Andrzej Duda po raz pierwszy od czasu obrania stanowiska Prezydenta RP tak stanowczo podjął temat żony i jej obowiązków jako pierwszej damy. W rozmowie z TV Tram stanął w obronie Agaty Dudy. Odniósł się przede wszystkim do zarzutów nie podejmowania żadnego stanowiska oraz wątpliwości, co do jej obowiązków jako żony piastującego najwyższy urząd w państwie. 

"Ci, którzy są nieprzychylnie nastawieni do mnie, atakują moją żonę i mówią, że nic nie robi. Moja żona bardzo dużo pracuje, ma codziennie mnóstwo spotkań, wyjazdów, prowadzi przede wszystkich działalność charytatywną i włącza się też w działalność edukacyjną. Jej pasją jest niesienie pomocy ludziom – przekonywał.

Prezydent podkreślił, że przyznał, że "twarda polityka" nie jest domeną pierwszej damy" i że to jej osobista decyzja o bierności wobec spraw dotyczących państwa.

"To bardzo dobrze, że taką decyzję podjęła. To nie jest rolą pierwszą damy, żeby taką politykę prowadzić, od tego jest jej mąż, który został wybrany na urząd prezydenta i wziął na siebie odpowiedzialność za prowadzenie twardej polityki" – tłumaczył.

I to uzasadnienie prezydenta spotkało się z krytyką internautów, którzy pamiętają charyzmatyczne pierwsze damy takie jak Jolanta Kwaśniewska czy Maria Kaczyńska, których działalność była niezwykle ceniona, a odwaga do zabierania głosu w kluczowych dla Polek sprawach cieszyła się wielkim szacunkiem. Andrzej Duda zapewnił jednak, że jego żona nie widzi potrzeby wyrażania swojego zdania na tematy polityczne.

"Jeśli inna pierwsza dama miałaby inną wizję w tej sprawie, to proszę bardzo, jeżeli to odpowiada społeczeństwu i odpowiada jej mężowi".

Co skłoniło Andrzeja Dudę do takich wniosków? Pałac Prezydencki podsumował w 2019 r. jej cztery lata działalności w roli pierwszej damy. 

Kim jest Agata Duda?

Agata Duda pochodzi z niezwykle cenionej rodziny z tradycjami. Jest córką poety, prozaika, krytyka literackiego, tłumacza żydowskiego pochodzenia - Juliana Kornhausera i polonistki Alicji Wojny-Kornhauser. Jej młodszym bratem jest Jakub Kornhauser, literaturoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagielońskiego. Sama Agata Duda odebrała staranne wykształcenie na Wydziale filologicznym Uniwersytetu Jagielońskiego i pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego. W wyniku zaprzysiężenia jej męża na urząd prezydenta RP 6 sierpnia 2015 została pierwszą damą.