Fenomen Dziewuch to dowód siły mediów społecznościowe w rozpowszechnianiu idei i tworzeniu wspólnoty kobiet. Gdy rok temu założycielki grupy postanowiły wymienić się na Facebooku informacjami na temat planowanej zmiany prawa aborcyjnego w Polsce, nie przypuszczały, że rozpoczną ogólnopolski ruch społeczny złożony z blisko 50 oddziałów regionalnych. Dziś sama grupa FB Dziewuchy Dziewuchom liczy ponad 100 tysięcy użytkowniczek, a ambasadorką ruchu jest Anja Rubik. Zasięg Dziewuch potwierdził się w wiralowej akcji „Popieram Dziewuchy”, do której przyłączyły się międzynarodowe gwiazdy - między innymi Juliette Binoche, Charlotte Gainsbourg, Milla Jovovich i Rita Ora.

Od roku Dziewuchy tworzą w internecie przestrzeń do dyskusji, organizują demonstracje i protesty, wywierają nacisk na polityków i udzielają się medialnie. Zaledwie 7 miesięcy po założeniu grupy Dziewuchy Dziewuchom otrzymały Federkę - nagrodę za działalność na rzecz kobiet przyznaną przez istniejącą od 25 lat organizacji Federa. Kilka dni temu w imieniu Dziewuch nominację do nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta za działalność społeczną otrzymała Barbara Ewa Baran - jedna z założycielek ruchu. Dziewuchy mają zatem wiele powodów do świętowania.

W najbliższą sobotę Dziewuchy zapraszają wszystkie i wszystkich zainteresowanych do wspólnego uczczenia rocznicy powołania grupy FB. Ostatnie miesiące dały kobietom wiele powodów do wychodzenia na ulice w masowych protestach, ale tym razem okazja do spotkania jest bardzo pozytywna. Dziewuchy stawiają na integrację, tworzenie więzi, wzajemne wsparcie i dobrą zabawę. Na program wydarzenia składają się przede wszystkim spotkania i rozmowy, prezentacja dziewuchowego kalendarium, akcja zdjęciowa „Jestem Dziewuchą” i wspólne jedzenie urodzinowego tortu. Bądźmy tam wszystkie - zabierzmy swoje koleżanki, córki, mamy i babcie.

Te z nas, które nie mogą być na miejscu, niech nie zapomną w sobotę o przypięciu do ubrania pomarańczowego elementu na znak kobiecej solidarności – w końcu niezależnie od miejsca wszystkie jesteśmy Dziewuchami!

Data: 1 kwietnia 2017
Miejsce: Fundacja Feminoteka, wejście: ul.Marszałkowska 34/50, Warszawa
Godziny: 12:00 - 20:00

 

@juliettebinoche and Małgorzata Szumowska supports #blackprotest! #popieramdziewuchy @lodzkie_dziewuchy_dziewuchom !!!

Post udostępniony przez Dziewuchy Dziewuchom (@dziewuchy_dziewuchom) 3 Paź, 2016 o 1:55 PDT

 

#dziewuchydziewuchom #8M #strike @anja_rubik #dziewuchydziewuchom #8M #strike #womenstrike #womensmarch #gals4gals #womensrights

Post udostępniony przez Dziewuchy Dziewuchom (@dziewuchy_dziewuchom) 8 Mar, 2017 o 8:51 PST