Co najbardziej kojarzy się nam z jesienią? Oczywiście kolorowe liście, jesienne ubrania, dynie, parasole i koce. W Polsce istnieje jeszcze jeden element, który wskazuje na pełnię jesieni. Zgodnie z ludowymi przysłowiami pojawia się od 8 października i zapowiada złotą jesień. Szukaj tego symbolu na szczęście. Przeczytaj, co jeszcze wskazuje nam babie lato.

Pojawia się od 8 października i zapowiada złotą jesień – o czym mowa?

Kiedy naprawdę zaczyna się jesień? Podobno kalendarzowa data tej pory roku to tylko umowna i oficjalna granica. Niegdyś prawdziwy początek jesieni wskazywało... babie lato. Każdy z nas zna to wyjątkowe zjawisko, ale czy wszystko o nim wiemy?

Znane ludowe przysłowie głosi: "O świętej Brygidzie babie lato przyjdzie". Dzień świętej Brygidy przypada właśnie na 8 października i to wtedy ogłaszano niegdyś początek złotej jesieni. Im więcej dało się zobaczyć pajęczyn w locie, tym lepiej – miały one wskazywać, że jesień będzie łagodna i słoneczna przez długi czas. Początek babiego lata miał też przynosić wyjątkowo ciepłe i suche dni.

Powiedzenie "Na świętego Maksymila babie lato się przesila" wyznacza 12 października jako dzień wyjątkowego nasilenia tego zjawiska. Natomiast już 28 października mówiono: "Na świętego Szymona babie lato kona", co oznacza coraz rzadsze pojawianie się lecących z wiatrem pajęczych nitek, a razem z tym znaczne pogorszenie pogody. Babie lato obserwowano jednak nie tylko ze względu na odczytywanie aury.

Zobacz też:

Babie lato – szukaj tego symbolu na szczęście

Niegdyś wierzono, że babie lato to symbol na szczęście. Kto w otoczeniu pierwszy zauważył smużki pajęczyny płynące w jesiennym słońcu, miał mieć powodzenie aż do zimy. Czasem też uważano, że to dobra wróżba do końca roku lub aż do wiosny. 

Natknięcie się na lecące babie lato lub przyniesienie go do domu także uważano za dobry znak, a wręcz błogosławieństwo dla domostwa. Nie ma więc powodu, by unikać tego zjawiska, a wręcz przeciwnie. Dlatego już od 8 października szukaj tego symbolu na szczęście i powodzenie. Obserwuj babie lato, które nadaje charakteru polskiej jesieni.

Zobacz także:

Przeczytaj także: