Plamy na skórze dziecka - uszczypnięcie bociana

To różowa plama występująca najczęściej na karku, czole lub na powiekach. Jak głosi ludowa legenda, jest pozostałością po niesieniu dziecka przez bociana. Czasem o plamie na czole mówi się nawet "odbicie bocianiego dzioba" (ma zwykle kształt trójkąta lub litery V), a o plamie na powiekach "pocałunek anioła". Tak naprawdę jest to efekt zaburzeń drobnych naczyń skóry. Plama ta nie jest zaraźliwa, nie wymaga leczenia. Zwykle ustępuje sama w ciągu roku, czasem nieco później.

Siniaki u dzieci

Powstaje pod wpływem urazu, np. stłuczenia. Jest wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych i przeniknięcia krwi do otaczających tkanek. Siniaki ustępują w ciągu 1-2 tygodni, zmieniając kolor od fioletowego, przez siny, aż po żółty. Zimny kompres przyłożony w chorym miejscu przynosi ulgę, ogranicza przesiękanie krwi i zmniejsza siniaka. Ciepło działa odwrotnie - zwiększa rozmiar siniaka i nasila jego ból.

Brodawki u dzieci

Są zaraźliwe, przenoszą się przez dotyk - dlatego mogą wywoływać małe epidemie w przedszkolach. Nie wolno ich drapać, bo w ten sposób się rozprzestrzeniają.

Brodawki zwykłe (nazywane kurzajkami) to wypukłe grudki, które sadowią się najczęściej wokół paznokci rączek i stóp dziecka. Mają zwykle od kilku do kilkunastu milimetrów, szorstką powierzchnię i lekko szarawą barwę. Mogą się zlewać ze sobą.


Brodawki płaskie to niewielkie grudki o gładkiej powierzchni. Sprawiają wrażenie naklejonych na skórę, bo prawie nie różnią się od niej zabarwieniem. Pojawiają się najczęściej na twarzy, głównie w okolicy ust i skroni. Od momentu zakażenia do pojawienia się uwypukleń na skórze mija od kilku tygodni do kilku miesięcy. Brodawki nie są bolesne. Większość z nich znika w ciągu 2 lat. Rozstanie to można przyspieszyć, stosując specjalne płyny (np. Brodacid, Verrumal) lub zamrażając je ciekłym azotem w poradni dermatologicznej. Dziecko, które ma brodawki na stopach, może odczuwać ból przy chodzeniu.

Naczyniaki u dzieci

Są to skupiska nieprawidłowo wykształconych naczyń krwionośnych. Nie można się nimi zarazić. Warto jednak, żeby obejrzał je dermatolog. Zwykle stanowią jedynie problem kosmetyczny.

Naczyniak płaski. Czerwona, sina albo różowa płaska plama. Jest skutkiem rozszerzenia naczyń krwionośnych. Najczęściej występuje na karku, twarzy (powiekach, czole, policzku) lub tułowiu dziecka. Z czasem staje się trochę bledsza, ale nie zawsze ustępuje samoistnie.

Zobacz także:

Naczyniak jamisty. Lekko wypukły, czerwony i miękki guz, często przypominający truskawkę. Przez pierwszy rok życia malca rośnie szybciej, potem przestaje się powiększać. Może być mały jak groszek lub duży jak spodek. Jeśli sam znika, to raczej po 4.-5. roku życia, stopniowo blednąc.
U dzieci usuwa się tylko te naczyniaki, które stanowią zagrożenie dla zdrowia (np. kiedy zajmuje on powiekę i zaburza prawidłowe widzenie). Robi się to różnymi metodami, np. chirurgicznie, laserem, za pomocą zamrażania albo poprzez terapię sterydową.

Wysypka u dzieci

To czerwone lub różowe plamki, krostki, grudki, które są objawem choroby zakaźnej wieku dziecięcego (np. odry, różyczki, trzydniówki, szkarlatyny, rumienia zakaźnego albo ospy wietrznej), uczulenia lub podrażnienia skóry. Jeśli wysypka nie ustępuje w ciągu 2-3 dni lub towarzyszą jej inne dolegliwości (np. gorączka czy kaszel) ? trzeba koniecznie pokazać malca lekarzowi.

Grzybica u dzieci

Pojawia się najczęściej na twarzy, szyi lub rękach. Tworzą się wówczas czerwonawe, okrągłe albo owalne łuszczące się plamy o wyraźnych granicach. Jest to choroba zakaźna skóry wywoływana przez grzyby. Mogą one atakować także skórę głowy, powodując osłabienie, łamliwość oraz wypadanie włosów. Grzybica łatwo przenosi się z jednego dziecka na drugie, szczególnie poprzez używanie tych samych butów, wspólnych ręczników albo podczas chodzenia na bosaka po kratkach prysznicowych na basenie (dlatego trzeba tam nosić klapki!). Wizyta u dermatologa jest niezbędna, bo zmiany nie ustąpią same. Leczenie polega na stosowaniu kremów, płynów lub tabletek przeciwgrzybiczych. Trzeba wtedy zachować wyjątkową troskę o higienę malca i jego otoczenia.

Plamy koloru kawy z mlekiem

Mogą być różnej wielkości i pojawiać się w różnych miejscach ciała. Są jasnobrązowe (stąd ich nazwa). Pojedyncze plamy ma nawet co piąte dziecko. Nie można się nimi zarazić. Nie ma skutecznego sposobu ich leczenia. Choć nie są groźne, zawsze powinien je obejrzeć lekarz, najlepiej dermatolog. Obecność sześciu lub więcej takich plam może świadczyć o chorobie genetycznej - nerwiakowłókniakowatości, zwanej również chorobą Recklinghausena.

Plama mongolska u dziecka

Sinoniebieska plama, najczęściej na plecach nad pośladkami, rzadziej na klatce piersiowej. Ma ją co 10. noworodek i trudno jej nie zauważyć - nie tylko ze względu na intensywny kolor, ale także na wielkość (plama może mieć kilka, a nawet kilkanaście centymetrów średnicy). Nie można się nią zarazić. Zwykle pozostaje do końca życia, ale nie wymaga leczenia.

Zgłoś się do lekarza, jeżeli zmiana na skórze dziecka:

  • powiększa się;
  • boli albo swędzi;
  • krwawi (przyłóż w tym miejscu jałowy gazik, żeby zatamować krwawienie!);
  • znajduje się w miejscu narażonym na ciągłe podrażnianie (np. gumką majtek);
  • ulegnie zdarciu lub naderwaniu (np. podczas upadku dziecka z roweru);
  • pojawia się w okolicy odbytu albo pachwin;
  • jest duża, bardzo szpeci;
  • zmienia kolor;
  • pojawia się nagle i towarzyszą jej inne dolegliwości (np. gorączka, nudności,wymioty).

Autor: lek. med. Anna Jaworska