Pochwa – wszystko, co powinniście wiedzieć

Chociaż to narząd jak każdy inny, okryty jest odium wstydu do tego stopnia, że wiele dorosłych kobiet nie zna jej budowy i funkcjonowania swego okładu rozrodczego (tak, wśród nich są nawet matki). To zaskakujące i zasmucające nie tylko dlatego, że sprowadzamy na świat kolejne pokolenia niepewnych siebie i nieznających swych ciał dziewczynek. Niewiedza i ignorancja to broń skierowane w stronę nas samych - w postaci zagrożenia dla zdrowia i pozbawienia się przyjemności.

8 rodzajów waginy na ilustracjach: to odpowiedź na pytanie, jak wygląda wagina

Jak wygląda wagina

Wagina jest czymś normalnym i godnym uwagi, ale nie na długo – już idąc do przedszkola dziewczynki dowiadują się, że nie wolno się tam dotykać, pokazywać, mówić, najlepiej w ogóle o tym nie myśleć. Później jest tylko gorzej – w wieku kilkunastu lat pojawia się miesiączka i na palcach jednej ręki można policzyć te dziewczynki, które dowiedziały się o swojej fizjologii od mamy. A te, które usłyszały w kontekście okresu coś wzmacniającego i pokrzepiającego – to już coś tak niespotykanego, że trzeba by to potraktować na zasadzie wyjątku od reguły.

Nikłe szanse, że do tej pory kilkunastolatki nie usłyszały w kontekście swoich ciał, że te są siedliskiem grzechu - to na lekcji, a na przewie wiązanki wulgaryzmów z ust kolegów. Trochę później dowiedzą się z mediów społecznościowych i kobiecych magazynów jak ich waginy powinny wyglądać (a jeśli tak nie wyglądają, trzeba to zmienić i tu z pomocą przychodzi waginoplastyka – dedykowana tym, które zmian potrzebują z powodów medycznych, a wybierana głównie przez te, które zmian po prostu chcą). A jak jest naprawdę, czyli jak jest zbudowana pochwa, na jakie choroby i dysfunkcje jest narażona – wiele z nich dowie się o wiele za późno.

Pochwa - budowa, funkcje, choroby

Dowód? Kilka lat temu The Eve Appeal, czyli brytyjska instytucja charytatywna w imieniu Gynecological Cancer Awareness Month przeprowadziła ciekawą ankietę. Zapytano 1000 kobiet w przedziale wiekowym 16-75 o ich waginy. I co się okazało? Połowa kobiet z grupy 26-35 nie potrafiła zlokalizować pochwy na rysunku przedstawiających kobiece organy rozrodcze! W młodszej grupie było jeszcze gorzej: jedna trzecia kobiet w wieku 16-35 zasłaniając się strachem albo uznając że nie ma takiej potrzeby, unikała wizyt u ginekologa. Co więcej, w rozmowie ankietowane unikały słowa „wagina” zastępując je określeniem „narządy płciowe” lub po prostu pomijały je.

W galerii znajdziecie wszystko to, po powinnyście o swoich waginach wiedzieć.