Powstała nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn

W kwestii antykoncepcji, mężczyźni nie mieli do tej pory zbyt wielu możliwości. Choć naukowcom udało się opracować męską wersję tabletki antykoncepcyjnej, na razie nie wiadomo kiedy dokładnie środek trafi do sprzedaży. Panom pozostawało więc mechaniczne zabezpieczenie (prezerwatywy) albo kosztowna i inwazyjna wazektomia. Teraz dołączyła do nich trzecia metoda antykoncepcji. Naukowcy opracowali specjalny żel, który obniża liczbę plemników. Produkt jest banalnie prosty w użyciu – by ochronić się przed niechcianą ciążą, wystarczy wetrzeć żel w ramiona i przedramiona. Żadnego łykania pigułek, ani inwazyjnych krążków czy wkładek wewnątrzmacicznych.

Jak działa żel antykoncepcyjny dla mężczyzn?

Żel antykoncepcyjny zawiera opatentowany składnik, który jest kombinacją dwóch hormonów: progestagenu i testosteronu. Pierwszy można znaleźć w większości tabletek antykoncepcyjnych dla kobiet – jego zadaniem jest blokowanie produkcji spermy w jądrach. Natomiast dodatek testosteronu ma utrzymywać popęd seksualny na odpowiednim poziomie. Mechanizm działania jest podobny jak przy stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych.

Kiedy żel antykoncepcyjny trafi do sprzedaży?

Na razie prowadzone są testy konsumenckie na grupie wolontariuszy w wybranych amerykańskich miastach (m.in. Seattle i Kansas oraz w Kalifornii). W kolejnym etapie produkt będzie testowany w innych krajach (m.in. w Anglii, Szwecji i Chile). Wolontariusze będą stosować żel przez 20 tygodni, a jeśli wyniki będą pozytywne, przez następny rok. Po tym czasie lekarze zbadają skuteczność tej metody antykoncepcji. Stąd już prosta droga na apteczne półki.

Antykoncepcja łatwiejsza dla mężczyzn niż dla kobiet?

Stworzenie nowej metody męskiej antykoncepcji to przełomowy moment, ale opracowany przez naukowców produkt spotkał się również z krytyką ze strony kobiet. Rodzi się pytanie, dlaczego metody antykoncepcji dostępne dla kobiet nie są równie łatwe w obsłudze i bezpieczne co żel antykoncepcyjny dla mężczyzn. W przeciwieństwie do tego rewolucyjnego produktu, środki antykoncepcyjne dla kobiet często są inwazyjne i bolesne, albo – jak donoszą najnowsze badania – mają niszczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Dla porównania, niedawno głośnym echem odbiła się w mediach sprawa testów męskiej pigułki antykoncepcyjnej, które zostały zawieszone z powodu złego samopoczucia wolontariuszy. Testujący środek mężczyźni przyznali się do wahań nastroju i depresyjnych myśli – objawów, które od lat są ignorowane przez lekarzy, gdy zgłaszają je kobiety. Pozostaje mieć nadzieję, że w świetle najnowszych badań, naukowcy zaczną przywiązywać większą wagę również do zdrowia i samopoczucia kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.