Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu jest niemal tak ważna, jak sam zabieg. W końcu to od tego zależy, jak długo utrzyma się efekt, a także jak szybko uda nam się uporać z podrażnieniami i innymi skutkami ubocznymi. Zaczerwienienia, obrzęki, krwiaki – organizm każdego z nas w różny sposób reaguje na substancje wprowadzane pod skórę bądź preparaty stosowane na jej powierzchni. Oczywiście nie musi to być regułą, jednak istnieje sporo zabiegów, które działają na zasadzie kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry i tym samym zmuszają ją do regeneracji. To oznacza, że przynajmniej przez pewien czas, musimy traktować ją ze szczególną troską. Odpowiednio dobrana domowa pielęgnacja jest kluczowa, jeśli chcemy by skóra szybko wróciła do formy i w pełni wykorzystała dobroczynne działanie zabiegów. Jak to robić z głową? - Wszystko zależy od tego, na jaki zabieg się zdecydowałyśmy - mówi Olga Kamińska, ekspert marki Biologique Recherche. Inaczej pielęgnujemy skórę po peelingu chemicznym, a zupełnie inne będą zalecenia po botoksie. 

Pielęgnacja skóry po peelingu chemicznym

Peeling chemiczny, jak sama nazwa wskazuje, polega na złuszczaniu różnych warstw skóry poprzez wykorzystanie środków chemicznych. Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje zabiegów:

  • powierzchniowy peeling z zastosowaniem łagodnych kwasów (AHA) – pozostawia skórę gładką i promienną
  • peeling o średniej głębokości złuszczania (TCA) – wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, redukujące przebarwienia i powierzchowne blizny
  • peeling głęboki (fenolowy) – pomaga usunąć głębokie zmarszczki, przebarwienia oraz blizny potrądzikowe

- Zaczerwienienie, obrzęk – to pierwsze skutki uboczne peelingu chemicznego. Zaraz po zabiegu zaleca się stosowanie tłustych maści i opatrunków aż do momentu całkowitego wygojenia skóry (zwykle przez okres od 10 do 15 dni). Następnie, po 10. dniu, wprowadźmy podstawowe kremy łagodzące dla skóry wrażliwej, które należy stosować przez okres od 2 do 6 miesięcy w celu zmniejszenia zaczerwienienia. Ważne jest, aby nie nakładać dużej ilości produktu, ponieważ w przypadku uszkodzonej skóry może się ona wysycić, i nadmiernie reagować, co może prowadzić do zaburzenia optymalnej regeneracji tkanki – podkreśla Olga Kamińska.

Pielęgnacja skóry po botoksie

Bardzo małe dawki botoksu, czyli toksyny botulinowej, wstrzykuje się w mięśnie twarzy, aby powstrzymać ich kurczenie – w ten sposób zapobiega się powstawaniu i pogłębianiu się zmarszczek mimicznych. Skutki uboczne zabiegu to krwiaki i obrzęki, które zwykle ustępują w przeciągu tygodnia. Po zabiegu należy zastosować pielęgnację ukierunkowaną na poprawę elastyczności skóry. Warto zainteresować się kosmetykami zawierającymi składniki pochodzenia roślinnego i morskiego – skuteczny efekt wygładzenia zapewnia wyciąg z ogórka, zaś dzięki elastynie morskiej i olejowi z pestek winogron dogłębnie nawilżymy skórę.

Pielęgnacja skóry po dermabrazji laserowej

Zabieg wykorzystujący laser, który wywołuje podgrzanie skóry, polega na kontrolowanym spalaniu poszczególnych warstw naskórka. W ten sposób można skutecznie zredukować nie tylko zmarszczki, ale także przebarwienia, blizny potrądzikowe oraz negatywne skutki promieniowania słonecznego. Po zabiegu z zastosowaniem zarówno bardziej inwazyjnego lasera frakcyjnego, jak i łagodniejszego CO2 występuje zaczerwienienie, które może się zintensyfikować po pierwszych godzinach, powodując nawet znaczny obrzęk, sączenie, czasem nawet infekcję. Proces gojenia trwa od 10 do 15 dni (w przypadku lasera frakcyjnego – od 5 do 7 dni).

- Skóra po dermabrazji laserowej jest wyjątkowo osłabiona, podrażniona i nie posiada naturalnej bariery. Po zabiegu należy zapewnić jej ochronę i odżywienie. W tym celu sięgajmy po kosmetyki bogate w lipidy, które zrewitalizują skórę i będą stymulowały jej zdolności naprawcze. Pamiętajmy również, aby w czasie pierwszych 3 miesięcy nie narażać skóry na działanie promieniowania słonecznego, zwłaszcza w przypadku głębszych zabiegów laserowych. Ochrona UV jest absolutnie konieczna radzi ekspertka Biologique Recherche.

Pielęgnacja skóry po wstrzyknięciu wypełniaczy

Wypełniacze to cząsteczki, które mają za zadanie spłycać zmarszczki. Są wstrzykiwane w skórę, aby wypełniać głębokie zmarszczki lub bruzdy (bruzdy nosowo-wargowe czy lwia zmarszczka), jak również w celu poprawy kształtu twarzy. Natychmiastowe następstwa zabiegu obejmują obrzęki i zaczerwienienie, które zwykle zanikają w ciągu 1 do 3 dni. Opuchniecie okolic ust może być jednak bardziej widoczne i utrzymywać się nawet tydzień. Rzadziej, w ciągu pierwszych kilku dni, możemy zaobserwować łuszczenie, wrażliwość lub siniaki w miejscach wstrzyknięcia.

Codzienna pielęgnacja po zabiegu powinna koncentrować się na poprawie jędrności skóry. W tym celu poszukujmy produktów bogatych w elastynę. Składnik ten poza silnymi właściwościami napinającymi, wykazuje działanie nawilżające. Uzupełnijmy swoją kosmetyczkę o preparaty bazujące na… kwasie hialuronowym (np. serum z wysokimi stężeniami substancji aktywnych) – zapewni nie tylko intensywne wygładzenie skóry, ale również załagodzi podrażnienia. Zastosowanie w tym czasie produktów przeznaczonych do skóry wrażliwej zapewni redukcję zaczerwienia i przyspieszy powrót do równowagi.