1. Regularnie i dokładnie myj zęby

Mycie zębów dwa razy dziennie powinnaś traktować jak obowiązek. Jeśli będziesz robić to częściej, na przykład po każdym posiłku - tym lepiej dla ciebie. Oczyszczając zęby i jamę ustną z resztek jedzenia, pozbywasz się przede wszystkim bakterii, które odpowiadają za psucie i nieestetyczny wygląd zębów. Pamiętaj, by myć również język - usuniesz nagromadzony na nim nalot, a Twój oddech będzie znacznie świeższy.

Czym myć zęby? Oczywiście dopasowaną do twoich potrzeb szczoteczką. Obecnie najchętniej sięgamy po eko-szczoteczki - bambusowe, elektryczne i soniczne, które polecane są również dla dzieci.

Szczoteczka bambusowa to świetna opcja dla osób, które preferują tradycyjny sposób mycia zębów. Jest wegańska, wykonana z eko-materiałów i tak samo dobra jak jej "plastikowe koleżanki". Zapewnia delikatną pielęgnację dziąseł i szkliwa, skutecznie usuwa osad nazębny, bez problemu dociera do trudno dostępnych miejscpomaga zapobiegać próchnicy.

Szczoteczka elektryczna jest natomiast doskonałą propozycją dla osób, które chcą maksymalnie profesjonalizować codzienne dbanie o zdrowy i piękny uśmiech. Dostępne na rynku elektryczne szczoteczki do zębów posiadają coraz nowocześniejsze oprogramowanie wspierane przez sztuczną inteligencję, które dopasowuje się do naszego rytmu dnia i stylu mycia. Wyposażone są m.in. w czujniki ruchu, które rozpoznają styl szczotkowania, dzięki czemu zapewnia najlepsze efekty pielęgnacyjne. Szczoteczki tego typu posiadają również czujnik nacisku, który poinformuje cię, gdy zbyt mocno będziesz szczotkować zęby. Zdecydowana większość elektrycznych szczoteczek wyposażona jest również w bluetooth, który łączy nas z dedykowaną szczoteczce aplikacją, w której możemy obserwować m.in. czas i postęp mycia.

Szczoteczka elektryczna soniczna dla dzieci to fantastyczne rozwiązanie dla maluchów, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dbaniem o uśmiech. Najnowsze szczoteczki elektryczne soniczne przeznaczone dla dzieci są maksymalnie delikatne i dopasowane do ich potrzeb. Delikatnie czyszczą zęby, nie powodując dyskomfortu, a co najważniejsze - budują zdrowe nawyki stomatologiczne.

2. Używaj nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej

Regularne szczotkowanie zębów bywa niewystarczające. Warto zatem wyrobić w sobie dodatkowy nawyk związany z higieną zębów i jamy ustanej. W celu uzyskania maksymalnych efektów warto używać nici dentystycznej, a rytuał pielęgnacyjny wieńczyć płukaniem jamy ustnej przeznaczonym do tego płynem (obie rzeczy bez problemu kupicie w każdej aptece czy drogerii). Zarówno nić, jak i płyn można stosować nie tylko po porannym i wieczornym myciu zębów, ale także po każdym posiłku.

3. W razie potrzeby sięgaj po gumę do żucia bez cukru

Nie masz możliwości umycia zębów, użycia nici dentystycznej ani wypłukania ust płynem? Sięgnij po gumę do żucia bez cukru. Żucie jej przez kilka minut (nie dłużej)pozwala pozbyć się resztek pokarmu z jamy ustnej. To także świetny sposób, by w kilka chwil odświeżyć oddech. Jednocześnie pamiętaj, że guma nie zastąpi szczoteczki

Zobacz także:

4. Trzymaj zdrową dietę

Chcesz, aby efekty mycia zębów utrzymywały się możliwe jak najdłużej? Przez dwie godziny po szczotkowaniu nie jedz (zwłaszcza tych rzeczy, które barwią szkliwo, np. czekolady). Ogranicz również ilość wypijanych dziennie kaw lub herbat - znacznie wpływają ona na żółknięcie szkliwa. Podobnie jest z paleniem papierosów, które w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania osadu na zębach. Jeśli chcesz zachwycać uśmiechem, musisz się z nimi pożegnać.

5. Regularnie kontroluj stan swoich zębów u stomatologa

Dbanie o zęby to także (jeśli nie przede wszystkim) regularne wizyty u stomatologa. Raz na pół roku należy usuwać kamień nazębny. Dodatkowo warto również wykonywać piaskowanie, polerowanie i fluoryzację, by zabezpieczyć zęby.