1.Czy immunoterapia naprawdę może pomóc?

 

Immunoterapia (odczulanie), prócz bezwzględnego unikania alergenu, jest jedyną swoistą metodą leczenia chorób alergicznych. Pozostałe leki, które stosujemy w leczeniu chorób alergicznych, powodują jedynie zmniejszenie  objawów chorobowych powstałych po kontakcie z alergenem. Każdy alergolog, po zebraniu dokładnego wywiadu i wykonaniu diagnostyki,  w pierwszej kolejności zaleca profilaktykę - czyli eliminację alergenu. W wielu przypadkach jest to możliwe np. odstawienie uczulającego nas leku  czy  usunięcie zwierząt futerkowych. Jednak trudno zachować profilaktykę w przypadku pacjentów uczulonych na pyłki, czy roztocza kurzu domowego, dlatego prócz profilaktyki dołączamy  leczenie objawowe i po roku obserwacji, w przypadku zgodności objawów z narażeniem na alergen, włączamy immunoterapię swoistą. Po rozpoczęciu immunoterapii już po pierwszym roku pacjenci zgłaszają zmniejszenie dolegliwości, ale znacząca poprawa widoczna jest po dwóch latach leczenia. W pierwszej kolejności najczęściej ustępują objawy astmatyczne, nieco później alergiczny nieżyt nosa i spojówek. Obserwując moich pacjentów przez wiele lat po zakończeniu leczenia widoczne jest utrzymywanie się dobrych efektów terapii. Trzeba też pamiętać, że im wcześniej podejmujemy odczulanie  tym  efekty są lepsze.

 

2. Kogo należy odczulać ?

 

Zobacz także:

Kwalifikuję przede wszystkim  pacjentów z alergicznym nieżytem nosa i  łagodną astmą oskrzelową.  Jeżeli pacjent ma objawy epizodyczne, szybko ustępujące po leczeniu, nie wymagające długotrwałego podawania leków, stosuję leczenie farmakologiczne. Odczulanie związane jest z długotrwałym podawaniem iniekcji podskórnych lub kropli podjęzykowych, wymaga więc systematyczności i wewnętrznego przekonania ze strony pacjenta, o słuszności tego typu leczenia. Tak więc najczęściej na włączenie terapii decydują się pacjenci z objawami przewlekłymi, obniżającymi jakość życia. Odczulanie proponujemy od 5 roku życia. Nie ma też górnej granicy wieku do włączenia tej formy leczenia. Liczy się dobry stan ogólny pacjenta i brak towarzyszących chorób przewlekłych

 

3. Czy odczulanie pomaga tylko dopóki się je stosuje? Jak szybko wracają objawy po zakończeniu kuracji?

 

Im wcześniej podejmujemy odczulanie  tym  efekty są lepsze. Dlatego najlepsze wyniki obserwujemy u dzieci. Poza tym rodzice dbający o swoje pociechy, chodzą systematycznie, doprowadzając terapię swojego dziecka do końca. Efekty immunoterapii widoczne są już po pierwszym roku, pacjenci zgłaszają zmniejszenie dolegliwości i mniejsze zapotrzebowanie na leki Znacząca poprawa widoczna jest jednakże po dwóch latach leczenia. W pierwszej kolejności najczęściej ustępują objawy astmatyczne, nieco później alergiczny nieżyt nosa i spojówek. Wyniki badań wskazują, że immunoterapia krótsza niż trzy lata  bywa jednakże niewystarczająca do osiągnięcia długoletniej remisji objawów. Optymalnym okresem odczulania jest zatem okres od 3-5 lat. Wówczas możemy uzyskać remisję trwającą do ok 8-10 lat. Po tym okresie leczenia, w przypadku nawrotu objawów, terapię można powtórzyć .

