Prehnit – charakterystyka

Prehnit jest kamieniem szlachetnym, którego cechą charakterystyczną jest jasnozielony kolor. Niekiedy można spotkać też okazy o innej barwie – zielonożółtej, szarej czy też szaroniebieskiej (są one bardziej cenione przez kolekcjonerów, a przez to również dużo droższe).  Prehnit zalicza się do tzw. glinokrzemianów, które cechują się dużą kruchością i plastycznością, co pozwala na jego szerokie wykorzystywanie w jubilerstwie. Co ciekawe, nie należy on do drogich kamieni szlachetnych, dlatego też biżuteria z prehnitu jest stosunkowo tania i szeroko dostępna.

Prehnit nazywany również kamieniem bezwarunkowej miłości ma niezwykle ciekawą historię. Za jego odkrywcę uważa się holenderskiego oficera – Hendrika von Prehn, który w drugiej połowie XVIII w. przywiózł po raz pierwszy ów kamień do Europy. Jego badaniem zajął się wówczas znany mineralog – Abraham Werner, który popełnił artykuł naukowy na temat składu chemicznego prehnitu. Obecnie występuje on niemal na każdym kontynencie, jednak najbardziej cenione są okazy z Australii, a najbardziej rozpowszechnione te z Chin. Na starym kontynencie jego złoża występują głównie we Francji i w Niemczech. Niekiedy jest on mylony z chryzoprazem lub innymi kamieniami syntetycznymi. Istnieje jednak bardzo łatwy sposób na jego identyfikacje – wystarczy podłożyć kamień pod ogień. Jeśli zacznie się topić, to jest do dowód, że mamy do czynienia z autentycznym okazem. 

Prehnit – właściwości magiczne

Prehnit jest kamieniem szlachetnym niezwykle cenionym przez ezoteryków ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Co więcej, niekiedy uważa się go za kamień o najpotężniejszym wpływie i działaniu. Emanuje on silną energią, a tym samym wywiera on bardzo duży wpływ na człowieka, dlatego należy obchodzić się z nim z dużą dozą ostrożności i nie narażać się na przeładowanie.

Prehnit emanuje dobrą energią i wspiera rozwój duchowy – daje asumpt do tego, by lepiej poznać swoje słabości i ograniczenia, a następnie podjąć pracę nad nimi. Wspiera również krytyczne myślenie i pomaga radzić sobie z różnymi przykrymi doświadczeniami życiowymi. Uważa się go za świetnego przewodnika po podróży astralnej w celu odkrycia swojego prawdziwego i głęboko ukrytego „ja”.

Właściwości magiczne prehnitu szczególnie doceniają kobiety, które nie tylko chcą lepiej poznać lepiej swoje tajemnice, ale także pragną odkryć swoją kobiecość. Kamień ten pomaga wydobyć wszystko to co w nas najlepsze – nasz czar i seksapil, a przy tym działa przyciągająco na mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że działanie prehnitu determinowane jest tym, z jaką częścią ciała ma on bezpośrednią styczność.

Nie bez powodu prehnit nazywa się kamieniem bezwarunkowej miłości – uważa się, że jest on symbolem matczynej miłości. Ma on moc łagodzenia konfliktów i problemów rodzinnych. W niektórych kulturach wyroby jubilerskie z prehnitem matki dawały swoim córkom po to, by uchronić je przed negatywną energią i pomóc im w osiągnięciu samodzielności.

Kamień bezwarunkowej miłości może być świetnym talizmanem dla osób, które mają problem z pamięcią i koncentracją. Prehnit wspiera nie tylko rozwój duchowy i emocjonalny, ale również intelektualny – pomaga zdobywać nową wiedzę, a następnie wykorzystywać ją w praktyce.

Zobacz także:

Fot. iStock

Prehnit – właściwości lecznicze

Zwolennicy medycyny naturalnej przypisują prehnitowi wiele właściwości prozdrowotnych. Warto jednak podkreślić, że lecznicze działanie kamieni szlachetnych budzi sporo kontrowersji wśród lekarzy i nie znajduje potwierdzenia w rzetelnych opracowaniach naukowych. Co więcej, niektórzy uważają, że wiara w to, że kamienie szlachetne mogą wspomagać leczenie różnych chorób i dolegliwości, jest szkodliwa.

