Pierwszym krokiem, aby je omówić, jest odpowiednia analiza rodzaju skóry stóp oraz problemów z jakimi borykaliśmy się do tej pory. Z doświadczenia naszego Podologa wynika, że możemy wyróżnić dwa główne typy problemów: pierwsze związane z nadmierną suchością, a drugie z nadpotliwością skóry.  Do tego podziału dołączylibyśmy jeszcze problem infekcji w obrębie stóp, jak i paznokci, który może zaistnieć w obu przypadkach - zarówno przy suchości jak i nadpotliwości. 

Poświęcając uwagę skórze, nie możemy zapominać o paznokciach. Zimą powinniśmy zadbać o nie w szczególny sposób. 

Na zewnątrz zakładamy kryte obuwie, a w domowym zaciszu również nie dajemy stopom „oddychać”. Domowy chłód sprawia, że bardzo często sięgamy po zakryte kapcie, czy grube skarpety. Osoby z zaburzeniem krążenia (np. osoby starsze), nawet podczas snu nie rezygnują z otulenia stóp skarpetkami. 

Jak warunki zimowe wpływają na nasze stopy?

Ich wpływ uzależniony jest od rodzaju skóry na stopach. 

Skóra sucha

Pieczołowita zimowa ochrona stóp ma tutaj korzystny wpływ, ponieważ ogranicza narażenie na czynniki zewnętrzne, tj. kurz, pył i drobinki piasku, co bywa przyczyną pęknięć i nadmiernego przesuszenia. 

Osłonięte skarpetkową otuliną (przypominającą formę okluzji), preparaty pielęgnacyjne działają dłużej, wnikają w głębsze warstwy naskórka, a transepidermalna ucieczka wody jest spowolniona. 

Zobacz także:

Z drugiej jednak strony, może dochodzić do przegrzewania stóp – szczególnie w przypadku noszenia odzieży i obuwia ze sztucznych materiałów, które blokują właściwy proces termoregulacji skóry. Należy więc, zwracać szczególna uwagę na rodzaj obuwia i skarpet jakie nosimy. 

Skóra nadpotliwa

Przy występującej nadpotliwości, zima często jawi się jako pora ulgi i zredukowania objawów. 

Długotrwałe noszenie ciężkiego, nieprzewiewnego obuwia i praca w wysokich temperaturach, szybko odciska swoje piętno na kondycji skóry stóp i paznokci. Zima i niższa temperatura otoczenia jest w takich przypadkach zdecydowanie korzystniejsza, ponieważ zmniejsza się ryzyko zaostrzenia nadpotliwości oraz przegrzewania stóp. Minusem chłodnych dni z pewnością jest dużo mniejsza możliwość chodzenia boso, co jest najprostszą metodą regulującą nadpotliwość skóry.

Zarówno przy skórze nadpotliwej, jak i suchej pora zimowa ma swoje wady i zalety. Podobnie jest w przypadku wszelkich infekcji w obszarze stóp.  Osłonięcie stóp ułatwia leczenie i pielęgnacje oraz daje możliwość nałożenia opatrunków i okluzji o działaniu silnie regenerującym i odżywczym. Z drugiej strony tendencja do nadpotliwości i stała wilgoć sprzyjają rozwojowi wszelkich bakterii. 

Pielęgnacja paznokci u stóp

Czy w sezonie zimowym powinniśmy dać odpocząć paznokciom od stylizacji hybrydowych? 

Często spotykamy się z opinią, że paznokcie powinny „pooddychać i odpocząć” od różnych form stylizacji. Nasza Podolog nie do końca się z tym zgadza. Główną przyczyną uszkodzeń struktury płytki, ich zerwań i występującej onycholizy jest brak systematyczności i właściwej pielęgnacji.  Zbyt długie paznokcie w ciasnym obuwiu są stale unoszone i uciskają, w wyniku czego dochodzi do zerwania płytki i onycholizy  – szczególnie podczas uprawiania sportów. Przenoszona stylizacja hybrydowa przyczynia się do tej sytuacji, ponieważ utwardzona płytka traci swoją elastyczność, a położony kolor powoduje, że nie widzimy zmian, które pojawiają się na płytce. W tym wymiarze faktycznie lepiej dać odpocząć paznokciom i pozwolić im rosnąć bez aplikacji stylizacji utwardzających.

