Przyczyny przedwczesnego starzenia się skóry

Wśród przyczyn powodujących przedwczesne starzenie się skóry wolne rodniki są na czele tego niechlubnego rankingu. To cząsteczki będące konsekwencją rozpadu wiązania chemicznego, w wyniku czego zostają z jednym wolnym elektronem. Natura ceni sobie równowagę, więc wolne rodniki za wszelką cenę starają się „odnaleźć” swoją utraconą cząsteczkę. Są przy tym niezwykle wojownicze, ponieważ dołączają zagubiony elektron kosztem innych komórek. W efekcie niszczą struktury białkowe oraz lipidowe, co w przypadku skóry oznacza odpowiednio uszkodzenie włókien kolagenu oraz ubytek wchodzących w skład bariery ochronnej lipidów. Regularne oddziaływanie wolnych rodników pośrednio prowadzi do zbyt wczesnej utraty jędrności skóry, jej ścieńczenia i wreszcie powstawania bruzd i zmarszczek.

Od młodości można skutecznie neutralizować efekty oddziaływania na skórę wolnych rodników. Niezbędne jest używanie kosmetyków o działaniu antyoksydacyjnym, w tym kremów anti-aging na bazie zielonej herbaty, witaminy C czy oliwy z oliwek. Ta ostatnia jest wyjątkowo skuteczna w profilaktyce przeciwstarzeniowej.

W składzie oliwy z oliwek znajdują się m.in. uważane za sekret długowiecznej urody polifenole. Ich zadaniem jest aktywna walka z wolnymi rodnikami, których nadmiar wpływa destrukcyjnie na zlokalizowane głęboko w skórze włókna kolagenu. Degeneracja kolagenu jest częstą przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Regularne używanie kosmetyków zawierających polifenole (np. kremu z oliwą z oliwek) skutecznie neutralizuje aktywność wolnych rodników i stanowi ważny filar pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Jeśli chcesz zatrzymać nieco dłużej młody wygląd skóry, regularnie wklepuj w skórę bogaty w polifenole krem z oliwą z oliwek, najlepiej dwa razy dziennie.

Równie istotne dla zachowania przez długie lata młodego wyglądu skóry jest dbanie o prawidłowy poziom jej nawilżenia. Pozwala to dwutorowo zapobiegać przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek. Po pierwsze: stosowanie kosmetyków nawilżających ogranicza przeznaskórkową utratę wody, której rezultatem jest osłabienie włókien kolagenu, a w konsekwencji wczesna utrata sprężystości skóry. Po drugie: optymalnie nawilżona skóra to także prawidłowo funkcjonująca bariera ochronna skóry, która jest w stanie skutecznie obronić się przed czynnikami zewnętrznymi.

Kolagen zdobył sławę pogromcy zmarszczek, co ciekawe stosunkowo mało wspomina się o jego właściwości nawilżających. Krem z kolagenem nie tylko z łatwością uzupełnia niedostatki nawilżenia naskórka, ale co więcej tworzy na jego powierzchni film ochronny. W efekcie chroni skórę nie tylko przed utratą odzyskanego komfortu, ale i przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ma to kluczowe znaczenie w pielęgnacji skóry suchej, która, ze względu na problem z zachowaniem optymalnego poziomu nawilżenia, jest zagrożona przedwczesnym starzeniem się. Warto jak najwcześniej – od około 25. roku życia – regularnie aplikować kremy i sera kolagenowe, tym bardziej jeśli twoja skóra łatwo się traci nawilżenie.

Pamiętaj, że oznaki starzenia nie pojawiają się dopiero po czterdziestce. Dobrze dobrane kosmetyki anti aging są uzupełnieniem prawidłowej pielęgnacji skóry każdej kobiety. Nie masz jeszcze swojego słoiczka z kremem anti aging? Czas to zmienić!