Nasze babcie nie marzyły o USG. Nic więc dziwnego, że z wyglądu brzuszka ciężarnej usiłowały odczytać wielkość dziecka i jego płeć. Choć przypominało to zgadywankę, to kształt brzuszka wciąż może nam co nieco powiedzieć o jego właścicielce i mieszkańcu.

Czy już widać?

Gdy tylko widzisz na teście ciążowym dodatkową kreskę, niemal natychmiast chciałabyś, aby twój brzuszek się powiększył i w twoim imieniu "oznajmiał" światu: "Hej, ludzie, jestem w ciąży!". Tymczasem mijają tygodnie i nic nie widać. Spokojnie, to naturalne, że w I trymestrze nikt nawet nie domyśla się, że zostaniesz mamą. Ale około 4.-5. miesiąca brzuszek zaczyna się ładnie zaokrąglać.

Pogadajmy zatem o jego...

...wielkości. To, czy jest mały i zgrabny, czy też większy i sięgający do boków, zależy w dużym stopniu od tego, jaką miałaś fi gurę przed ciążą. U szczupłej kobiety brzuszek będzie widoczny wcześniej niż u dziewczyny o obfi tych kształtach. Jeśli jesteś wysportowaną osobą i masz silne mięśnie brzucha, które mocno podtrzymują macicę, która się powiększa - brzuszek będzie niewielki, okrągły. Jego wielkość zależy też od tego, ile przytyjesz w ciąży. Jeśli w sam raz, brzuszek nie powinien być ani za duży, ani za mały. Jeśli trochę za dużo, to nadmiar tkanki tłuszczowej ulokuje się na brzuchu. Czasem przyczyną nietypowego rozmiaru brzucha jest źle wyliczony termin porodu lub zahamowanie tempa wzrostu dziecka. Znaczenie ma także ilość wód płodowych. Wszystko to wyjaśni badanie USG, które określi wielkość dziecka, a także pozwoli sprawdzić ilość wód płodowych.

...kształcie. Nasze prababcie twierdziły, że okrągły brzuch zwiastuje narodziny dziewczynki, a spiczasty chłopca. Ale to tylko zabawa! Bo kształt brzucha nie zależy od płci, ale od ułożenia malca i kondycji ciężarnej. Maluch może układać się chętnie główką w dół lub w górę - wtedy brzuch będzie okrągły albo w poprzek - wtedy rozchodzi się na boki. Kobiety, które są w ciąży pierwszy raz i mają mocne mięśnie, noszą zwykle zaokrąglone brzuchy. A rozciągnięte mięśnie, np. przebytymi ciążami, nadmiarem słodyczy czy kanapowym trybem życia, słabiej podtrzymują rosnącą macicę i wówczas brzuszek bardziej przypomina owal.

...wysokości. Lekarz podczas każdej wizyty dotyka twojego brzucha sprawdzając wysokość dna macicy (czyli tej części, która znajduje się tuż pod mostkiem). Na tej podstawie może określić wiek ciąży. Babcie przepowiadały zbliżający się fi nał widząc obniżający się brzuszek. Jest w tym nieco prawdy – do 36.-37. tygodnia ciąży macica osiąga swe najwyższe położenie, a 2-3 tygodnie przed porodem obniża się. Jednak czasami trudno to dostrzec. Lepiej więc zawierzyć innym zwiastunom porodu...

A TO CO? - pyta ciężarna

  • Na brzuchu pojawiła się ciemna linia biegnąca od pępka do spojenia łonowego. Co to takiego? To tzw. kresa czarna, która powstaje pod wpływem hormonów ciążowych. Nie przejmuj się nią. Zniknie wkrótce po porodzie. 
  • Jestem w 7. miesiącu i na brzuchu pojawiły się różowe kreseczki. Czy każda ciężarna je ma? To zapewne rozstępy, które są skutkiem gwałtownego rozciągnięcia skóry przez powiększającą się macicę. Pojawiają się u 60 proc. ciężarnych. Jeśli już powstaną, nie da się ich całkiem zlikwidować.

TRZY DOBRE RADY

Brzuch potrzebuje pielęgnacji:

I TRYMESTR Czas na kosmetyki przeciwko rozstępom. Wydaje ci się to przesadą? Nie. Nawilżając skórę brzucha przygotujesz ją na rozciąganie się. Nie musisz kupować super kosmetyków - wystarczy krem lub oliwka dla niemowląt.
II TRYMESTR Czas na wygodne ciuszki i bieliznę, które nie będą uciskały brzucha. Najlepiej z przewiewnych tkanin, np. bawełny. Nie zapomnij także o spacerach i gimnastyce, by wzmocnić mięśnie brzucha.
III TRYMESTR Skóra na brzuchu jest już mocno napięta, często sucha. Przyda się jej więc intensywne nawilżanie. No i najtrudniejsze - postaraj się nie przytyć zbyt dużo.