O czym jest film "Pokot"?

Pełna tajemnic Kotlina Kłodzka, jedna kobieta przeciwstawiająca się złu, momentami baśniowy krajobraz osnutego mgłą lasu i klika rządząca malutkim, sennym miasteczkiem. W grupie rządzących (nieformalnie, ale jednak społecznie) znaleźli się ksiądz, komendant policji i prezes - właściciel lisiej fermy. Przeciwko nim, a raczej ich morderczym myśliwskim zapędom staje Janina Duszejko, która w Sudetach spędza spokojne lata swojej inżynierskiej emerytury. Ma też niezwykły dar i wrażliwość na otaczającą przyrodę - potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Początkowo głównym problemem staje się odstrzał pięknych wilków w okolicy (Janina robi wszystko, by zapobiec nielegalnym polowaniom), potem jednak lokalna społeczność zaczyna trafiać na kolejne zwłoki - tym razem samych myśliwych. Czy ktoś zabija oprawców zwierząt w ramach zemsty? Pani Duszejko postanawia przeprowadzić własne śledztwo. 

"Pokot" to produkcja polsko-niemiecko-czesko-szwedzka spod ręki wybitnej reżyserki polskiej, Agnieszki Holland. Jak wiele z jej filmów, także ten niesie ze sobą wiele symbolicznych znaczeń i metafor. Przede wszystkim samo słowo pokot oznacza podsumowanie rytuału polowania, podczas którego składany jest raport o przebiegu polowania, ubitej zwierzynie (ułożonej pokotem) oraz ogłasza się, kto został królem tego morderczego wyścigu. Okrutny sport jakim jest myślistwo pokazany jest tu z całym swoim okrucieństwem wobec bezbronnej natury, jest też metaforą zepsutych tzw. lokalsów. W jednej z głównych ról, sprzymierzeńca pani Duszejko, został obsadzony doskonały Wiktor Zborowski, którego dotychczasowa nieobecność na srebrnym ekranie z pewnością obniżała loty polskiej kinematografii. Obok Zborowskiego, w "Pokocie" zobaczymy Andrzeja Grabowskiego, gwiazdę młodego pokolenia, Jakuba Gierszała, Andrzeja Konopkę, Borysa Szyca czy Tomasza Kota. Epizodycznie, jako wspomnienie, pojawia się też w filmie świetna Zofia Wichłacz, której w polskim kinie wróży się karierę. 

Berlinale 2017 to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla filmowców w Europie. Cieszy więc fakt, że co roku nagrodę zdobywa polski reżyser. Srebrny Niedźwiedź Berlinale 2016 należał do Tomasza Wasilewskiego za "Zjednoczone Stany Miłości", z kolei podczas Berlinale 2015 triumfowała Małgorzata Szumowska z filmem "Body/Ciało". 

Filmy Agnieszki Holland

Agnieszka Holland jest specjalistką od filmów poruszających trudne, często bolesne tematy. Nic dziwnego, że regularnie otrzymuje za nie nagrody. Jej "W ciemności", film zrealizowany prawie w całości w podmiejskich kanałach ma na koncie m.in. Złote Kaczki i Złote Lwy. Bardzo bolesna produkcja o żydowskim chłopcu przyjętym do Hitler-Jugend, czyli "Europa Europa" przyniosła jej nawet nominację do Oscara w 1992 roku, a w 1993 do BAFTA. Talent Holland można też zobaczyć w serialach amerykańskich - artystka stoi za popularnym "House of Cards" czy serialową wersją "Dziecko Rosemary". Łącznie spod jej ręki wyszły 42 obrazy od 1969 roku, w tym mini serie i wielkie kinowe dzieła. My uwielbiamy m.in. za film "Całkowite zaćmienie" (1995) z Leonardo DiCaprio i Davidem Thevlisem o uczuciu między poetami: Paulem Verlaine i Arthurem Rimbaudem. 

"Pokot" to jej ostatni film, który jeszcze przed premierą 24. lutego 2017 w Polsce, odbija się szerokim echem na świecie. Gratulujemy!