Prima aprilis świętujemy zawsze 1 kwietnia, który wypada tym razem w sobotę. To dzień związany z żartami, zabawą, psotami i humorem. Wywodzi się z tradycji starożytnego Rzymu, gdzie w tym dniu obchodzono początek nowego roku, wiosny i radości. Do dziś przetrwała tradycja bezkarnego wprowadzania innych w błąd. Z 1 kwietnia wiążą się jednak przesądy, które wskazują, że z jednej rzeczy nie wolno żartować. Pod żadnym pozorem nie rób tego w prima aprilis. Inaczej zapewnisz sobie pechowe lato. Dowiedz się, czego unikać w prima aprilis.

Czego nie wolno robić w prima aprilis?

Dzień prima aprilis, czyli 1 kwietnia, nierozerwalnie związany jest z humorem i żartami. Już od rana śledzić możemy zabawne wiadomości, a czasem i wprowadzające w błąd historyjki. Nie każdy jednak wie, że 1 kwietnia to jeden z trzech najbardziej pechowych dni w roku. W dawnej tradycji kojarzony był z działaniem złych mocy, kłamstwem, oszustwem i zdradą. Ten dzień nie wszystkim wydawał się zabawny, a raczej feralny. Może dlatego powstał przesąd mówiący o tym, by pod żadnym pozorem nie robić prania w prima aprilis. Najlepiej w ogóle unikać sprzątania w ten dzień, ale pranie oraz wywieszanie go na dworze miało oznaczać wyjątkowo złą wróżbę. Jeśli zdecydujesz się na takie czynności, zapewnisz sobie pechowe lato. 

Być może przesąd ostrzegający przed rozwieszaniem świeżego prania powstał dlatego, że żartownisie kochali uprzykrzać życie gospodyniom. Nie raz zdarzało się, że biała prześcieradła aż kusiły, by wywinąć związany z nimi dowcip. Pranie zrobione w prima aprilis ma oznaczać pechowe lato, pełne obowiązków, pracy i usuwania symbolicznych "brudów". W niektórych wierzeniach mówi się nawet, że pranie 1 kwietnia zwiastuje nieustanne kłopoty rodzinne.

Zobacz też:

Jak uniknąć pecha w prima aprilis?

Gdy nadchodzi dzień prima aprilis, trudno uniknąć choć jednego żartu lub nie stać się jego ofiarą. Wyjątkowego pecha ma przynosić pranie robione w ten dzień. Nie jest zalecane także sprzątanie i porządkowanie. Co zrobić, gdy nadszedł 1 kwietnia, a ty nieświadomie wstawiłaś pranie? Według starych przesądów trudno uniknąć związanego z tym pecha, ale można go osłabić. Jedynym ratunkiem jest wywieszenie upranych rzeczy pod dachem, a najlepiej w domu. W ten sposób można też ograniczyć dostęp do wypranych rzeczy osobom, które chciałyby spsocić coś przy czystych ubraniach. 

Sprawdź także:

 

Zobacz także: