1. Omdlenia

Gdy robi ci się słabo, natychmiast połóż się na łóżku albo na podłodze. Poluzuj obcisłe ubranie, np. biustonosz czy pasek. Aby przywrócić prawidłowe krążenie krwi w organizmie, unieś nogi i potrzymaj je chwilę w górze.

Usiądź z szeroko rozstawionymi nogami na stabilnym krześle. Pochyl się do przodu, tak by głowa znalazła się pomiędzy kolanami (im niżej jest opuszczona, tym szybciej dojdziesz do siebie).

2. Zatrzymanie wody w organizmie

Proponowane przez nas ćwiczenie powinno zmniejszyć opuchliznę nóg i obrzęk kostek (spowodowane zatrzymaniem płynów w organizmie) oraz przynieść ci wyraźną ulgę.

Usiądź na krześle. Oprzyj stopy na palcach, unosząc pięty jak najwyżej do góry, a następnie stopniowo "przejdź" na pięty, zadzierając palce stóp ku górze. Ćwiczenie to możesz wykonywać nie tylko w domu, ale też np. siedząc w autobusie bądź za biurkiem w pracy. Pamiętaj o tym, by siedzieć prosto i nie odrywać pleców od oparcia krzesła (tylko wtedy osiągniesz pożądany efekt).

Połóż się na plecach, ręce trzymaj wzdłuż tułowia. AUnieś nogi w powietrzu i lekko ugnij w kolanach.

Ustaw nogi pod kątem prostym (uważaj, by nie odrywać pleców od podłogi).

Zacznij "pedałować", zataczając szerokie koła (podczas gdy jedna noga zbliża się do klatki piersiowej, druga jest wyprostowana w górę).

Zobacz także:

3. Rwa

Silny ból promieniujący od pośladka i rozprzestrzeniający się na tylną część uda, łydki i stopy to właśnie rwa kulszowa.

Połóż się na boku. Bolącą nogę zegnij w kolanie i ułóż wygodnie przed sobą na miękkiej poduszce.

Połóż się na plecach z nogami opartymi na krześle, nie odrywając pleców od podłogi. Ugnij kolano bolącej nogi i pociągnij ją ręką w stronę klatki piersiowej.

4. Skurcz

Bolesny skurcz mięśni łydek zwykle łapie w nocy.

Usiądź, wyprostuj nogi. Chwycić za palce bolącej nogi i pociągnij je w kierunku kolan.

UWAGA: Dolegliwości, spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie podczas ciąży, są zwykle przejściowe. Ćwiczenia, które zaproponowaliśmy powinny przynieść ulgę. Jeżeli jednak okażą się niewystarczające (gdy np. nadal odczuwasz skutki zatrzymania wody w organizmie), skonsultuj się z lekarzem. Mogą to być objawy poważniejszych komplikacji.