Zdarzają się również sytuacje, w których noszenie stylizacji utwardzających powoduje wkręcanie i wrastanie płytki. Dzieje się tak w wyniku jej przesuszenia i braku możliwości natłuszczenia i pielęgnacji płytki. Paznokcie na stopach w przeciwieństwie do dłoni, często są znacznie twardsze i grubsze. Dużo łatwiej o infekcje bakteryjną czy grzybiczą. Dlatego bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja, nawilżenie, a czasem aplikacja preparatów zmiękczających. W tym kontekście odstąpienie na jakiś czas od stylizacji światło utwardzalnych jest absolutnie uzasadnione. Jednak decyzje o tym powinien podjąć specjalista, który systematycznie dbając o nasze stopy wie najlepiej jak je pielęgnować, jakich produktów używać i które zabiegi są dla nas najlepsze. 

Skoro jesteśmy przy preparatach i zabiegach, to dwa słowa o produktach, a właściwie ich składnikach jakie polecamy szczególnie do pielęgnacji stóp.

Skóra sucha potrzebuje nawilżenia, ale także solidnego odżywienia. Jakich składników powinniśmy szukać w preparatach do stóp?

Receptury takich produktów powinny bazować na solidnym połączeniu humektantów z emolientami. Humektanty to składniki, które mają silne właściwości zatrzymujące wodę w komórkach skóry, takie jak mocznik czy gliceryna. Emolienty tworzą lekką warstwę ochronną na skórze, zabezpieczając ją przed wysychaniem (np. masło shea lub oliwa z oliwek). Skóra sucha często ma tendencję do hiper keratynizacji naskórka i powstawania zmian takich jak odciski czy modzele. Nie należy więc rezygnować z zabiegów pielęgnacyjnych pedicure jeśli widzimy, że skóra na stopach staje się twarda i gruba. 

A co ze skóra, która stale jest mokra? 

Stała wilgoć skóry nie wyklucza stosowania preparatów pielęgnacyjnych – wręcz przeciwnie, nie należy rezygnować z codziennej pielęgnacji. Warto wtedy sięgnąć po produkty o zdecydowanie lżejszej konsystencji. Polecamy produkty np. w sprayu, które są lekkie i często wzbogacone o działanie antybakteryjne. Składnikiem, który zasługuje na dużą uwagę jest srebro, które działa silnie antygrzybiczo i antybakteryjnie, dając świetne efekty ochronne w przypadku skóry z tendencją do nadpotliwości. 

W sezonie zimowym szczególnie istotne jest osuszanie stóp, częsta zmiana skarpet i dbanie o czystość i suchość obuwia. W połączeniu z właściwą pielęgnacją wzbogaconą działaniem antybakteryjnym. 

Pielęgnacja stóp ma wiele aspektów i nie da się udzielić jednej porady. Jeśli chcemy właściwie dobrać produkty i z sukcesem cieszyć się pięknym wyglądem stóp przez lata, należy rozpocząć od wizyty u specjalisty. Podolog lub wykwalifikowany pedicurzysta właściwie zdiagnozuje i oceni kondycje i stan naszych stóp. Konieczne może okazać się skierowanie na odpowiednie badania, np. tarczycy, której niewłaściwa praca często objawia się właśnie w złej kondycji skóry czy paznokci. Profesjonalista doradzi i nauczy nas, jak właściwie pielęgnować stopy tak, aby utrzymać efekty zabiegów na dłużej. 

Życzymy wszystkim sukcesów w poszukiwaniu odpowiednich produktów i satysfakcji z domowej pielęgnacji swojego ciała 😊 

Artykuł powstał we współpracy z ekspertem marki Ewą Rycerz.

Ewa Rycerz jest międzynarodowym coach’em i instruktorem marki PHARM FOOT. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży beauty. Podologia jest jej pasją. Jest autorką programów szkoleniowych, materiałów edukacyjnych oraz filmów instruktażowych. Jest prelegentem na polskich i zagranicznych prezentacjach, pokazach, a także targach branżowych. Współzałożycielka centrum szkoleniowego w Krakowie – Krakowskiej Akademii.