpowiedniej suplementacji.

Czas to pieniądz - nie musisz go stracić, by zyskać bezcenne: zdrowie

Regularne wykonywane badania - choć powinny - nadal nie są normą w kalendarzu większości Polek. Zabiegane panie uskarżają się na uporczywy brak czasu, a pogodzenie comiesięcznych wizyt w gabinetach lekarskich z pracą i życiem rodzinnym niestety graniczy z cudem. Czy powinnyśmy więc pogodzić się z losem i zapomnieć o regularnej profilaktyce? Oczywiście, że nie!

Na wszystko znajdzie się sposób. Świat medycyny dostosował się do naszych potrzeb, a z pomocą przychodzą firmy pozwalające na przeprowadzenie badań… w domu. Mowa tu oczywiście o badaniach krwi, których wykonywanie stanowi podstawę diagnozy większości chorób i schorzeń. Zajmują one również najwięcej czasu, a z powodu konieczności wykonania ich w godzinach porannych - często nie jesteśmy w stanie pogodzić ich z pracą i zwyczajnie rezygnujemy.

Usługi uPacjenta to wygodny sposób na zadbanie o własne zdrowie. Zamiast marnować czas na stanie w korku, a potem czekanie w kolejce i wizytę w gabinecie lekarskim… usiądź na ulubionej kanapie. Wystarczy zamówić badania online, a specjalista uPacjenta przyjedzie pobrać krew w wybranym terminie. Warto również pamiętać, że przeprowadzone w ten sposób badania są zupełnie bezpieczne, a specjaliści medyczni - dokładnie przeszkoleni. Nie straszne im biegające maluchy, zapach obiadu z kuchni i przedświąteczny rozgardiasz. 

O czym również warto pamiętać, przy jednej wizycie można przebadać nawet 3 osoby - w tym dzieci. Pobranie krwi w domu to najbardziej komfortowa opcja dla najmłodszych. Ulubiona zabawka i przyjazne otoczenie potrafią rozwiać najgorsze smutki. 

Pamiętaj, że Twoje zdrowie…

...jest w Twoich rękach! Zadbaj o siebie i nie odkładaj niczego na później. Zapoznaj się z profilaktycznym rozkładem jazdy i wjedź w Nowy Rok 2022  z pełnym powerem!