Filtr mineralny czy chemiczny?

Filtr mineralny od chemicznego różni się mechanizmem działania. Filtry chemiczne pochłaniają energię z promieni UV i zamieniają ją w ciepło, które jest rozpraszane na skórze. Natomiast filtry mineralne odbijają promienie słoneczne. 
Z tych dwóch rodzajów ochrony, filtry chemiczne są bapopularniejsze, tańsze i łatwiej dostępne. Kremy tego typu zawierają najczęściej kombinacje kilku składników aktywnych: oksybenzonu, awobenzonu, salicylanu oktylu, oktokrylenu, homosalatu i oktinoksatu. Część z tych substancji potrafi przenikać przez skórę i wchłaniać się do krwioobiegu – ich ślady znaleziono w moczu oraz mleku kobiet karmiących piersią. Jest to niepokojące, zwłaszcza, że w badaniach na zwierzętach wykazano, że oksybenzon i oktinoksat mają wpływ na układ hormonalny. Ich wchłanialność jest jednak niewielka (do 5%), a potencjalne zaburzenia hormonalne mogłyby wystąpić przy znacznie wyższym stężeniu tych substancji. Nie zmienia to jednak faktu, że mogą być szkodliwe dla ryb i innych organizmów żyjących przy kąpieliskach.

Za bezpieczne uznawane są natomiast filtry mineralne, czyli tlenek cynku oraz tlenek tytanu. Dowiedziono naukowo, że nie przenikają one przez skórę, więc nie wpływają na działanie układu hormonalnego. Minusem filtrów mineralnych jest to, że zostawiają białą poświatę na skórze. Z drugiej jednak strony biały ślad po kremie daje pewność, że wszystkie wystawione na słońce części ciała zostały zabezpieczone. 

Jaki SPF (wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej) wybrać?

Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej SPF to międzynarodowy współczynnik określający poziom ochrony przed promieniami UVB. Promieniowanie UVB to jedno z rodzajów promieniowania odpowiadające za brązowienie skóry i poparzenia. Wskaźnik SPF najczęściej interpretuje się w następujący sposób: jeżeli 10 minut spędzonych na słońcu bez ochrony słonecznej to maksymalna wartość, po której wyjdziesz bez poparzenia, to zastosowanie filtra SPF 15 wydłuży ten czas o 15 razy, czyli do 150 minut. To niepoprawny sposób rozumowania, ponieważ SPF nie odnosi się do czasu, tylko do dawki promieniowania. Ta z kolei zależy od godziny, pory roku oraz współrzędnych geograficznych. Co ciekawe, SPF 15 blokuje 93%, SPF 30 – 97%, a SPF 50 – 98% promieni UVB. Oznacza to, że stosowanie kremu z SPF 50 wcale nie dostarcza mierzalnie lepszej ochrony niż SPF 30. Zaleca się nakładanie kremu z filtrem co 2 godziny.

Oprócz promieni UVB istnieją równie niebezpieczne, bo przenikające w głąb skóry, promienie UVA. Obecnie dopuszczone do sprzedaży kosmetyki chronią również przed promieniami UVA, zgodnie z zaleceniami UE. 

Składniki pielęgnujące w kosmetykach do opalania

W kremach do opalania często można znaleźć składniki nawilżające, takie jak oleje roślinne. Są one równie ważne przy wyborze idealnego kremu – chronią skórę przed wysuszeniem i podrażnieniami. W kremach z filtrem do twarzy często można się natknąć na składniki opóźniające starzenie skóry, jak kwas hialuronowy czy witamina C. Takie kremy idealnie się sprawdzą jako baza pod makijaż.
Szeroki asortyment kremów z filtrem jest dostępny w wielu drogeriach i sklepach internetowych np. na: https://www.doz.pl/apteka/k4417-Do_opalania 

Substancje drażniące w kosmetykach do opalania

Jedną z substancji drażniących w kremach przeciwsłonecznych mogą być same filtry chemiczne. Z tego powodu alergicy oraz osoby z wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą powinny stosować filtry mineralne. Większość kremów do opalania dla dzieci i niemowląt oparta jest właśnie na filtrach mineralnych, ponieważ są uznawane za bezpieczniejsze – rzadziej powodują reakcje alergiczne. Należy również zwrócić uwagę, czy w danym kremie do opalania nie ma substancji drażniących, o których wiemy, że nas uczulają.

Certyfikaty jakości w preparatach do opalania

Po pierwsze warto sprawdzić, czy dany produkt jest bezpieczny dla ekosystemu wodnego, szczególnie, gdy zamierzamy wypoczywać w egzotycznych miejscach, np. w pobliżu raf koralowych. Szukać należy certyfikatu BDIH lub oznaczeń sea friendly, coral raf friendly. Kolejnym ważnym certyfikatem jest ECOCERT, który znajduje się na produktach ekologicznych i organicznych oraz Soil Association (co najmniej 95% składników organicznych). Część z kremów z filtrem ma także certyfikat VEGAN, którym oznaczane są produkty odpowiednie dla wegan i wegetarian.
 

Zobacz także: