Jak dbać o skórę według piramidy pielęgnacji?

Piramida żywienia to najprostszy sposób przedstawienia zasad zdrowego odżywiania, które mają zapewnić nam wysoką sprawność fizyczną i intelektualną do późnych lat życia. Uczymy się o niej już jako małe dzieci – i dlatego niezależnie, czy jej przestrzegamy, czy nie, zawsze tkwi gdzieś w kącie naszego umysłu. Niewiele z nas słyszało jednak o piramidzie pielęgnacji skóry. Tymczasem skóra jako nasz największy i niezbędny do życia organ ma kilka ważnych potrzeb, do których zobrazowania również świetnie sprawdziłaby się piramida. 

Zainteresował nas ten temat, więc postanowiłyśmy poszukać takiego hasła na zagranicznych portalach urodowych. Okazało się, że na przykład w USA miłośniczki pielęgnacji od dawna dzielą się piramidą, na której poziomach zaprezentowano proste zasady dbania o skórę, dzięki którym długo zachowa ona młodzieńczy blask, gładkość i zdrowie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Toni_esthetician (@toni_esthetician) Sie 16, 2019 o 5:33 PDT

Pielęgnacja skóry na co dzień

Piramidę pielęgnacji skóry czytamy tak jak piramidę żywienia, czyli poziomami. Najbardziej podstawowe jest najniższe piętro, na którym widnieją codzienne rytuały. Na samym dole zobaczymy trzy podstawowe dla skóry produkty, od których powinnyśmy zawsze zaczynać pielęgnację: sera, filtry przeciwsłoneczne i kremy nawilżające. Tuż nad nimi znajdują się: kremy pod oczy, kwasy oraz produkty oczyszczające

Naszym zdaniem ten poziom wymaga jednak małej poprawki – zamiany miejscami serów z produktami oczyszczającymi (do demakijażu i oczyszczania). Warto też wspomnieć, że używane na co dzień kwasy powinny mieć niskie stężenia. Znajdziemy je w np. w serach czy tonikach. 

Pielęgnacja skóry raz na tydzień 

Przynajmniej raz w tygodniu powinnyśmy wspomagać naszą skórę dodatkową pielęgnacją w formie: złuszczania martwego naskórka (przy użyciu peelingów chemicznych lub mechanicznych), masek (w kremie lub płachcie) oraz metod stymulowania naturalnych procesów regeneracji komórek.

Na zamieszczonej przez nas piramidzie jest zabieg microcurrent, polegający na stymulacji skóry prądem. Spokojnie możemy zastąpić go masażem, na przykład przy pomocy rollera z kwarcu czy jadeitu. Ten gadżet świetnie pobudza krążenie krwi i limfy, zwiększa kurczliwość mięśni oraz procesy metaboliczne wewnątrz skóry. Ponadto sam proces masażu jest bardzo relaksujący. 

Pielęgnacja skóry raz na miesiąc 

Raz w miesiącu (albo rzadziej) warto zafundować swojej skórze mocniejsze oczyszczanie. Na grafice umieszczono trzy przykładowe zabiegi: peelingi kwasowe, mikrodermabrazję oraz mało popularny w Polsce dermaplaning. W przypadku tego poziomu na pewno wystarczy skorzystanie tylko jednej z tych propozycji. 

Wybór profesjonalnego zabiegu zależy od typu i indywidualnych potrzeb naszej skóry. Peelingi kwasowe świetnie sprawdzają się w przypadku problematycznych (tłustych czy trądzikowych) cer. Mikrodermabrazja to peeling mechaniczny, których zapewnia szybkie efekty bez złuszczania, ale nie jest polecany przy aktywnym trądziku. Dermaplaning z kolei to zabieg polegający na goleniu twarzy skalpelem. Sednem wszystkich tych metod są: usuwanie martwych komórek i zanieczyszczeń oraz pobudzanie komórek do produkcji elastyny i kolagenu, które odpowiadają za jej gładkość i jędrność. 

Zobacz też: Oczyszczanie twarzy jest proste, ale większość z nas robi to źle. Czym to grozi?