Choć Krzysztof Kowalewski odszedł ponad miesiąc temu, dotychczas nie była znana data jego pogrzebu. Możliwe, że wpłynęła na to sytuacja epidemiczna, przez którą mieszkający w Stanach Zjednoczonych syn aktora nie mógł przyjechać do Polski. Jednak, dzięki staraniom wiceministra spraw zagranicznych, Wiktor Kowalewski pojawi się na pogrzebie. Kiedy i gdzie rozpocznie się ostatnie pożegnanie aktora? 

Krzysztof Kowalewski - kariera

Krzysztof Kowalewski był wybitnym aktorem, nauczycielem sztuki teatralnej i autorytetem dla wielu artystów. W 1960 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Na ekranie zadebiutował chwilę po uzyskaniu tytułu magistra sztuki - wystąpił w filmie „Krzyżacy” (1960) w reżyserii Aleksandra Forda. Wielka kariera Kowalewskiego na dobre rozwinęła się w latach 70. XX wieku. Dzięki rolom w kultowych dziś produkcjach w reżyserii Stanisława Barei - "Nie ma róży bez ognia", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", czy "Brunet wieczorową porą" stał się ikoną ekranu. Jego kreacja Onufrego Zagłoby ("Ogniem i Mieczem", 1999) na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Młodsi widzowie zapamiętają aktora z występów w popularnych serialach, m.in. "Daleko od noszy", którym wystąpił z żoną, Agnieszką Suchorą. Łącznie Krzysztof Kowalewski wystąpił w ponad 100 filmach, serialach, audycjach radiowych i animacjach, czarując pięknym, niskim głosem.

ZOBACZ TEŻ: Krzysztof Kowalewski nie żyje. Od kilku lat miał poważne problemy ze zdrowiem

Pogrzeb Krzysztofa Kowalewskiego

W wyniku pandemii loty ze Stanów Zjednoczonych do Polski zostały wstrzymane, dlatego na pogrzebie Krzysztofa Kowalewskiego mogło zabraknąć jego syna z pierwszego małżeństwa, Wiktora, który nie ma polskiego obywatelstwa. Problemem zainteresowało się Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dzięki staraniom resortu syn aktora przyleci do Polski.

O dacie i miejscu ostatniego pożegnania aktora poinformowała jego żona, Agnieszka Suchora za pośrednictwem Facebooka.

Pogrzeb Krzysztofa Kowalewskiego odbędzie się w piątek, 19 marca 2021 roku, o godz. 11.30 w Kościele Środowisk Twórczych przy Pl. Teatralnym w Warszawie. O godz. 13.30 nastąpi natomiast odprowadzenie do rodzinnego grobu na Starych Powązkach (Brama VI) - czytamy w nekrologu. Ze względu na obostrzenia, w kościele będzie obowiązywała lista gości.

Opublikowany przez Agnieszkę Suchorę Niedziela, 14 marca 2021

Na pogrzebie aktora możemy spodziewać się wielu osobistości ze świata show-biznesu. Będę. Ściskam Was Agnieszko i Gabi - napisał aktor Wiktor Zborowski pod nekrologiem. Czarne serce pod postem zostawił także aktor Andrzej Zieliński, przyjaciel Krzysztofa Kowalewskiego z Teatru Współczesnego. 

Zobacz także: