Kiedy najlepiej pić kawę?

Większość z nas pija kawę bardzo wcześnie rano, często jeszcze przed śniadaniem. Świeżo parzona pachnąca kawa budzi nas codziennie do kolejnego dnia w pracy. Jednak naukowcy twierdzą, że picie kawy tuż po wstaniu rano z łóżka może być groźne dla naszego zdrowia, opracowali więc najlepszą porę na "małą czarną". Kofeina jest najbardziej przyswajalna przez nasz organizm między 9.30 a 11.30 przed południem. Kofeina bowiem działa na kortyzol, czyli hormon stresu. Pobudza go i tym samym nasz cały organizm do szybszego działania. Z badań wynika jednak, że poziom kortyzolu, który daje nam "kopa" jest tuż po naszym obudzeniu się wcześnie rano wysoki. Specjalista w naukach dotyczących mózgu i układu nerwowego, Steven Miller, twierdzi nawet, że poziom kortyzolu jest najwyższy między 8.00 a 9.00 rano. 

Czy nie jest to przypadkiem pora o której pijemy naszą pierwszą filiżankę parującej kawy? Tym samym nie pobudzamy hormonu stresu, ponieważ sam z siebie jest na najwyższym poziomie. Tym samym marnujemy po prostu cały potencjał i nie pobudzamy właściwie organizmu. 

Kiedy nie powinno się pić kawy?

Kawy nie powinno się więc pić między 8.00 a 9.00 rano oraz od 12.00 do 13.00 i od 17.30 do 18.30, ponieważ nasz poziom kortyzolu zwiększa się wtedy naturalnie.