Andrzej Duda przedstawił projekt w sprawie aborcji

Prezydent wydał oświadczenie, w którym poinformował, że przygotował projekt nowelizacji ustawy aborcyjnej. Po konsultacji z ekspertami projekt jeszcze dziś trafi do Sejmu i to Sejm zdecyduje, co dalej stanie się z tym projektem.

Rozumiem kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji. W ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiałem, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.  - czytamy w oświadczeniu Andrzeja Dudy.

Prezydent przyznał, że "wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października uznający za niezgodną z Konstytucją RP  jedną z trzech przesłanek, które zezwalały na legalną aborcję w Polsce, wywołał olbrzymie społeczne emocje" i doprowadził do sytuacji, w której niemożliwa stała się aborcja w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych płodu.

To sytuacja niezwykle delikatna i bolesna dla każdej matki, dla każdego rodzica. W przypadku wad letalnych śmierć dziecka jest nieuchronna. Ochrona jego życia pozostaje zatem poza mocą ludzką. Rozumiem kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji.

Przeczytaj także: Andrzej Duda w końcu zabrał głos po decyzji TK: "Nie może być tak, że prawo nakazuje kobiecie tego typu heroizm"

Co zmieni projekt prezydenta w sprawie aborcji?

Andrzej Duda w oświadczeniu wyjaśnił, że po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży:

  • z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki,
  • z powodu gwałtu lub kazirodztwa,
  • z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka.

Prezydent ma nadzieję, że projekt przejdzie w Sejmie, "zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych – zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jaki i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków".

"Niezależnie od zmian prawnych musimy objąć szczególną opieką rodziny oraz matki samotnie wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Urodzenie i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością jest wielkim aktem rodzicielskiej miłości ze strony każdej matki, każdego rodzica. Państwo nie może zostawiać takich osób samych. Musi udzielać im szerokiego wsparcia. Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym." - dodaje prezydent.

Zobacz również: "Ja w tym wyroku nie widzę pobudek moralnych. Widzę cyniczny wyrok pisany na zamówienie polityczne" - mówi nam prawniczka z FEDERY

Zobacz także:

Pełne oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie projektu o aborcji możecie przeczytać na stronie kancelarii prezydenta.