Badania na mężczyznach w Polsce - co zmieniło się przez ostatnie 10 lat?

Badania przeprowadzone wśród mężczyzn w Polsce jasno wskazują, że uprawiają oni znacznie mniej seksu niż panowie udzielający odpowiedzi na te same pytania 10 lat temu. W badaniu za każdym razem brali udział mężczyźni w takim samym wieku. Co więcej, wyniki ankiet prowadzone pod kątem aktywności seksualnej ukazują tendencję do rzadszego uprawiania seksu nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych państwach. Spadek aktywności seksualnej najbardziej uwidacznia się w USA i w skali dziesięciu ostatnich lat sięga prawie 30 procent. Co to znaczy? 1/3 mężczyzn poprzez swoją niechęć znacznie ograniczyła kontakty seksualne ze swoimi partnerkami. Jakie jest podłoże tego stanu rzeczy?

Badania mężczyzn z Polsce - z czego wynika niechęć do seksu?

Jak można wywnioskować z badań, w których mężczyźni udzielali odpowiedzi dot. niechęci do seksu - często za niechęcią stoi brak akceptacji. Co to dokładnie oznacza? Mężczyźni udzielający odpowiedzi na pytania nie deklarowali wprost, że nie czują się akceptowani/ odczuwają frustrację, ale robili to nieświadomie, pośrednio. Panowie natomiast często stwierdzali, że przytłacza ich wizja roszczeń ze strony partnerki: aby zrobili zakupy, posprzątali, pozmywali i wiele innych kwestii, które nie zawsze należą do ich ulubionych obowiązków. Ponadto najczęściej drażnią ich roszczeniowe wypowiedzi swoich partnerek w przypadku, kiedy nie wykonają wszystkich obowiązków. W związku z tym negatywne odczucia nagromadzone wokół tych kwestii, przenoszą się na relację łóżkową z partnerką. Ponadto rzeczywistość, w której żyjemy dostarcza zarówno paniom, jak i mężczyzną na co dzień wielu stresujących sytuacji w życiu. Stres ten również w dużej mierze przyczynia się do tego, że pary rzadziej uprawiają seks.

Jak rozwiązać problem z seksem w związku? Specjalistka radzi:

Intymność ( into - me - you - see) - to znacznie więcej niż sam seks, ale właśnie brak tej bliskości często prowadzi do rozpadu związku, zdrady lub powolnego oddalania się od siebie . Jak temu zapobiec? Nikt nie domyśli się, jakie mamy pragnienia w tej dziedzinie, więc trzeba rozmawiać na ten temat. Ważne jest, aby robić to nie tylko w momencie kryzysu, ale stale „monitorować” poziom zadowolenia w tej dziedzinie. Zwłaszcza, że w kolejnych sezonach życia nasze potrzeby i oczekiwania mogą się zmieniać, np. w ciąży, po porodzie, po 40-stce.. Wiele związków można by było uratować gdyby partnerzy komunikowali swoje potrzeby w dziedzinie seksu (i w innych - oczywiście) - Kasia Sawicka.