Pożar Notre Dame

"Notre Dame płonie" - taka wiadomość zelektryzowała w poniedziałkowy wieczór cały świat, kiedy stacje telewizyjne na bieżąco relacjonowały wydarzenia z Paryża.

Ogromny pożar katedry Notre Dame - symbolu Paryża, oprócz dachu objął również iglicę, która w płomieniach runęła. Strażakom dopiero nad ranem udało się opanować żywioł. Z ich informacji wynika, że udało się ocalić strukturę budowli i fasadę zachodnią. Jak na razie trudno ocenić skalę zniszczeń.

Gotycka katedra Notre Dame wzniesiona nad Sekwaną jest jedną z najpopularniejszych katedr na świecie. Jej budowę, trwającą niemal 180 lat, ukończono w 1345 r. Notre Dame rocznie odwiedza około 13 milionów turystów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron odwołał wieczorne orędzie do narodu w sprawie żółtych kamizelek i od razu udał się na miejsce zdarzenia. Macron zapowiedział odbudowę świątyni i zaapelował o rozpoczęcie międzynarodowej zbiórki funduszy na odbudowę świątyni. Swoją pomoc zaoferował również francuski biznesmen Francois-Henri Pinault.

Francois-Henri Pinault pomoże w odbudowie Notre Dame

Francuski miliarder Francois-Henri Pinault zapowiedział, że przeznaczy na odbudowę Notre Dame 100 mln euro.

Mój ojciec i ja postanowiliśmy natychmiast uwolnić ze środków Grupy Artemis kwotę 100 mln euro, aby wziąć udział w wysiłku, niezbędnym do całkowitej rekonstrukcji Notre Dame - powiedział Francois-Henri Pinault.

Chociaż pomoc finansowa napływa z każdej strony, to tak duże wsparcie ze strony Pinault jest gwarantem, że uda się odbudować zniszczoną katedrę Notre Dame.

Francois-Henri Pinault: kim jest francuski milioner?

Francois-Henri Pinault to 56-letni francuski biznesmen, prywatnie mąż aktorki Salmy Hayek. Pinault kieruje firmą Kering (niegdyś PPR) i grupą Artemis. 

Firma Kering obejmuje światowe marki luksusowe, takie jak: Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga oraz Alexander McQueen. Ponadto w rękach rodziny Pinault znajduje się około 3 tys. dzieł sztuki, w tym: prace Picassa, Mondriana i Koonsa. Majątek rodziny Pinault szacuje się na około 32 mld euro.

Francois-Henri Pinault 14 lutego 2009 roku wziął ślub z meksykańską aktorką Salmą Hayek, a dwa late wcześniej urodziło im się dziecko.