 

 

  1. Czy Pani zdaniem immunoterapia iniekcyjna jest bezpieczna?

 Immunoterapia podskórna jest bezpieczną formą leczenia, wymagającą jednak sporego doświadczenia wykwalifikowanego personelu medycznego. W trakcie 20 lat mojej praktyki lekarskiej najczęściej spotykanym objawem niepożądanym jest obrzęk i zaczerwienienie w miejscu iniekcji. W przypadku immunoterapii podjęzykowej najczęstszym objawem ubocznym leczenia jest świąd i pieczenie śluzówki jamy ustnej oraz bóle brzucha, zwłaszcza u pacjentów uczulonych na drzewa. Niewątpliwym plusem iniekcji dla pacjenta jest  comiesięczna kontrola u specjalisty, z możliwością korygowania leczenia, natomiast dla nas lekarzy duże znaczenie ma  pewność, że pacjent zaleconą dawkę alergenu otrzymał.

 

  1. W jaki sposób Pani Doktor radzi sobie z przekonaniem dzieci do leczenia w formie zastrzyków./ Jak dzieci znoszą leczenie w formie zastrzyków ?

Odczulanie proponujemy od 5 roku życia. Zastrzyki podskórne w zewnętrzną, dolną część ramienia są bardzo dobrze przyjmowane przez dzieci. Strach zawsze mija po pierwszym podaniu i na następne dzieci chodzą bez lęku.

 

  1. Biorąc pod uwagę Pani doświadczenie kliniczne, która z metod odczulania Pani zdaniem jest skuteczniejsza?

Posiadam 20 letnie doświadczenie w leczeniu chorób alergicznych, zwłaszcza w zakresie swoistej immunoterapii, ponieważ w przychodni, w której pracuję rocznie odczulamy około 600-700 osób. Odczulam zarówno podskórnie, jak i podjęzykowo. Często 2 szczepionkami równolegle. Biorąc pod uwagę moje wieloletnie doświadczenie w immunoterapii preferuję odczulanie podskórne. Dlaczego ? 

Pacjent otrzymuje pod kontrolą personelu medycznego odpowiednią dawkę alergenu, przez co jestem pewna, że leczenie przebiega zgodnie z zalecanym schematem. Dzięki comiesięcznym wizytom monitoruję efektywność leczenia. Moje doświadczenie z immunoterapią podjęzykową dotyczy mniejszej liczby pacjentów, jest to koło 30 -40 rocznie Odczulając tą metodą miewam obawy, czy pacjent stosuje się do moich zaleceń. I jest to niewątpliwy minus tej formy terapii. W terapii okołosezonowej stosujemy trzy opakowania leku i niestety widzę, że często z ostatniego pacjenci rezygnują. Być może jest to spowodowane faktem , że szczepionki podjęzykowe nie są refundowane.

 

  1. Czy immunoterapia pomaga w astmie oskrzelowej, czy jest już za późno i nie ma sensu jej stosować?

 

Immunoterapia jest stosowana nie tylko w alergicznym nieżycie nosa, ale również w astmie oskrzelowej. Efekty odczulania  są często widoczne już po pierwszym roku leczenia. Oczywiście wszystko zależy od zaawansowania choroby oraz szybkości podjęcia terapii. Jeżeli mamy przewlekłe katary i dołączają się duszności należy jak najszybciej udać się do alergologa z zapytaniem, czy istnieje możliwość włączenia tej formy terapii. W trakcie leczenia znacznie zmniejsza się nadreaktywność oskrzeli i bardzo często ustępują stałe dolegliwości astmatyczne. Badania kliniczne wskazują, że immunoterapia zapobiega rozwojowi marszu alergicznego w tym astmie oskrzelowej. Tak więc warto włączyć tę formę leczenia zarówno  u dzieci, jak i u dorosłych z alergicznym nieżytem nosa.

 

Autor :

Barbara Żurek

specjalista w zakresie  chorób płuc i alergologii. 

Przychodnia alergologiczna Allergovita

Opole ul. Waryńskiego 30