Co musisz wiedzieć o ząbkowaniu?

Mleczaki pojawiają się przeważnie około 6. miesiąca życia dziecka, choć zdarzają się wyjątki. Bywa, że ząbkowanie rozpoczyna się już w 3. miesiącu albo dopiero po pierwszych urodzinach dziecka. Zwykle wyrzynają się najpierw dolne jedynki i u niektórych dzieci ich sąsiadki z góry. Po kilku miesiącach kolekcja w buzi malca powiększy się jeszcze o górne i dolne dwójki. Roczne dziecko ma zwykle do dyspozycji sześć zębów. Po kilku miesiącach w jego buzi pojawia się sześć następnych. Długotrwały i bolesny proces wyrzynania się mleczaków kończy się zazwyczaj w trzecim roku życia malucha. Wtedy staje się on dumnym posiadaczem aż dwudziestu mlecznych zębów: ośmiu siekaczy, ośmiu zębów trzonowych oraz czterech kłów.

U niektórych niemowląt ząbkowanie przechodzi niemal niezauważalnie. Najczęściej jednak już na dwa, trzy miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka, dziecko ma opuchnięte i obolałe dziąsła, przez co staje się bardziej marudny i płaczliwy. Obficie się też ślini, a skóra wokół jego ust jest spierzchnięta i może się pojawić na niej drobna wysypka. Czasem ząbkowaniu towarzyszy niewielka gorączka (do 38 C), która ustępuje wraz z wyrznięciem się zęba. Dziecko może mieć też rozwolnienie albo lekkie objawy przeziębienia, np. katar. U niektórych maluszków dodatkowym objawem poprzedzającym ząbkowanie są powiększone węzły chłonne na szyi i u nasady uszu.

Dziecko, któremu rosną zęby, często traci apetyt. Ból zniechęca je nawet do ssania piersi. Wtedy najlepiej przystawiać malucha częściej, ale na krócej. Jeśli dziecko jada już pokarmy w postaci papek, przed podaniem mu ich można lekko schłodzić je w lodówce. Takie jedzenie będzie dziecku lepiej smakowało, a przy okazji podziała jak kojący balsam. Rozdrażniony i płaczliwy maluszek uspokoi się trochę, gdy pomasujemy mu swędzące i obolałe dziąsła. Skutecznie działa też specjalny żel (np. Dentinox), który można kupić w aptekach bez recepty. Ząbkujący maluszek najczęściej wkłada do buzi i gryzie wszystko, co wpadnie mu w rączki. Warto więc kupić mu gryzaczki ze sprężystej gumy lub wypełnione wodą, które można schłodzić w lodówce. Ulgę przyniesie też malcowi częste podawanie chłodnych napojów.

Zgłoś się do lekarza, gdy dziecko:

  • Ma wysoką gorączkę, biegunkę lub wymiotuje. Ząbkujące dziecko może bowiem dodatkowo cierpieć na jakąś infekcję.
  • Chwyta lub ciągnie się za ucho. Czasem ból promieniuje z dziąsła, ale może też świadczyć o stanie zapalnym ucha.
  • Wyjątkowo boleśnie przechodzi ząbkowanie. W takiej sytuacji lekarz może zalecić podawanie leku przeciwbólowego.
  • Jeszcze nie ma zębów, choć skończył już osiemnaście miesięcy.