Przesądy towarzyszą nam w każdej dziedzinie życia. Wiele z nich dotyczy prostych codziennych czynności. Pisaliśmy już o tym, że cukier może mieć negatywny wypływ na bliskie relacje. Dzisiaj zajmiemy się podobnym tematem, który także dotyczy zachowania przy stole, najczęściej w rodzinnym gronie. Zalecamy, by uwagę skupić na tym, jak przygotowujemy kawę lub herbatę naszemu partnerowi. Okazuje się bowiem, że mieszanie komuś w napoju to wróżba prawdziwego zamieszania. Pod żadnym pozorem nie rób tego przy wspólnym stole. Sprawdź, jak uniknąć przykrości.

Nie rób tego przy wspólnym stole — co chodzi?

Etykieta przy wspólnym stole jest ważna. Temat ten na swój sposób interpretują nawet stare porzekadła. Ludowy przesąd mówi o tym, że mieszanie komuś herbaty lub kawy zwiastuje kłótnie i przynosi obojgu pecha. Szczególnie ważne jest przygotowywanie napoju ukochanej osobie. Jeśli zamierzasz posłodzić i zamieszać kawę za kogoś, lepiej szybko tego zaprzestań. Podobnie jest z herbatą i podobnymi napojami. Najlepiej dać naszym najbliższym nieco przestrzeni i pozostawić im samym doprawienie sobie kawy. Jeśli jednak często wykonujesz te czynności za kogoś, upewnij się, że masz jego pozwolenie (a najlepiej, gdy sam cię o to poprosi). Łatwo domyślić się, że taki przesąd pojawił się w związku z tym, że małżonkowie bywali niezadowoleni po spróbowaniu swojej kawy czy herbaty — za słodka, za gorzka, za mało rozmieszana... Na pewno już to kiedyś słyszałaś lub słyszałeś. Mieszanie w kawie czy herbacie może zatem zakończyć się prawdziwym zamieszaniem. Jest na to prosty sposób — nie rób tego przy wspólnym stole.

Zobacz też:

Zamieszanie przy herbacie — co robić?

Czy przesądy mówią jak odwrócić pecha przyniesionego przez zamieszanie nie swojej herbaty? Podobno pomaga szybkie przemieszanie napoju w drugą stronę lub delikatne postukanie łyżeczką w dół szklanki 3 razy. Najlepiej jednak działa zrobienie kawy lub herbaty od nowa, co pomoże nam pozbyć się nawyków "uszczęśliwiania" innych na zapas. Warto poznać też inne przesądy o piciu herbaty i kawy:

  • Dodawanie najpierw mleka, a potem cukru może przynieść pecha w miłości
  • Gdy sznurek z torebki herbaty wpadnie do wody, wróży to stratę
  • Nierozpuszczony cukier na dnie kubka oznacza cichego wielbiciela
  • Rozlanie gorącego napoju przekornie oznacza, że czeka cię coś dobrego
  • Rozsypana herbata lub kawa to zapowiedź niespodziewanych gości.

Te i podobne przesądy o piciu kawy i herbaty mają zazwyczaj w sobie ziarno prawdy i przestrogę na przyszłość. Możemy traktować je z przymrużeniem oka, ale warto zachować je w pamięci, by cieszyć się domowym spokojem.

Sprawdź też:

 

Zobacz także: