W krajobrazie polskich pól i łąk pewna złota roślina wyróżnia się późnym latem i wczesną jesienią. Niesie zapowiedź chłodniejszych dni, ale też pięknej pogody. Wydaje się być z nami od zawsze, choć to jeden z nowych gatunków w naszym otoczeniu. Znana jako polska mimoza, ochroni przed zawiścią i złym okiem. Trzymaj ją w tym 1 miejscu w domu, a skorzystasz z jej magicznych właściwości. Sprawdź, czy znasz tę roślinę.

Polska mimoza - co to jest? Chroni przed zawiścią i złym okiem

Gdy Czesław Niemen śpiewał "Mimozami jesień się zaczyna...", nie miał na myśli tych tropikalnych wrażliwych roślinek, a gatunek, który jest znany jako polska mimoza. Inna jej nazwa to nawłoć, a ludowych przekazach znana jest jako złotnik, złota dziewica i złota rózga. Wydaje się być wpisana od zawsze w polski krajobraz, jednak według oficjalnych zapisów nawłoć pojawiła się na naszych ziemiach dopiero na początku XIX wieku. Od razu dostrzeżono jej liczne zalety.

Nawłoć szybko zyskała podziw i uznanie w szerokich kręgach. Nie tylko jako piękna roślina ozdobna i element bukietów czy wianków. Według wielu przekazów nawłoć ma prawdziwie magiczne właściwości:

  • nawłoć chroni przed zawiścią i złym okiem,
  • zachowuje od złych mocy i przykrych zdarzeń,
  • jej nasiona wzmacniają i dodają sił,
  • dodaje odwagi i pewności siebie,
  • umacnia sukcesy, 
  • wspiera bogactwo i dobrobyt,
  • pomnaża zyski,
  • ułatwia odzyskanie długów,
  • dodaje urody i uroku.

Warto zbierać nawłoć w pełnym jej rozkwicie i przynosić do domu. Najlepiej formować ją w spore bukiety lub wieńce. Nawłoć trzymana w ważnym miejscu w domu przynosi ochronę i wspiera w budowaniu dobrobytu. Gdzie najlepiej umieścić nawłoć?

Zobacz też:

Magiczne właściwości nawłoci. Trzymaj ją w 1 miejscu

Nawłoć odsłania swoje magiczne właściwości dla każdego, kto wierzy w jej moce. Trudno nie ulec urokowi cudownych złotych kwiatów. Od czasu pojawienia się nawłoci na łąkach, kobiety zbierały jej naręcza i stosowały na ochronę domu. Wiązanki nawłoci należy trzymać blisko drzwi lub okna, by korzystać z jej ochronnych właściwości. Najlepiej, by roślina widoczna była z zewnątrz. Dla pewności warto umieścić gałązki nawłoci na drzwiach wejściowych z zewnątrz, a także ustawić bukiet w domu na parapecie. W ten sposób ochroni przed zawiścią, złym okiem i złorzeczeniem.

Nawłoć w domu nie tylko wspiera mieszkańców swoimi magicznymi właściwościami, ale także napełnia pięknym zapachem. Roślinę najlepiej zbierać z miejsc oddalonych od dróg i źródeł spalin. Wiele magicznych specjalistów poleca także miód nawłociowy oraz suszenie tych ziół. Nawłoć doceniana jest także w medycynie, kosmetyce, florystyce, a nawet kulinariach.

Zobacz także:

Sprawdź także: