Powinno się robić je przynajmniej raz na dwa - trzy tygodnie. Zacznij od wyłączenia urządzenia z sieci. Następnie wyjmij wszystko z lodówki (łącznie z półkami) i umyj jej wnętrze. Nie zapomnij o wyżłobieniach, w których osadzone są półki, otworze na odpływ wody oraz uszczelkach na drzwiach. Na końcu wytrzyj wszystko do sucha flanelową szmatką.

Zamiast detergentów (mogą zostawiać nieprzyjemny chemiczny zapach) czy proszków do szorowania używaj specjalnych preparatów do mycia lodówek (mają też działanie bakteriobójcze). Możesz zastosować również ciepłą wodę z dodatkiem sody oczyszczonej (2 łyżki na litr wody). Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki, wystarczy do środka wstawić miseczkę z 1-2 łyżeczkami sody oczyszczonej (takie samo zadanie spełni mielona kawa).

Naucz się właściwie przechowywać jedzenie. Produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia trzymaj na półce, na której jest najzimniej. Na jarzyny najlepsze są plastikowe szuflady na dnie, a na masło i jajka - schowki na drzwiach. Żywność przechowuj w zamkniętych pojemnikach lub zawiniętą w folię. Unikniesz w ten sposób rozprzestrzeniania się zapachów.