Plastyka powiek – na czym polega?

Plastyka powiek polega na chirurgicznym usunięciu zbędnej tkanki tłuszczowej oraz rozciągniętej skóry nad lub pod oczami. Dzięki temu odmłodzone zostają nie tylko okolice oczu, ale cała twarz. Nacięcie jest wykonywane najczęściej w miejscu naturalnego załamania się powieki, dzięki czemu blizna po wygojeniu jest niezauważalna. W zależności od rozległości zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Procedura jest więc w pełni bezbolesna. Trwa od 30 do 60 minut. Plastyka powiek to zabieg na tyle szybki i bezpieczny, że po jego zakończeniu nie jest konieczna hospitalizacja. 

Plastyka powiek – komu poleca się ten zabieg?

Skóra w okolicach oczu jest bardzo cienka, przez co szybko traci jędrność i staje się obwisła. U niektórych z nas to zjawisko przyjmuje postać opadających powiek. Problem ten dotyka najczęściej trzech grup kobiet. Pierwszą z nich stanowią panie, w których przypadku decydują czynniki genetyczne: jeśli nasza mama i babcia zmagały się z tym problemem, trzeba liczyć się, że dotknie on także nas. W drugiej grupie znajdują się panie, których waga często się waha. Znajdująca się na twarzy tkanka tłuszczowa obciąża powieki, które zaczynają się “rozciągać” i opadać. 

W trzeciej grupie osób decydujących się na plastykę powiek są panie zmagające się z objawami starzenia się ciała. Wraz z wejściem w wiek dojrzały skóra zaczyna stopniowo produkować coraz mniej kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiadających za jej elastyczność. Rezultatem tego jest opadanie powieki.  

Plastyka powiek jest zabiegiem wykonywanym nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. W niektórych przypadkach opadająca powieka zaczyna utrudniać widzenie. Panie zaczynają wtedy nienaturalnie odchylać głowę oraz unosić powieki. 

Plastyka powiek – jak przygotować się do zabiegu?

Przed plastyką powiek konieczna jest konsultacja u lekarza specjalisty, który zleci niezbędne badania kontrolne przed zabiegiem. Konieczne jest wykluczenie schorzeń, które mogą powodować opuchnięcie oczu. Należą do nich choroby nerek, wątroby czy tarczycy. Podczas takiej rozmowy specjalista informuje też o tym możliwych efektach zabiegu. 

Na dwa tygodnie przed zabiegiem plastyki powiek należy powstrzymać się od palenia tytoniu, bo może ono utrudnić gojenie się ran. Ponadto nie powinno się spożywać leków obniżających krzepliwość krwi. 

Plastyka powiek – wskazania po zabiegu

Rekonwalescencja po zabiegu plastyki powiek trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni. W tym czasie na powiekach zazwyczaj utrzymuje się opuchlizna i zasinienie. Ranę po szyciu zabezpiecza niewielki plaster, jednak mimo to wskazana jest nadzwyczajna ostrożność. 

Nie powinnyśmy wtedy spać na twarzy oraz dotykać powiek. Ponadto nie można nakładać na okolice oczu makijażu ani nosić soczewek kontaktowych.

W trakcie gojenia się rany trzeba powstrzymać się od picia alkoholu i palenia papierosów. Niewskazane jest także korzystanie z sauny, basenu i solarium. 

Aby przyspieszyć znikanie opuchlizny, można kłaść na oczy chłodne okłady. Po zdjęciu szwów powieki trzeba przemywać specjalnym płynem, a do oczu zapuszczać krople. 

Przez kolejne tygodnie po plastyce powiek warto unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym. 

Plastyka powiek – przeciwwskazania do zabiegu

Plastyka powiek jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego lista przeciwwskazań do jej wykonania jest dość długa. Po pierwsze nie powinny się na niego decydować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Po drugie przeciwwskazaniem są niektóre przewlekłe schorzenia, między innymi choroby serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy zaburzenia krzepliwości krwi. Po trzecie nie mogą się na nią decydować osoby cierpiące na choroby, infekcje i stany zapalne oczu i w okolicach oczu.