Mózg napędzany jest glukozą. Jest ona na tyle niezbędna, że nasze komórki nerwowe już 15 minut po jej braku zaczynają obumierać. Glukozę czerpiemy jednak wcale nie ze słodyczy, a z węglowodanów.

Co jeść aby dostarczyć swojemu mózgowi dużo energii?
Postaw przede wszystkim na produkty pełnoziarniste. Słodycze czy jasne pieczywo powodują strzały insulinowe, gdyż szybko podnoszą poziom glukozy, ale na krótki czas. Insulina obniża poziom cukru i koniec końców nasz mózg otrzyma mniej glukozy niż potrzebuje. Cukier powoduje też wiele innych schorzeń jak próchnica czy nadwaga. Słodycze polecane są tylko w ekstremalnych sytuacjach kiedy potrzebujemy szybkiej dawki energii np. w czasie wysiłku fizycznego kiedy czujemy że „odcina” nam energię.
Jeśli jednak potrzebujesz paliwa dla mózgu bo pracujesz umysłowo postaw na coś zdrowszego. Szczególnie polecane, choć dość kaloryczne są orzechy włoskie. Mają one wyjątkowo dużo przeciwutleniaczy. Mają aż dwa razy więcej antyutleniaczy niż inne orzechy, co sprzyja młodości ciała i umysłu. Dodatkowo w większości składają się z tłuszczów nienasyconych, a to one głównie karmią nasz mózg.

Zdrowe tłuszcze omega-3 zawierają też ryby. Warto jeść głównie ryby morskie jak łosoś, tuńczyk, makrela i dorsz. Jedzenie ryb przynajmniej raz w tygodniu opóźnia starzenie komórek nerwowych o co najmniej 4 lata.
Najbardziej przydatnym dla mózgu owocem jest borówka amerykańska. Jej owoce mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. To broń z chorobami mózgu, serca i nowotworami.
Równie dobrym pokarmem dla mózgu jest... dynia. To jesienne warzywo jest bogate w witaminy i niskokaloryczne. Ma w sobie dużo witamin z grupy B, magnezu i lecytyny. Podobne właściwości mają też warzywa strączkowe.