Co nam daje wczesne wstawanie?

O korzyściach wczesnego wstawania napisano już całe tomy, a wśród ewangelistów zrywania się z łóżka skoro świt jest cała armia ludzi sukcesu i szefów największych korporacji. I trudno się dziwić. Wcześniejsza pobudka oznacza więcej czasu na przygotowanie się do wydarzeń, spotkań i zadań, jakie czekają nas każdego dnia. Poranki stają się mniej stresujące, dzięki czemu rozpoczynamy dzień w dobrym nastroju. Nie jest też tajemnicą, że to właśnie rano mamy najwięcej energii i jesteśmy najbardziej efektywni. A jeśli na start zajmiemy się wymagającymi zadaniami, jest większa szansa, że zamkniemy je przed zakończeniem dnia. I choć wszyscy zdajemy sobie sprawę z tych niewątpliwych korzyści, część z nas wciąż ma ogromny problem z porannym wstawaniem. Jak się okazuje, nie jest to jednak wyłącznie kwestia motywacji. Według najnowszych badań, najwięcej zależy bowiem od naszych genów. 

Jak geny determinują nasz rytm okołodobowy?

Ci, którzy wstają wcześniej są mniej narażeni na choroby psychiczne w przyszłości – do takich wniosków doszli naukowcy z kilku uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Niemczech i Australii. W badaniach przeanalizowano dane dotyczące ponad 700 tys. osób i sprawdzono, w jaki sposób geny wpływają na nasz rytm okołodobowy oraz zdrowie psychiczne. Naukowcy skupili się na 351 czynnikach, które determinują to, czy dana osoba jest typem sowy czy skowronka. Na podstawie badań doszli do wniosku, że istnieje silna zależność między naszym DNA a predyspozycją do wstawania wcześnie rano.

via GIPHY

Czy pora wstawania ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne?

To jednak nie jedyny wniosek z tej analizy. Jak się okazuje, osoby, które nie mają problemów z wczesnym wstawaniem są o wiele mniej narażone na choroby psychiczne w przyszłości. Niestety - w przeciwieństwie do tych, którzy kładą się spać bardzo późno i śpią dłużej. Dotyczy to zarówno ciężkich zaburzeń, takich jak schizofrenia czy depresja, ale niezależnie od nich, osoby w typie sowy częściej niż inni odczuwają smutek i przygnębienie, o wiele rzadziej są też z siebie zadowolone. Jak mówią eksperci, istnieje silny związek pomiędzy naszym zegarem biologicznym a chorobami psychicznymi. Statystyki potwierdzają, że większość przypadków zachorowań dotyczy osób, które chodzą spać późno i mają problem z porannym wstawaniem.