Przez 6 tygodni powinnaś być jak najmniej aktywna
FAŁSZ Niezbyt męcząca aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana – macica szybciej będzie się goiła, a mięśnie brzucha oraz miednicy wrócą do normy. Jeszcze w szpitalu jak najwięcej spaceruj, a kilka dni po powrocie do domu wychodź z maluszkiem na krótkie przechadzki. Zacznij też wykonywać proste ćwiczenie macicy – napinaj mięśnie brzucha kilka razy dziennie.

W czasie połogu nie kąp się w wannie
PRAWDA Ciepła woda zwiększa krwawienie oraz ryzyko infekcji dróg rodnych. Dlatego – do czasu aż krocze lub rana po cięciu cesarskim zupełnie się zagoi – nie wyleguj się w wannie, tylko myj pod prysznicem.

Szwy mogą pęknąć
FAŁSZ Nie bój się, że rana krocza pęknie. Nawet mocno napinając mięśnie, nie naruszysz ani szwów, ani krocza. Unikaj jednak długiego stania, bo wtedy szwy są bardziej obciążane, a tkanki napięte.

Krocze wolno się goi i wymaga szczególnej higieny
PRAWDA Dolegliwości będą mniejsze po przemyciu, dlatego podmywaj się dokładnie po każdej wizycie w toalecie. Najlepiej płynami do higieny intymnej o naturalnym pH, które łagodzą podrażnienia i nawilżają. Krocze należy osuszać papierowym ręcznikiem lub chłodnym powietrzem suszarki. Na podpasce możesz rozsmarować wazelinę lub gojący krem (np. Linomag).

Możesz stosować tampony, jeżeli krwawienie nie jest intensywne
FAŁSZ Tampony będą wysuszać naturalną wydzielinę w pochwie, której zadaniem jest zwalczanie bakterii. W ten sposób mogą stać się powodem infekcji. Dlatego nie powinnaś ich używać.

Nie dźwigaj ciężarów
PRAWDA Każdy większy wysiłek fizyczny będzie nasilał krwawienie z dróg rodnych. Jedyne, co teraz możesz nosić, to swoje nowo narodzone maleństwo.

W połogu będą ci doskwierać częste zaparcia
PRAWDA Możesz ich jednak skutecznie uniknąć, jeśli będziesz odpowiednio postępowała. Staraj się dużo pić, najlepiej niegazowanej wody mineralnej, stosuj dietę bogatą w błonnik (jedz warzywa, kasze, pieczywo pełnoziarniste). W razie dokuczliwego zaparcia możesz zastosować czopek glicerynowy.

Nie unikaj korzystania z toalety z powodu bólu
PRAWDA Należy regularnie siusiać, by organizm pozbył się nadmiaru wody i macica szybciej się obkurczyła. Postaraj się korzystać z toalety co 2–3 godziny, nie czekając na wyraźny sygnał do parcia. Żeby nie bolało, możesz siusiać na stojąco pod prysznicem, mocz ominie wtedy szew.

Zobacz także:

Przy karmieniu piersią możesz odczuwać bolesne skurcze
PRAWDA W połogu macica, która rozciągnęła się w ciąży mniej więcej do wielkości dyni, obkurczając się, stopniowo się zmniejsza (do wielkości sporego jabłka). Skurcze te mogą być bolesne zwłaszcza podczas karmienia piersią. Ssanie pobudza wydzielanie oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego zarówno za laktację, jak i za skurcze. Jeżeli ból jest silny, oddychaj rytmicznie. Możesz stosować środki przeciwbólowe; najpierw jednak skonsultuj to z lekarzem.

Idź do lekarza, gdy masz gorączkę
FAŁSZ Podczas połogu możesz mieć podwyższoną temperaturę. To zupełnie normalny objaw. Jest związany z obkurczaniem się macicy i gojeniem krocza. Jeżeli jednak gorączka wzrośnie powyżej 38°C i będzie się utrzymywać 1–2 dni, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Gdy rana po nacięciu krocza przestanie krwawić, można zacząć współżycie seksualne.
FAŁSZ Możesz kochać się dopiero wtedy, gdy ginekolog po obejrzeniu rany stwierdzi, że jest całkowicie zagojona. Zrastanie się trwa ok. 6 tygodni.

To naturalne, że przez kilka dni po porodzie będziesz bardzo się pocić
PRAWDA Twój organizm pozbywa się płynów nagromadzonych w ciąży, dlatego często możesz obficie się pocić, zwłaszcza w nocy. Nadmierne pocenie to także objaw zmęczenia poporodowego i reakcja na zmieniający się poziom hormonów.

Przez pierwsze tygodnie zrezygnuj z odwiedzin rodziny
FAŁSZ Kontakt z ludźmi, ich zainteresowanie, wsparcie, przyjazna rozmowa i śmiech na pewno pomogą ci się oswoić z nową sytuacją.