Polska projektantka stworzyła rewolucyjną protezę piersi

Małgorzata Załuska, absolwentka wydziału wzornictwa warszawskiej ASP stworzyła prototyp protezy piersi, która ma znacząco poprawić komfort noszących ją Amazonek. Na rewolucyjny projekt składa się kilka elementów. Simpla to przede wszystkim narzędzie dla kobiet po mastektomii jednostronnej, które umożliwia tworzenie zewnętrznych, spersonalizowanych protez piersi. Użytkowniczka wykonuje serię zdjęć swojego popiersia i na ich podstawie generuje skan 3D. Bazowy model protezy jest lustrzanym odbiciem zdrowej piersi. Dzięki zastosowanej strukturze proteza naśladuje ludzkie ciało, zarówno swoim wyglądem, jak i zachowaniem fizycznym.

- Moim celem było zaprojektowanie produktu, który imituje ludzkie ciało, ale nie tylko poprzez wygląd – bardziej poprzez naśladowanie fizycznych właściwości prawdziwej piersi. Proteza składa się z wielu połączonych ze sobą elementów, które są w stanie poruszać się niezależnie, co pozwala na wyjątkową elastyczność, nie do odróżnienia od prawdziwej piersi. – czytamy na Instagramie projektantki.

Simpla - pierwsza proteza piersi, która dba o komfort kobiet

Simpla to jednak przede wszystkim odpowiedź na te problemy, z którymi nie były w stanie poradzić sobie dotychczas dostępne na rynku protezy piersi. Małgorzata Załuska w toku obserwacji zorientowała się, że generują one liczne problemy, z czego większość dotyczyła braku komfortu użytkowania. Projektantka zwróciła też uwagę na to, że większość tego typu produktów kojarzy się wyłącznie ze sferą medyczną. Innowacyjny design Simpli ma przełamać ten schemat. Proteza stworzona przez Załuską podlega personalizacji, również w kwestii koloru czy materiału, a docelowo ma być dostosowana dokładnie do potrzeb Amazonki, zapewniając jej większe poczucie prywatności i intymności.

Rak piersi atakuje co ósmą kobietę na świecie

Według najnowszych raportów, rak piersi dotyka nawet co ósmą kobietę na świecie. W Polsce statystyki zachorowalności również są dość alarmujące. Nowotwór piersi jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce, a co roku umiera na niego prawie 22 tys. osób. Co gorsza, liczba ta z roku na rok rośnie. Jak przyznaje Małgorzata Załuska, ta powszechność zaskoczyła ją, ale wkrótce projektantka przekonała się o tym, że problem ten może dotyczyć każdej z nas.

- Bliska mi osoba zachorowała i musiała przejść zabieg mastektomii jednostronnej. W moim projekcie magisterskim postanowiłam zmierzyć się z tym tematem, który w Polsce nadal ma status tabu – mówi projektantka w rozmowie z magazynem WhiteMAD.pl.

Proteza Simpla została wyróżniona główną nagrodą Paradyż Award w konkursie make me!, a jej prototyp jest obecnie w fazie dopracowywania. Kolejnym etapem będzie stworzenie prototypu docelowego i testy konsumenckie. Jeśli proteza przejdzie je pomyślnie, wszystko wskazuje na to, że trafi do masowej produkcji. Małgorzata Załuska specjalizuje się w projektowaniu produktu i grafiki. Skoczyła Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a obecnie pracuje jako projektantka w studiu Kabo & Pydo i współtworzy tandem projektowy Bure Studio.