Uważa się, że prehnit może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Działa on na organizm uspokajająco i wyciszająco – koi zszargane nerwy, uspokaja umysł i łagodzi stres. Z tego powodu zaleca się go nosić stale przy sobie osobom, które nie radzą sobie z trudnymi emocjami, a także osobom narażonym na sytuacje stresogenne. Niekiedy mówi się, że prehnit jest pomocny w leczeniu chorób i zaburzeń psychicznych, w tym depresji, psychozy i neurozy. Jednak warto pamiętać, że w takich sytuacjach podstawą jest pozostawanie pod stałą opieką specjalisty. Kamień szlachetny może stać się dla nas symbolem walki z chorobą.

Prehnit w dłuższej perspektywie czasowej może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu hormonalnego – wierzy się, że wspomaga on płodność, reguluje cykl miesiączkowy oraz łagodzi objawy chorób tarczycy. Nie należy jednak używać go codziennie, gdyż przedawkowanie energii, płynącej z tego kamienia szlachetnego może przynieść odwrotny skutek do pożądanego.

https://zdrowie.kobieta.pl/artykul/owulacja-objawy-kiedy-wypada-dzien-owulacji-i-jak-rozpoznac-jajeczkowanie-wszystko-na-temat-dni-plodnych wystarczy położyć go w miejsce, w którym odczuwamy ból na co najmniej kilka godzin. Zwolennicy medycyny alternatywnej używają go m.in. w kamicy nerkowej, dnie moczanowej, bólach menstruacyjnych, odmrożeniach, a także w chorobach nowotworowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Prehnit a astrologia

Oddziaływanie prehnitu na konkretną osobę uzależnione jest od kilku czynników, w tym m.in. od energii, którą ona emanuje. Ta z kolei determinowana jest przez znak zodiaku. Dlatego też ezoterycy twierdzą, że na sposób działania kamieni szlachetnych wpływa nasz horoskop urodzeniowy i żywioł, który nami rządzi.

  • Powietrze jest żywiołem dominującym Wagi, Bliźniąt i Wodnika. Na reprezentantów tych znaków zodiaku prehnit działa kojąco i uspokajająco – przynosi harmonię i równowagę, a przy tym pomaga również odnaleźć siebie. Wpływa pozytywnie również na relacje romantyczne, gdyż pozwala poznać bratnią duszę.
  • Ziemia jest żywiołem dominującym Panny, Byka i Koziorożca. Na reprezentantów tych znaków zodiaku prehnit działa ochronnie – sprzyja otaczaniu się ludźmi emanującymi pozytywną energią. Chroni też przed fałszywymi osobami oraz ich złymi zamiarami.
  • Ogień jest żywiołem dominującym Barana, Lwa i Strzelca. Na reprezentantów tych znaków zodiaku prehnit działa stymulująco – wspomaga ich rozwój duchowy i intelektualny, dodaje pewności siebie oraz poprawia samoocenę. Pozwala też na lepszy wgląd w swoje myśli i uczucia, co sprzyja samopoznaniu.
  • Woda jest żywiołem dominującym Ryb, Raka i Skorpiona. Na reprezentantów tych znaków zodiaku prehnit działa kojąco – pozwala uporać się z negatywnymi myślami i złym nastrojem. Pozwala osiągnąć równowagę i harmonię emocjonalną.

Jak dbać o biżuterię z prehnitu?

Prehnit jest niezwykle urodziwym kamieniem szlachetnym, który stosunkowo często wykorzystywany jest w jubilerstwie ze względu na to, że jest on stosunkowo tani, a przy tym efektowny. Zmienia on kolor pod wpływem światła, a niekiedy może dawać złudzenie „kociego oka”, dlatego szczególnie upodobali sobie go właśnie kociarze. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak o każdą biżuterię, również tę z prehnitem należy odpowiednio dbać. Przynajmniej raz w miesiącu należy przepłukać ją pod bieżącą wodą – przy czym powinna to być woda miękka, pozbawiona osadów. Jeśli takiej nie mamy, to najlepiej wykorzystać do tego wodę przefiltrowaną. Ważnym elementem dbania o biżuterię z prehnitu jest również ograniczenie czasu ekspozycji na słońce – pod wpływem promieni słonecznych kamień ten może stracić swój blask. O czym jeszcze należy wiedzieć? Często popełnianym błędem przy czyszczeniu biżuterii z kamieniami szlachetnymi jest korzystanie z różnych domowych sposobów, np. czyszczeniu solą czy sodą oczyszczoną. Jest to najszybsza droga do uszkodzenia swojej biżuterii, dlatego lepiej się ich wystrzegać.

NIE PRZEGAP: