Mamy, które mają dwójkę dzieci i jedno urodziły w sposób tradycyjny, a drugie w wodzie, niemal bez wyjątku mówią, że poród w wodzie jest mniej bolesny, a przez to i przyjemniejszy. Dzieje się tak dlatego, że szyjka macicy rozwiera się znacznie szybciej, a skurcze są łagodniejsze. Rzadziej także pęka krocze, ponieważ tkanki z łatwością się rozciągają i nie ma potrzeby ich nacinania. Dzięki temu łatwiej rodzi się główka (a potem już wszystko idzie szybko). Warto wiedzieć, że w czasie porodu w wodzie na ma konieczności stosowania u rodzącej środków przeciwbólowych. "Miałam wrażenie, że urodziłam bardzo szybko. Woda mnie rozluźniła. Działała jak środek uśmierzający ból" - wspomina mama miesięcznej Oli. Jak więc widać, poród w wodzie jest dużo łatwiejszy!

Jak przebiega?

Do wanny po raz pierwszy możesz wejść, gdy rozwarcie ma około 5 cm. Potem będziesz jeszcze wchodzić i wychodzić z niej kilka razy podczas całej akcji porodowej. Zazwyczaj mama przebywa w wodzie po około pół godziny (ale raczej nie dłużej) i jest zanurzona do wysokości pępka (nie głębiej), tj. około 50-60 cm.
Uwaga! Dłuższy pobyt w wodzie i głębsze zanurzenie mogłyby niekorzystnie wpływać na dziecko. Po około 30 minutach wychodzisz z wody, owijasz się ręcznikiem i nakładasz ciepły szlafrok. Za każdym razem, kiedy opuścisz wannę, położna spuści wodę i przygotuje nową. Przed następnym wejściem do wanny z wodą lekarz lub położna zbada ci ciśnienie, tętno, oddech oraz temperaturę ciała (co ciekawe - może być podwyższona nawet o 3°C).

Specjalna wanna

Oddziały położnicze, w których odbywają się porody w wodzie, dysponują odpowiednio skonstruowanymi wannami porodowymi. Wanny te mają różne kształty oraz wymiary. W czasie porodu temperatura wody nie powinna przekraczać 37°C. Zwykle używa się wody z kranu, ale poród może także odbyć się w soli fizjologicznej. Przydaje się dodatkowo gumowa poduszka (dostępna na sali porodowej), uchwyty do trzymania oraz specjalna podpórka pod nogi. W niektórych wannach możliwy jest także hydromasaż.

Ważna higiena

Na szczęście nie musisz martwić się, że w wannie znajdują się różnego rodzaju drobnoustroje. Personel szpitala jest zobowiązany dbać ze szczególną dokładnością o higienę na sali porodowej. W wannach zakłada się specjalne filtry oraz używa środków odkażających i kilkakrotnie wymienia wodę w czasie porodu. Ponadto całą armaturę oraz wannę bardzo dokładnie się dezynfekuje. Warto wiedzieć, że warunki panujące na sali do porodów w wodzie kontroluje też SANEPID (pobiera się z wanny wymazy bakteriologiczne).

Co z dzieckiem?

Od razu po porodzie dziecko przez 30 sekund przebywa pod wodą, przytrzymywane przez położną. Gdy zaczyna się już dość mocno ruszać, jego głowę wynurza się na powierzchnię wody potylicą ku górze (twarzą skierowaną ku dołowi). Wtedy maluch łapie oddech. Przecięcie pępowiny następuje zwykle po 10-20 sekundach. Spokojnie, przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa nie ma ryzyka zachłyśnięcia. "Wodne dzieci" od razu po urodzeniu nie krzyczą. Poród to dla nich przejście bez stresu z wód płodowych do... wody. U mamy było cicho i ciemno, podobnie jest w wodzie - noworodek nie słyszy hałasu i nie widzi oślepiającego światła. Temperatura jest stała, ok. 37°C, a na sali porodowej jest niższa. Krótko mówiąc, szok jest mniejszy. Ponadto taki poród jest krótszy, dlatego rzadziej dochodzi do niedotlenienia dziecka. Warto wiedzieć, że maluchy urodzone w wodzie nie otrzymują 10 punktów w skali Apgar (m.in. dlatego, że nie krzyczą), ale to nie jest niepokojące.

10 WARUNKÓW, KTÓRE MUSISZ SPEŁNIĆ, BY MÓC RODZIĆ W WODZIE

1. Twoja ciąża jest donoszona
2. Maluszek ułożony jest główką w dół
3. Nie masz anemii
4. Nie chorujesz na nadciśnienie, choroby układu krążenia ani inne choroby przewlekłe
5. Masz prawidłowy zapis KTG
6. Twoje wody płodowe są czyste, bez zielonkawego zabarwienia
7. Nie masz problemów dermatologicznych
8. Twoje wyniki badań czystości pochwy są prawidłowe
9. Musisz trafić na porodówkę, zanim odejdą ci wody
10. Nie możesz mieć łożyska przodującego

WARTO WIEDZIEĆ

W paśstwowych szpitalach ginekologicznych mośesz urodzić w wodzie za darmo (o ile oczywiscie szpital dysponuje salą do takich porodów). Jeżeli natomiast zdecydujecie się na poród rodzinny i jednocześnie w wodzie, trzeba liczyć się z kosztami (od około 200 do 700 zł).