Polski akcent w Cannes: obiecująca polska aktorka Patrycja Płanik w jednym z filmów

Do tegorocznej sekcji Directors’ Fortnight w ramach Festiwalu Filmowego w Cannes zakwalifikował się film z udziałem polskiej obiecującej debiutantki! „Lillian” to australijska produkcja w reżyserii Andreasa Horvatha opowiadająca historię emigrantki z Nowego Jorku, która postanawia pieszo wrócić do swojej rodzinnej Rosji. Tytułowa rola przypadła w udziale Patrycji Płanik.
„Lillian” jest produkcją opartą jest na faktach. To historia Lillian Alling, która w latach 20. ubiegłego wieku postanowiła podjąć mozolną wędrówkę z Ameryki północnej do ojczystej Rosji na trasie wiodącej przez Kanadę, Kolumbię Brytyjską, Alaskę i Cieśninę Beringa. Jednak canneńska produkcja nie jest odzwierciedleniem losów emigrantki 1:1. Jej rdzeń stanowi jest motyw drogi, powrotu, przemiany, to dokumentacja metamorfozy, jakiej dziewczyna doświadcza wskutek podjętej przezsiebie decyzji. Całość zrealizowana jest na tle malowniczych krajobrazów Stanów Zjednoczonych, Kanady i Rosji właśnie.

Patrycja Płatnik – kim jest aktorka debiutująca w canneńskim filmie „Lillian”?

Film „Lillian” będzie debiutem aktorskim Patrycji Płatnik. Pierwsza rola w karierze artystki to skok na głęboką wodę: w castingu początkująca aktorka pokonała kilkaset konkurentek, a po otrzymaniu angażu spędziła 9 miesięcy odbywając wspomnianą podróż. Wcześniejsze zawodowe doświadczenia Płatnik dotyczą obszaru sztuki i działań artystycznych: fotografka i artystka video współtworzyła festiwal tańca współczesnego The International Maat Festival i odpowiadała za tworzenie jego identyfikacji wizualnej. Ma na koncie także filmy dokumentalne związane z formułą festiwalu Dance.doc. Jej projekty były wspierane i finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Historia Lillian to współczesna opowieść o powrocie do korzeni rozumiana nie tylko przez pryzmat celu, ale i samej włóczęgi. To proces dotknięcia istoty drogi. Dla mojej bohaterki to niejako powrót do natury, odejście od cywilizacji”– komentuje Partycja Płanik.

Jesteście ciekawi filmu z udziałem polskiej aktorki Patrycji Płanik?