W naszej polskiej tradycji do chleba przywiązujemy szczególną uwagę. Nie tylko dlatego, że ma ona znaczenie religijne – nawiązuje do ciała Pana Jezusa Chrystusa, ale także dlatego, że jest naszym pokarmem codziennym i od wieków, podstawowym składnikiem diety. Dlatego też chleb traktujemy z dużym szacunkiem, a wielu domach panuje zasada, że pieczywa nie wolno po żadnym pozorem wyrzucać. Nawet gdy jest stary. Wtedy należy dać go do zjedzenia zwierzętom. Jednak istnieje jeszcze jeden staropolski zwyczaj dotyczący chleba. Niestety, jeśli nie będziesz go przestrzegać, musisz liczyć się z tym, że w twoim życiu zagości bieda.

Koniecznie przeczytaj: 

Nie kładź chleba w ten sposób

Czy jest coś lepszego niż świeża pajdka chleba posmarowana grubo masełkiem? Do tego świeży pomidorek i... nie ma lepszego dania na świecie. Niech jednak miłe doznania podniebienia nie przysłonią ci tego, co naprawdę ważne. Ta zasada jest prosta, dlatego tym bardziej powinnaś ją stosować w swojej kuchni. Otóż po zjedzeniu śniadania, kolacji lub innego posiłku nie odkładaj chleba byle jak. Nawet jeśli ci się bardzo śpieszy, nigdy nie kładź chleba odciętą stroną w kierunku okna lub drzwi.

Takie ułożenie chleba jest bardzo niebezpieczne, ponieważ sprawi, że z twojego domu ucieknie:

  • szczęście,
  • pieniądze,
  • pojawią się także kłopoty z brakiem jedzenia.

To cię może zainteresować: 

Jak prawidłowo obchodzić się z chlebem?

Już wiesz, że nie możesz kłaść chleba odciętą stroną w kierunku okna lub drzwi. To jednak niejedyne staropolskie zasady postępowania z chlebem. Co jeszcze musisz zrobić? Przede wszystkim:

  • zawinąć chleb płócienną serwetą, żeby zachował swoją świeżość,
  • odłożyć go do chlebaka, koszyka lub innego miejsca, w którym trzymasz pieczywo.

Jeśli przypadkowo upadnie ci na ziemię, możesz na niego podmuchać, aby oczyścić go z paproszków. Jednak najważniejsze, co możesz zrobić to go ucałować. Tym symbolicznym gestem okazujesz szacunek wobec pożywienia. Niestety, nie chcę cię martwić, ale złośliwe i wredne osoby najczęściej właśnie na chleb rzucają uroki, ponieważ mają pewność, że prędzej czy później zostanie on zjedzony. Gdy masz poważne podejrzenie, że tak właśnie się stało, powinnaś jak najszybciej odczynić urok na chlebie. Wystarczy, że nad bochenkiem uczynisz znak krzyża. To zapewni ci i twoim najbliższym ochronę przed złymi mocami.

Zobacz także: