Nadchodzące dni tuż przed Wielkanocą mają ogromne znaczenie. Wiele osób wierzy, że każdy z nich wyróżnia się inną energią żywiołu. Odnaleźliśmy stare przesądy, które przekazują ważne wskazówki na jedną z istotnych dat. Zgodnie z nim nie rób tego w Wielki Czwartek pod żadnym pozorem. Nie ignoruj tych przesłanek, bo wpłyną mocno na twoje święta. Czego trzeba unikać?

Nie rób tego w Wielki Czwartek

Od wieków mówi się o tym, że Wielki Czwartek powiązany jest z żywiołem wody. Zgodnie z Ewangelią w tym dniu Jezus obmywał nogi swoim uczniom po wieczerzy. Na pamiątkę tego zdarzenia podobne działania wykonują kapłani wśród wiernych. Woda ma ogromne znaczenie w Wielki Czwartek i nie można marnować jej na niepotrzebne czynności. Dlatego panuje pewne ważne wskazanie.

Zobacz też:

Przesąd na Wielki Czwartek zabrania sprzątania z udziałem wody. W najstarszych przekazach dopuszcza się ostatnie porządki, pranie i mycie najpóźniej do południa lub pory obiadowej. Popołudnie powinno pozostawić czas na rozważanie symbolu wody jako materii oczyszczenia duchowego. Późniejsze sprzątanie ma przynosić przykre skutki, dlatego pod żadnym pozorem nie rób tego w Wielki Czwartek. Co się stanie, jeśli nie dotrzymasz tych wytycznych?

Sprawdź także:

Przez to zepsujesz sobie święta

Wielkanocne przesądy nakazywały używanie wody do sprzątania i mycia, w tym do gruntownej kąpieli, tylko do rozpoczęcia Wielkiego Czwartku. Najlepiej wykonać ważne wiosenne porządki na kilka dni wcześniej. Pomagało to w Wielki Czwartek skupić się na symbolicznym i uzdrawiającym działaniu wody. 

Pomijanie tych przesądów i używanie wody do sprzątania w Wielki Czwartek miało przyciągnąć negatywne konsekwencje:

Zobacz także:

  • pechową Wielkanoc,
  • nieudane potrawy i napoje,
  • kłótnie w domu,
  • nieszczęście w podróży,
  • złą energię, która pozostanie w domu aż do kolejnych świąt.

Aby uniknąć tych przykrości, wystarczyło wykonać wszystkie obowiązki związane z myciem i namaczaniem jeszcze w środę, a najpóźniej w czwartkowy poranek. Kolejne przygotowania świąteczne powinny już opierać się na pozostałych żywiołach. Zapamiętaj te rady i nie rób tego w Wielkie Czwartek, a zapewnisz sobie spokojne i harmonijne święta.