Przyszła mama miewa wiele obaw, zwłaszcza jeśli oczekuje na pierwsze dziecko. Zastanawia się, czy ciąża przebiega prawidłowo, czy z maleństwem wszystko jest w porządku. Często doskwierają jej ciążowe dolegliwości (np. wymioty, obrzęk nóg, swędzenie skóry), z którymi nie potrafi sobie poradzić. A im bliżej jest poród, tym bardziej się go boi - przecież nie wie, co ją czeka. Zastanawia się, jak to będzie, czy da radę? Martwi się, czy poradzi sobie z pielęgnowaniem i karmieniem maleństwa. Zastanawia się, czy będzie umiała kąpać malca, przewijać i pielęgnować jego pępuszek. Niemal wszystkie te wątpliwości może rozwiać położna środowiskowa. Warto umówić się z nią na spotkanie jeszcze w trakcie ciąży. Najpierw jednak trzeba ją wybrać.

JAK WYBRAĆ POŁOŻNĄ ŚRODOWISKOWĄ?

Jeśli jesteś ubezpieczona, możesz wybrać położną środowiskową spośród tych, które zawarły kontrakt z NFZ. Wystarczy, że złożysz deklarację o wyborze na formularzu NFZ. (Możesz to zrobić nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym, a w przypadku każdej, kolejnej zmiany trzeba zapłacić 80 zł.) Formularz deklaracji dostaniesz w przychodni albo możesz pobrać go ze strony internetowej NFZ: www.nfz.gov.pl. Następnie złóż go w przychodni, w której pracuje wybrana położna.

POMAGA I WSPIERA W CIĄŻY

Będzie mogła zbadać ciebie oraz posłucha bicia serca twojego dziecka. Poradzi, co robić, by dolegliwości ciążowe ustąpiły lub stały się mniej dokuczliwe. (Niestety - choć ma prawo opieki nad ciężarną - nie może wypisać skierowania na bezpłatne podstawowe badania w ciąży.)

PO PORODZIE

Od razu po porodzie, jeszcze podczas twojego pobytu w szpitalu, możesz poprosić położną, by cię odwiedziła. Na jej pomoc możesz liczyć zwłaszcza po powrocie do domu. Ma ona bowiem obowiązek w ciągu 6 tygodni od porodu odwiedzić cię przynajmniej 4 razy. Pokaże ci, jak pielęgnować malca, nauczy prawidłowo przystawiać do piersi. Będzie obserwowała maleństwo i jeśli zauważy coś niepokojącego, doradzi wizytę u specjalisty. Warto podczas wizyty poprosić położną, by zbadała ciebie i sprawdziła, czy macica prawidłowo obkurcza się po porodzie oraz np. zdjęła szwy z krocza (unikniesz wizyty w poradni K). Poza tym położna pomoże ci w rekonwalescencji po porodzie.

Położna środowiskowa spełnia zupełnie inną rolę niż położna na porodówce.

3 rady JAK ZNALEŹĆ POŁOŻNĄ

1. Warto zacząć od poszukiwania położnej "z polecenia". Podpytaj inne mamy, może wskażą ci zaufaną osobę albo zajrzyj na forum dla rodziców - tam często przewijają się wypowiedzi na temat położnych.
2. Zapytaj o położną środowiskową w szkole rodzenia. Położne prowadzą w nich m.in. zajęcia z pielęgnacji niemowlaka i laktacji.
3. Poszukaj położnej środowiskowej w swojej przychodni. Zapytaj o nie lekarza rodzinnego.