Pizza na śniadanie jest lepsza niż płatki?

Rano masz ochotę na tłustą pizzę na grubym cieście i z dużą ilością sera? Śmiało, takie śniadanie to wg dietetyków zdrowszy wybór niż talerz płatków kukurydzianych na mleku! Jak to możliwe? Zdaniem amerykańskiej dietetyczki, Chelsey Amer, oba te posiłki mają mniej więcej tyle samo kalorii, ale płatki wypadają dużo gorzej, jeśli chodzi o zawartość cukru, składników odżywczych i węglowodanów.

Kukurydziane, chrupiące cornfleksy wcale nie są tak zdrowe, jak mogłoby się wydawać. Zawartość minerałów i witamin jest w nich znikoma, przeważają za to proste węglowodany, a ponieważ słodki smak płatki zawdzięczają sporym ilościom cukru, to nie dość, że są kaloryczne, to jeszcze powodują gwałtowny skok, a później spadek cukru we krwi. Trudno się więc nimi porządnie najeść, a spadek formy w krótkim czasie od śniadania jest niemal gwarantowany. Zdecydowanie zdrowiej wybrać pełnoziarniste płatki, połączyć je z pełnotłustym mlekiem i orzechami i dzięki temu wzbogacić posiłek w tłuszcze i białko. Można też zjeść... pizzę.

Jak twierdzi Chelsey Amer, pizza zawiera tak ważne w zbilansowanym posiłku tłuszcze, białko i węglowodany. Dobrze jeśli wśród dodatków są warzywa i zioła, a ciasto na pizzę zrobione jest z razowej mąki - wtedy takie śniadanie może naprawdę korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie i zapewnić uczucie sytości na długo.